Powstała pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. Sanok – pionierski samorząd

 

Powstała pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. Sanok - pionierski samorządDekarbonizacja systemu ciepłowniczego oraz produkcja zielonego wodoru – to cel, jaki stawia sobie powołana przez miasto Sanok pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa. Jej utworzenie ogłosił Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. W uroczystości wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– To ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych. To także ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta, Subregionu Bieszczadzkiego i całego Podkarpacia – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

I dodała:

– Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w trendy europejskiej polityki gospodarczej. Wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw w transformacji energetycznej zachodzącej w Unii Europejskiej.

Niezależność energetyczna Sanoka wpisuje się także w politykę polskiego rządu w obszarze uniezależnienie się od dostaw węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.

Sanocki projekt zakłada między innymi modernizację systemu ciepłowniczego w mieście oraz budowę nowych odnawialnych oraz opartych na wodorze źródeł wytwarzania energii. Będzie to jedna z pierwszych w Polsce tego typu samorządowych inwestycji w dekarbonizację ciepła.

 

– Polityka Spójności na lata 2021-2027, jak i Krajowy Program Odbudowy kładą duży nacisk na inwestycje w odnawialne i niskoemisyjne źródła energii w przedsiębiorstwach czy zero i niskoemisyjny transport – podkreśliła wiceminister.

Główne cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce oraz kierunki działań niezbędnych do ich osiągnięcia określa „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030”. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej.

Wykorzystanie technologii wodorowych to główny cel zainicjowanej w maju 2021 roku „Podkarpackiej Doliny Wodorowej”. Jej powstanie pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe, autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę.

Przy realizacji inwestycji wodorowej w Sanoku będzie niezbędne pozyskanie partnerów posiadających know-how oraz odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu tak skomplikowanych projektów. Kluczowym partnerem dla Sanoka w tej sprawie będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Zasadniczym zadaniem, będącym gwarantem powodzenia tego projektu, jest kształcenie kadr, które zapewnią sprawne funkcjonowanie całej instalacji w przyszłości. Dlatego już od października na Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zostanie uruchomiona nowa specjalność: energetyka wodorowa – mówił o tym przedstawiciel uczelni dr Grzegorz Klimkowski. 

Ważnym partnerem w projekcie będzie również firma Autosan sp. z o.o., która już od prawie roku szczyci się prototypem autobusu zasilanego wodorem.

Lokalne bezpieczeństwo energetyczne oraz obniżenie cen energii dla mieszkańców i przedsiębiorców z Sanoka – to dwie najważniejsze przesłanki, które legły u podstaw powołania pierwszej w Polsce Samorządowej Spółki Wodorowej przy SPGK Sanok O jej powstaniu mówił wczoraj  w Warszawie, w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej burmistrz Tomasz Matuszewski.

– W konferencji, na której ogłosiliśmy, że to właśnie Sanok będzie pierwszą w Polsce gminą, gdzie taka spółka zostanie zawiązana, wzięli udział m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  oraz Akio Miyajima, ambasador  Japonii. Obecny był także prezes zakładów Autosan Maciej Borecki oraz przedstawiciele ogólnopolskich banków oraz świata nauki. Podkreślałem, że w obliczu obecnego kryzysu a także działań wojennych na Ukrainie, lokalne bezpieczeństwo energetyczne staje się jednym z najważniejszych wyzwań. Tworzenie lokalnej energetyki to niezwykle ambitne i złożone wyzwanie, a w niepewnych czasach wręcz konieczne – mówił burmistrz.

Przykład Sanoka pokazuje, jak dużym wyzwaniem są kwestie związane z transformacją energetyczną, która jest obecnie priorytetem Komisji Europejskiej. 

Projekt wodorowy zwiększy odporność Sanoka na kryzysy, które rysują się już dziś, takie jak: zatrzymanie dostaw energii, brak dostępu do paliw czy węgla na potrzeby ciepłownicze oraz – a może przede wszystkim – ich rosnące w niekontrolowany sposób ceny. Umożliwi również rozwój transportu zeroemisyjnego opartego o lokalne tanie paliwo.

Zgodnie z założeniami, celem spółki będzie realizacja inwestycji, która obejmie przede wszystkim: utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej – instalacji fotowoltaicznej, instalacji nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisje dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii, budowę magazynu energii, budowę instalacji do elektrolizy oraz budowę stacji tankowania wodoru oraz szybkiego ładowania.

– Wdrożenie nowoczesnej technologii wodorowej będzie miało ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki jak i życia codziennego mieszkańców Sanoka i okolic. W związku z wysokimi kosztami, takimi jak emisje CO2 czy ceny gazu, jesteśmy zdeterminowani do wejścia w pozyskiwanie nowych niskoemisyjnych źródeł energii. Definiujemy potrzeby i kierunki wsparcia, chcemy, by produkcja wodoru, dostarczanie ciepła oraz wykorzystanie w transporcie przyczyniała się do racjonalizacji wydatków, rozwoju i redukcji kosztów dla mieszkańców. Dziękuję zabierającym głos podczas dzisiejszej konferencji: pani Minister Małgorzacie Jarosińskiej – Jedynak, panu Miyajima Akio Ambasadorowi Japonii w Polsce, panu Maciejowi Boreckiemu Prezesowi Autosanu oraz Panu Grzegorzowi Klimkowskiemu, który  reprezentował  Uczelnię Państwową w Sanoku – zakończył spotkanie burmistrz Matuszewski.

4 KOMENTARZE

  1. Spółki są zajeb….. Nikt za nic nie odpowiada ale wszyscy biorą kase. Ilu prezesów? Ilu zastępców? Matuszewskiemu też coś skapniecie? Nie ma to jak „panstwówka” Każdy kradnie ile się da i za nic nie odpowiada. Nic dziwnego że w tym kraju jest jak jest skoro przy korycie same tłuste świnie.

  2. obniżenie cen energii dla mieszkańców? Jak ktokolwiek może takie dyrdymały wypisywać jak jednocześnie dla rodzin wielodzietnych podnosi opłaty za wywóz śmieci o 143%???????????????? Dlaczego nie przedstawiono prezesów jeszcze skoro jest spółka? Ile będą zarabiać? Jakie odprawy zgodnie z umową? Ile to będzie kosztować dodatkowo mieszkańców? Dlaczego właściciele firmy Solartime wyjechali z Sanoka i mieszkają obecnie w Teksasie w USA?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj