„Velo San – budowa ścieżki rowerowej Sanok – Zagórz – Lesko – Olszanica”

„Velo San - budowa ścieżki rowerowej Sanok – Zagórz – Lesko - Olszanica”Gmina Miasta Sanoka, Gmina Zagórz, Gmina Lesko i Nadleśnictwo Lesko 3 lipca podpisały list intencyjny w sprawie realizacji projektu „Velo San – budowa ścieżki rowerowej Sanok – Zagórz – Lesko – Olszanica”. Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Urzędzie Miasta Sanoka. Swój podpis pod listem w najbliższych dniach złoży jeszcze przedstawiciel Gminy Olszanica. Sygnatariuszy przyjął burmistrz Tomasz Matuszewski.

Celem projektu jest podjęcie przez władze samorządowe Gmin oraz Nadleśnictwa Lesko – stron, które złożyły podpisy pod Listem intencyjnym – wspólnych, aktywnych działań zmierzających do wykonania koncepcji, projektu i budowy ścieżki (drogi) rowerowej wraz z oznakowaniem i infrastrukturą towarzyszącą, taką jak tablice informacyjne, wiaty, miejsca obsługi rowerzystów. Ścieżka połączy miasta Sanok, Zagórz oraz Lesko doliną rzeki San, z łącznikiem do Olszanicy. Według wstępnej koncepcji ścieżka biegłaby od mostu białogórskiego (skansen) w Sanoku wzdłuż doliny Sanu, lewą stroną, do osiedla Dolina w Zagórzu. Następnie wzdłuż Osławy, przekraczając rzekę, do Zasławia i przez Leśnictwo Malinki do Postołowa. Dalej po prawej stronie Sanu przez Posadę Leską do Leska. Z Leska ścieżka biegłaby według koncepcji wzdłuż Sanu, jego zakolem do Zwierzynia. Ponadto wykonany byłby łącznik  przez Kamień Leski, Uherce i Rudenkę do Olszanicy. W planach jest także łącznik w Zagórzu do ruin Klasztoru oo. Karmelitów Bosych, a następnie jako opcjonalna trasa przez Wielopole (ul. Dolna) do Postołowa.

Projektowana trasa rowerowa ma niezaprzeczalne walory widokowe, jakie oferuje dolina Sanu i Osławy oraz pasmo Gór Słonnych. Przebiega w oddaleniu od ruchliwej i niebezpiecznej dla rowerzystów drogi krajowej nr 84, która zresztą na odcinku Sanok – Zagórz – Lesko posiada liczne spadki podłużne. Trasa ścieżki rowerowej poprowadzona głównie w dolinach rzek ma w większości płaski przebieg, co sprawi, że będzie przyjazna także dla mniej wprawionych rowerzystów, osób starszych i dzieci. Jej budowa przyczyni się istotnie do promocji turystyki rowerowej i aktywnych form spędzania wolnego czasu przez mieszkańców Sanoka, Zagórza, Leska, Olszanicy i okolic, a także przyciągnie turystów, przez utworzenie atrakcyjnej i bezpiecznej trasy do rodzinnych wycieczek rowerowych kreując tym samym nowy, lokalny produkt turystyczny z potencjałem rozwoju w przyszłości przez lokalne samorządy zarówno w górę rzeki San (w kierunku Zalewu Solińskiego i źródeł Sanu), jak i w dół (w kierunku Dynowa i Przemyśla). Ścieżka Velo San będzie dostępna także dla pieszych, biegaczy, a przy wykonaniu docelowo nawierzchni asfaltowej także dla osób niepełnosprawnych na wózkach oraz np. rolkarzy.

Podpisanie z udziałem czterech gmin i Lasów Państwowych listu intencyjnego w sprawie przygotowania koncepcji i realizacji Velo San to ważny kamień milowy tego projektu. Warto dodać, że to także efekt akcji społecznej zapoczątkowanej przez mieszkańców Sanoka i Zagórza, która uzyskała szerokie poparcie. Petycję w tej sprawie do władz miasta podpisało 1313 osób. Obecnie wyznaczeni koordynatorzy projektu stworzą zespół roboczy i będą wspólnie pracować nad realizacją kolejnych etapów: przygotowaniem dokładnej koncepcji trasy, opracowaniem niezbędnej dokumentacji, rozeznaniem możliwości dofinansowania budowy ścieżki – mówi Grzegorz Wilusz – koordynator projektu ze strony Miasta Sanoka.

Ścieżka ta będzie służyć także mieszkańcom dojeżdżającym do pracy rowerem do zakładów zlokalizowanych blisko jej projektowanego przebiegu, co przyczyni się do zmniejszenia ruchu samochodowego w obszarze projektu, a tym samym emisji spalin. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że – podobnie jak w całej Unii Europejskiej – w Polsce stawia się na rozwój ekologii oraz zdrowego i aktywnego trybu życia, transport niskoemisyjny, walkę ze smogiem, a co za tym idzie – promuje się komunikację rowerową jako tanią i naturalną alternatywę dla pojazdów mechanicznych. Podpisani pod Listem intencyjnym oświadczają, iż rozpoczęli rozmowy, które mają prowadzić do nawiązania współpracy międzygminnej poprzez zawiązanie partnerstwa w celu przygotowania wspólnego projektu czterech Gmin z wykorzystaniem terenów i potencjału Lasów Państwowych. W piątek pod listem podpisze się także przedstawiciel Gminy Olszanica.

Rowerstrada Solina-Zakopane – podpisano deklarację o współpracy na rzecz budowy drogi rowerowej

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj