Zakończyła się pierwsza część zdjęć do filmu o profesorze Rudolfie Weiglu

Rudolf Weigl to kolejny bohater, realizowanego przez Telewizję Obiektyw, cyklu Polscy Wizjonerzy. Pierwsza część zdjęć do filmu pod roboczym tytułem „Zwyciężyć tyfus” nagrywana była na przełomie października i listopada – w Jaśle, Sanoku i Żurawicy. W obsadzie znaleźli się Tomasz Stockinger, Aleksander Talkowski, Kamila Bestry-Kuźma oraz Mateusz Mikoś. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki.

– To czwarty film z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Tym razem o wizjonerze w dziedzinie biologii – profesorze Rudolfie Weiglu. To człowiek, który 100 lat temu opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu – mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

– Jest to postać wielowymiarowa, bardzo trudna. Mam nadzieję, że pokażemy jego siłę, ale przy tym człowieczeństwo, bo był to człowiek ekscentryczny, niezwykle wesoły – mówi reżyser Marcin Głowacki.

Historię wybitnego biologa poznamy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Przywołuje ją 70-letni Piotr, w postać którego wcielił się Tomasz Stockinger.

– Jestem gawędziarzem, przywołuje obrazy z przeszłości. (…) Przy okazji sam też wiele się dowiaduje, także to miłe połączenie pracy, w bardzo miłym otoczeniu zawodowej ekipy i w pięknym Jaśle. Od lat jestem miłośnikiem regionu podkarpackiego – zdradza aktor, Tomasz Stockinger.

Sceny historyczne były nagrywane w Żurawicy i sanockim skansenie. „Młodego” Rudolfa Weigla zagrał Aleksander Talkowski. Zdjęcia będą kontynuowane w przyszłym roku. Wtedy ekipa filmowa odwiedzi między innymi Lwów.

– W przyszłym roku, mam nadzieję, że z Arturem Dziurmanem w roli dojrzałego Rudolfa Weilga, rozpoczniemy drugą część zdjęć. Mamy kręcić wiosną. A premierę filmu planujemy na jesień 2022 roku – mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, natomiast za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka. Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.