Rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału w Sanoku Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Michałem Dąbrowskim

Mleko tylko z Podkarpacia – rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału w Sanoku Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Michałem Dąbrowskim

Mlekovita przejęła sanocką OSM nieco ponad trzy lata temu. O produktach, pracy w MLEKOVICIE krążą rożne, niekiedy skrajne opinie. Jakie są plany na następne lata, czy sanocki odział planuje zwiększać produkcję, modernizować lub ulepszać – o tym rozmawiamy z Dyrektorem Oddziału w Sanoku Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA Michałem Dąbrowskim.

 

– Opowie Pan o funkcjonowaniu SM Mlekovita i o zasięgu tej firmy?

– MLEKOVITA, firma o długoletniej tradycji i ugruntowanej marce nie tylko na rynku polskim, ale również zagranicznym, jest największą grupą mleczarską w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy największym producentem i eksporterem nabiału w Europie Środkowo-Wschodniej, firmą zajmującą 1. miejsce na Liście 1000 Największych Firm Branży Spożywczej w Polsce, liderem polskiego mleczarstwa, a przede wszystkim firmą ze stuprocentowym kapitałem polskim. Do tej pozycji doszła ciężką codzienną pracą, wyrastając z małej spółdzielni, jaką była nie tylko na początku swojego istnienia w roku 1928, ale jeszcze w 1989 roku. Konsekwentnie prowadzona polityka rozwoju firmy spowodowała, że po blisko 90 latach funkcjonowania MLEKOVITĘ tworzy już 16 zakładów produkcyjnych, 31 własnych centrów dystrybucyjnych, w tym oddział w Sanoku, oraz ponad 100 własnych sklepów firmowych MLEKOVITKA, uhonorowanych tytułem Teraz Polska.

– Jest pan wieloletnim pracownikiem Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA. Ile lat pracuje pan w Sanoku i jakie widzi różnice między Oddziałem w Sanoku a pozostałymi Oddziałami i jak na ich tle przedstawia się nasz sanocki Oddział?
– W Sanoku pracuję od ponad roku, natomiast w Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA pracę rozpocząłem jeszcze jako student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Oddział w Sanoku jest usytuowany w wyjątkowych okolicznościach przyrody, w Bieszczadach. Mleko, które pozyskujemy od okolicznych rolników, jest wyjątkowe, wysokiej jakości, w przewadze pochodzące od krów rasy simentalskiej przebywających na wypasie. Mleko, które przerabiamy w Oddziale w Sanoku pochodzi wyłącznie z województwa podkarpackiego, a do tego 100% mleka przetwarzanego przez Oddział w Sanoku jest pozyskiwane od krów, które poza czasem wypasu są karmione paszami wolnymi GMO, co potwierdzają badania laboratoryjne. Oprócz tego skupowane jest także mleko z gospodarstw ekologicznych i z niego powstają wyjątkowe produkty z certyfikatem BIO. To jest właśnie to, co wyróżnia Oddział w Sanoku.
MLEKOVITA rozszerzając się o kolejne zakłady, przyjęła zasadę, że dla zwiększenia efektywności produkcji, każdy z zakładów Grupy będzie się specjalizował w tym, co ma najlepszego. Oddział w Sanoku produkuje więc twarogi, jogurty naturalne i owocowe, śmietanę, serek ziarnisty i typu fromage, bryndzę oraz sery parzone: ser Gryficki, ser Kaszkawał naturalny i wędzony, ser Sakwa i Roladę Ustrzycką. Naszą nowością jest ser Kaszkawał BIO, który przez tylko dwa miesiące obecności na rynku zyskał uznanie w całym kraju, a także za granicą – dodatkowym tego potwierdzeniem jest tytuł „Najlepszego Produktu Podkarpackiego 2017” przyznany podczas Dni Otwartych Drzwi Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Kolejną nowością, która w najbliższym czasie pojawi się na sklepowych półkach, będzie jogurt naturalny 4,2% BIO, który będzie miał najprostszy możliwy skład, wyjątkowy na rynku: tylko i wyłącznie mleko oraz kultury bakterii. Produkty BIO jest to przemyślany kierunek obrany dla Oddziału w Sanoku, który będziemy konsekwentnie rozwijać.

– Czy sanockie produkty dostały ostatnio jakieś nagrody?
– Oczywiście, już w roku dołączenia zakładu do Grupy MLEKOVITA ser Gryficki, od produkowany lat w Sanoku, otrzymał Złoty Medal na targach Polagra Food w Poznaniu (2014). Ser Kaszkawał BIO, o którym już wspominałem, w tym roku zgłosiliśmy do kolejnej edycji Złotego Medalu i mamy nadzieję, że po tym, jak zyskał uznanie konsumentów, zyska również uznanie poznańskich ekspertów. Z innych wyróżnień produktowych z ostatnich lat na pewno warto wspomnieć o nagrodzie Lider Forum 2016 w kategorii „Tradycyjny wizerunek” dla sera Gryfickiego czy Hit Serowy dla sera Kaszkawał na Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa – Ogólnopolskiego Święta Sera 2015.

Mleko z Ukrainy

– Mleko. Proszę powiedzieć, jak to jest z mlekiem z Ukrainy? Czytelnicy piszą do nas o takich rewelacjach: że do produkcji sprowadzacie surowiec z Ukrainy.
– Polskie prawo nie pozwala na przetwórstwo mleka z Ukrainy, a nasza firma w każdym aspekcie swojej działalności działa w zgodzie z obowiązującym prawem. Tak jak już wspomniałem, Oddział w Sanoku skupuje mleko tylko z województwa podkarpackiego, a MLEKOVICIE jako firmie ze stuprocentowym polskim kapitałem zależy na wykorzystywaniu najwyższej jakości polskiego surowca – polskiego mleka.

Zatrudnienie

– Jak zmieniło się zatrudnienie na przestrzeni trzech lat i jakie są plany firmy? Czy zatrudniacie Ukraińców?
– MLEKOVITA jako największa mleczarnia, firma nowoczesna i innowacyjna we wszystkich obszarach swojej działalności, nieustannie się rozwija, dbając o progres wszystkich oddziałów Grupy – w tym także oddziału w Sanoku. Od trzech lat, w czasie których funkcjonuje on pod szyldem MLEKOVITY, zatrudnienie utrzymuje się na poziomie ok. 200 osób. Wynika to naturalnej rotacji: z jednej strony, przechodzenia pracowników na świadczenia emerytalne, a z drugiej – ze względu na rozwój zakładu i handlu w miarę potrzeb zatrudniane są nowe osoby. Rozwijamy się, wprowadzamy nowe produkty, rokrocznie widzimy dynamiczny wzrost produkcji. Dzięki działalności Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Sanoku także firmy świadczące usługi dają zatrudnienie i w związku z tym także szukają nowych pracowników – na przykład Spółdzielnia Pracy Transportu Mleczarskiego, która ma bazę transportową na terenie SM Mlekovita Oddział w Sanoku. Obecnie zatrudniamy pracowników z Sanoka i okolic i w najbliższym czasie nie planujemy zatrudnienia pracowników z Ukrainy.

Środowisko

– Przejdźmy do wpływu na środowisko SM Mlekovita w Sanoku.
– Grupa MLEKOVITA jest największą firmą w swojej branży i musimy mieć na uwadze, że daje przykład innym. Ekologia jest dla nas istotna i nieustannie szukamy rozwiązań innowacyjnych, nie tylko nie przynoszących szkody środowisku, ale i z korzyścią dla niego. Oddział w Sanoku funkcjonuje w strukturach Grupy MLEKOVITA od trzech lat. Przez ten czas były i wciąż są prowadzone modernizacje i inwestycje, tak wewnątrz zakładu inwestując w nowy park maszynowy, jak i na zewnątrz w modernizację maszynowni i oczyszczalni. Prace nad tymi modernizacjami zostały już rozpoczęte, jednak wciąż trwają w związku z projektowaniem oraz wykonawstwem. Niektóre modernizacje można prowadzić tylko w okresie jesienno-zimowym w związku z temperaturami, jakie musimy utrzymać na zakładzie. Najbliższą inwestycją rozpoczętą w poprzednich latach, która zostanie sfinalizowana w najbliższych tygodniach, jest nowy skraplacz amoniaku zapewniający cichą pracę przy jednoczesnym zwiększeniu jego wydajności.
– Czyli będzie ciszej. A co z działkami, które są wystawione na sprzedaż?
– Mamy wystawione na sprzedaż dwie działki, jedna o powierzchni 10a, druga o powierzchni 54a. Są to działki w sąsiedztwie oddziału. Oferujemy je do sprzedaży, ponieważ nie są przez nas wykorzystywane, a może znajdzie się inwestor, który będzie miał pomysł, aby je zagospodarować i być może dzięki temu stworzyć dodatkowe miejsca pracy w sąsiedztwie naszego oddziału.
– Wygląda na to, że mleczarnia rozwija się i to wszechstronnie.
– Tak, wychodzimy naprzeciw wymaganiom klientów, a także oferujemy nowe produkty, którymi chcemy ich zainteresować – jak np. produkty ekologiczne. Prowadzone są modernizacje i inwestycje. Bardzo dynamicznie rozwija się także handel regionalny. Nasza hurtownia z roku na rok funkcjonuje coraz lepiej, dynamicznie pozyskując nowych klientów i oferując im szeroką gamę produktów mleczarskich – ponad 800 markowych wyrobów. Rozwija się także sieć sklepów MLEKOVITKA, których w Sanoku mamy cztery, a w całym kraju ponad 100. W najbliższym czasie planujemy otwarcie kolejnych sklepów w Sanoku i okolicach. Wpływa to także na zwiększenie zatrudnienia. Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszych sklepów i zakupu produktów najwyższej jakości produkowanych ze spełnieniem najbardziej wymagających standardów.

Rozmawiała Edyta Wilk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.