Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Poznaję świat – poznaję siebie to projekt realizowany przez SP nr 6 w Sanoku wraz ze szkołami Ecole Marcel Ayme w Milizac we Francji, Colegio Salesianos „San Juan Bosco” w Puertollano w Hiszpanii, Istituto Comprensivo „Giuseppe Grassa” w Mazara del Vallo i Istituto Comprensivo „Salvo D’Acquisto” w Gaggio Montano we Włoszech. Podczas trzech dni goście Szkoły Podstawowej nr 6 zapoznali się z funkcjonowanie polskiej szkoły i wymienili doświadczenia.

 

Poznanie szkoły

W pierwszym dniu wizyty odbyło się spotkanie z dyrektorem szkoły z Mazara del Vallo, p. Teresa Guazzelli, która rozdała wszystkim uczestnikom upominki: herb miasta, tradycyjne ciasteczka w kształcie owoców i warzyw, oraz foldery promujące jej miasto. Po przywitaniu nastąpiło zwiedzanie szkoły, czemu towarzyszyły pamiątkowe fotografie. Szkoła bardzo podobała się nauczycielom z zagranicy. Dekoracje nad którymi wiele dni pracowali uczniowie i nauczyciele, czystość oraz rozmieszczenie klas wywarły ogromne wrażenie na przyjezdnych. Po zwiedzeniu szkoły wszyscy udali się na rozmowy zespołu projektowego. Omówiono na nim plan prac na rok szkolny 2019/ 2020, zasady konkursu na logo projektu oraz kolejne punkty spotkania w Polsce.

Matematyka – to samo, jednak inaczej

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Przez trzy dni goście mieli możliwość przyglądać się zajęciom lekcyjnym, między innymi obserwowali lekcję wychowania fizycznego, matematykę, zajęcia świetlicowe dla najmłodszych dzieci, lekcje języka polskiego, angielskiego i robotyki.
Co ciekawe, choć tak jak matematyka wydaje się taka sama na całym świecie, to już sposób nauczania nie zawsze jest identyczny. Właśnie np. na matematyce goście byli zaskoczeni sposobem nauki skali, która wszędzie jest niezmienna, jednak zauważyli różnice w sposobie postrzegania zagadnienia i przekazywania wiedzy, co później wywołało dyskusję.
Kiedy uczniowie uczestniczyli w lekcjach, nauczyciele – goście obserwowali pracę dzieci i porównywali do zasad panujących w ich krajach.

Obrady rady 

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Na obradach Rady Pedagogicznej odbyła się prezentacja szkół biorących udział w projekcie oraz przedstawienie zasad edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych w naszym kraju. Każdy z partnerów przygotował multimedialną prezentację swojej szkoły, opowiedział o zasadach organizacji placówki, rodzaju realizowanych zadań oraz o problemach i możliwościach szkoły. Okazało się, że każda szkoła jest inna, ale wszystkich nas łączy troska o rozwój ucznia i chęć organizowania jak najlepszego procesu nauczania. Podsumowaniem spotkania była prezentacja na temat edukacji dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Oprócz prezentacji i informacji dla gości przygotowano poczęstunek: 4 torty, a każdy z nich był ozdobiony flagą kraju partnerskiego. Każdy z gości otrzymał upominek na pamiątkę pobytu w Polsce, były to płyta „Bieszczadzkie anioły” i foldery związane z Sanokiem.

Projekt stron internetowych

Kolejny dzień wizyty rozpoczął się od spotkania zespołu projektowego w czasie którego, omawiano zasady realizacji zadań przewidzianych na rok szkolny 2019/ 2020 oraz sposobów dokumentacji i publikacji efektów tej pracy. Została zaprezentowana strona internetowa projektu wykonana przez Wacława Bojarskiego, a prowadzona w języku polskim i angielskim. Nauczyciele z Hiszpanii zaproponowali stworzenie podobnej strony w językach; hiszpańskim, francuskim i włoskim. W tym dniu goście uczestniczyli w Akademii pasowania na uczniów najmłodszych dzieci, która została specjalnie zaplanowana na czas przyjazdu gości. Wyjątkowym momentem uroczystości było pasowanie na uczniów przez gości z zagranicy, co sprawiło dzieciom dużo radości.

Wsparcie Miasta

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Następnym punktem była wizyta w Urzędzie Miasta. Przedstawiciele szkół spotkali się w Sali Herbowej Urzędu Miasta z burmistrzem Tomaszem Matuszewskim. Goście byli miło zaskoczeni tym, że władza miasta tak blisko współpracuje z placówkami edukacyjnymi i interesuje się ich pracą i rozwojem. Dla gości przygotowano upominki z logiem Sanoka, natomiast burmistrz otrzymał prezent od pani Teresy Guazzelli z Sycylii.

Robotyka!

Ostatni dzień rozpoczął się od spotkania zespołu projektowego w czasie którego omówiony został termin spotkania we Francji, oraz zasady komunikowania się partnerów między spotkaniami. Po podsumowaniu pracy, uczestnicy spotkania znów udali się na lekcje.
Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Niezmiernie interesujące okazały się zajęcia z robotyki, które prowadził p. Wacław Bojarski. Na tych zajęciach okazało się, ze polska szkoła nie ustępuje niczym szkołom na zachodzie Europy. Zaplecze techniczne jakie posiada, jest bardzo bogate i zajęcia z robotyki sprawiły wszystkim mnóstwo radości, zwłaszcza, że goście wykonywali zadania równocześnie z sanockimi uczniami. Z okazji Dnia Języków Obcych przygotowano akademię oraz konkursy ze znajomości języków i kultury krajów europejskich. Rozgrywki były urozmaicone występami uczniów, którzy śpiewali piosenki w różnych językach; angielskim, włoskim i francuskim. Bardzo ciekawym punktem akademii było wykonanie piosenki w języku włoskim „Lo scrivero’ nel vento” (Napisze na wietrze), opowiadającej o przyjaźni dzieci ponad granicami państw.

Muzeum Historyczne w Sanoku 

Goście zwiedzili również Muzeum Historyczne w Sanoku. Ekspozycje wywarły na nich ogromne wrażenie, szczególnie ikony i obrazy Stanisława Beksińskiego. Szczęśliwi, zadowoleni i pełni pozytywnych emocji oraz inspiracji wyjechali do swoich szkół.
Jednym z efektów spotkania jest utworzenie grupy na WhatsApp -ie, na której uczestnicy relacjonowali podróż i powrót do swoich krajów. Jest to bezpośredni sposób wzajemnej komunikacji.

Dialog i obserwacja to najlepsza nauka

Poznaję świat – poznaję siebie. Edukacja XXI wieku w SP nr 6Co dało to spotkanie w ramach projektu Erasmus plus?
– Ta wizyta sprawiła nam ogromna radość. Do wydarzenia przygotowywała się cała szkoła. Wszyscy bez wyjątku byli zaangażowani w pracę przy projekcie. Dla dzieci to wyjątkowy zastrzyk energii by uczyć się języków i komunikować z dziećmi z innych krajów. Ogromną radość dzieciom sprawiły listy od uczniów z Francji, na które teraz odpowiadają. Dla nas nauczycieli to była szczególna wymiana doświadczeń. Celem tego projektu jest kształcenie aktywności poznawczej i kreatywności uczniów, promowanie otwartości na świat, wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów oraz doskonalenie procesu nauczania i uczenie się poprzez stosowanie aktywnych metod nauczania. Najbardziej chyba było widać wzmocnienie własnej wartości uczniów, którzy starali się rozmawiać z gośćmi w języku angielskim. Takie małe sukcesy pokazują im, że nauka jest ważna i daje efekty nie tylko w postaci ocen w szkole – skomentowała projekt Irena Bojarska – a dla nas, nauczycieli to sygnał, że idziemy w dobrym kierunku.

Edyta Wilk (edytawilk@tygodniksanocki.pl)

1 KOMENTARZ

  1. […] „Poznaję świat – poznaję siebie” to projekt realizowany przez SP nr 6 w Sanoku wraz ze szkołami Ecole Marcel Ayme w Milizac we Francji, Colegio Salesianos „San Juan Bosco” w Puertollano w Hiszpanii, Istituto Comprensivo „Giuseppe Grassa” w Mazara del Vallo i Istituto Comprensivo „Salvo D’Acquisto” w Gaggio Montano we Włoszech. W listopadzie przedstawiciele szkół odbyli wizytę studyjną w Sanoku. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj