Stefan Lewicki (chłopiec z prawej strony fotografii to Janusz Szuber), arch. pryw.

Kartka z kalendarza: 8 stycznia urodził się Stefan Lewicki

Stefan Franciszek Lewicki urodził się 8 stycznia 1891 roku w Radymnie, ale swoje życie zawodowe związał z Sanokiem, potem z Krynicą. Wiele odniesień do jego biografii można znaleźć w wierszach wnuka – Janusza Szubera. Po śmierci w 1979 roku spoczął w rodzinnym grobie na cmentarzu przy ul. Rymanowskiej w Sanoku.

Rodzice Stefana Lewickiego zamieszkali w Sanoku na początku wieku XX – ojciec Bronisław de Rogala Lewicki objął stanowisko radcy w tutejszym Sądzie Obwodowym. Stefan ukończył Gimnazjum Męskie w roku 1911, a następnie studia filologiczne we Lwowie. Od 1920 roku nauczał języka polskiego, łaciny, greki i historii w Gimnazjum im. Królowej Zofii. W latach 30. został dyrektorem Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Plater.

Był jednym z założycieli sanockiego koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, członkiem wspierającym Katolicki Związek Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej w Sanoku. W okresie  międzywojennym założył Księgarnię Nauczycielską, działającą w kamienicy przy ul. Tadeusza Kościuszki 22.

Po wojnie pracował jako nauczyciel łaciny, greki i niemieckiego w liceum w Krynicy-Zdroju.

Przodkami Stefana Lewickiego byli kasztelan inflancki Ignacy Adam Lewicki (zm. 1788 r.) i Marcjanna z Tarnawieckich (zm. 1754 r.). ich epitafium znajduje się w kościele oo. Franciszkanów w Sanoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj