Jak chronić się przed kleszczami? Sprawdzone sposoby!

Kleszcze są zagrożeniem zwłaszcza w okresie jesiennym i wczesną wiosną, a ich ugryzienia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego wychodząc w miejsca, gdzie jesteś narażony na kontakt z nimi, powinieneś odpowiednio się zabezpieczać. W jaki sposób? Przeczytaj poniższy artykuł!

Ugryzienia kleszczy mogą nieść za sobą ryzyko rozwoju groźnych chorób, w tym kleszczowego zapalenia mózgu. Jesteś na nie narażony zwłaszcza w lasach, parkach i na łąkach, jednak owady te żyją wszędzie tam, gdzie rosną drzewa, krzewy czy wyższe trawy. W diagnostyce i leczeniu chorób odkleszczowych pomagają specjaliści z https://halomed.pl, jednak stosując się do prostych wskazówek, możesz się przed nimi chronić! Dowiedz się, w jaki sposób!

Odpowiednia odzież

Jeśli planujesz wycieczkę do lasu lub piknik na łące, koniecznie załóż odpowiednie ubranie. Największe znaczenie mają spodnie z długimi nogawkami oraz bluzka z długim rękawem. Odzież powinna być jak najbardziej przylegająca do ciała, aby kleszcze nie weszły za kołnierz czy mankiety. Jeśli to możliwe, załóż pełne buty i umieść skarpety na nogawkach spodni, aby maksymalnie zabezpieczyć swoje nogi. Dobrze sprawdzi się też kapelusz lub czapka z daszkiem, jeśli miejscem Twojego wypoczynku jest las. Unikniesz ewentualnych kleszczy spadających na Ciebie z wysokich drzew.

Sprawdź także: borelioza – pierwsze objawy, przyczyny i sposób leczenia.

Środki odstraszające insekty

W każdej aptece (a także w wielu hipermarketach) możesz zaopatrzyć się w specjalny spray odstraszający owady, w tym kleszcze. Takie preparaty zawierają środki chemiczne, m.in. DEET, ikarydynę czy IR3535, na które kleszcze są wyjątkowo wrażliwe. Wystarczy spryskać nimi ciało i odzież, aby zmniejszyć ryzyko inwazji. Podobnie mogą zadziałać naturalne olejki eteryczne, w szczególności geraniowy, goździkowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, szałwiowy oraz z mięty pieprzowej. Nanieść je na skórę i/lub odzież.

Szczepienie ochronne

Na większość chorób wywoływanych przez kleszcze nie ma skutecznego szczepienia ochronnego, jednak możesz w ten sposób zabezpieczyć się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Szczepionkę stosuje się u osób dorosłych oraz młodzieży od 16. roku życia, a jej koszt wynosi około 400 zł. W ten sposób uchronisz się przed tą groźną chorobą, która może być nawet śmiertelna. Typowe objawy to wysoka gorączka, bóle głowy, bóle kostno-stawowe, wymioty, nadwrażliwość na światło i liczne dolegliwości neurologiczne.

Dokładne oględziny ciała

Każdorazowo po powrocie do domu z miejsca, gdzie mogły żyć kleszcze, sprawdź swoje ciało. Najlepiej dokonać takich oględzin pod prysznicem i ponownie przed lustrem, już po umyciu się. Zwróć uwagę na wszelkie czarne kropki i pieprzyki, zwłaszcza w zagłębieniach ciała i między fałdami skórnymi. Kleszcze często wbijają się w skórę w okolicach szyi, pośladków, pachwin, pach i wnętrza ramion. Obejrzyj okolicę za uszami. Następnie wykonaj czynność u swoich dzieci i innych domowników, którzy byli z Tobą na wycieczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj