Zaproszenie na wystawę EKSLIBRISY Ryszarda Bandosza

 

Ryszard Bandosz Urodzony w 1947 roku w Gryficach. Z wykształcenia jest politologiem. Pochodzi z rodziny kolejarskiej od trzech pokoleń. Ważne miejsce w zainteresowaniach Ryszarda Bandosza zajmuje historia, tradycja i współczesność kolejnictwa (jest emerytowanym rzecznikiem prasowym Polskich Linii Kolejowych w Warszawie). Od 1974 roku tworzy ekslibrisy w technice linorytu. W dorobku posiada ponad 750 księgoznaków.

Miał liczne wystawy zbiorowe i indywidualne w kraju i zagranicą, brał udział w konkursach i imprezach związanych z ekslibrisem. W 1986 roku zorganizował I Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Kolejowego w Bydgoszczy oraz kilkanaście podobnych ekspozycji w innych miastach Polski. Ekslibrisy o motywach kolejowych prezentował również w Senacie RP w 1999 roku. Różnorodność tematyczna, pewna kreska, oryginalne pomysły, ale przede wszystkim konsekwentne przestrzeganie „kanonu ekslibrisowego”, to cechy charakterystyczne dla twórczości warszawskiego grafika. Ryszard Bandosz kolekcjonuje ekslibrisy o motywach kolejowych, heraldycznych i związanych z judaizmem. Jest współautorem książek: „Turystyka i sport w ekslibrisie polskim”, „Motywy warszawskie w ekslibrisie” oraz wielu katalogów wystaw tematycznych, np.: „Z ekslibrisem przez stulecia” „Panta rhei – 500 lat ekslibrisu polskiego”. Współredagował czasopismo kolekcjonerów i twórców ekslibrisów „Ex Bibliotheca”, wydawane przez Warszawską Galerię Ekslibrisu. Z Warszawską Galerią Ekslibrisu współpracuje od samego początku jej istnienia, wspierając jej przedsięwzięcia. Za działalność artystyczną i kulturalną został wyróżniony tytułem „Aktywny Senior Ochoty 2009” oraz odznaką „Honoris Gratia”, przyznaną przez władze miasta
Krakowa.
Sanocką wystawę zorganizowano z okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin warszawskiego artysty, przyjaciela Sanockiej Galerii Ekslibrisu.
Zbigniew Osenkowski

Otwarcie wystawy: 23 czerwca (piątek) godz. 17.00, Galeria 20, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, ul. Lenartowicza 2. Wystawa czynna do 31 lipca br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.