Ikona, a nie scena w centrum wydarzeń

Organizowany przez Urząd Miasta „Jarmark Ikon”, jak co roku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców jak i turystów.

– Oprócz licznych imprez, które w okresie wakacji odbywają się w mieście, dwie szczególnie nas wyróżniają. Pierwsza z nich to „Karpaty – Góry Kultury”. Chciałbym, aby drugą był właśnie „Jarmark Ikon” – mówi Rafał Jasiński, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji.

W dniach 11-12 sierpnia Sanok odwiedzą pisarze ikon, artyści ludowi oraz rzemieślnicy z Polski i zagranicy.
– Na dziś zadeklarowało się blisko 180 wystawców. Z tego około 30 to stoiska z ikonami. Chcemy, aby z roku na rok pojawiało się coraz więcej twórców ikon – dodaje pan Rafał.

Przygotowania do jarmarku trwają w najlepsze. Już we wtorek w centrum rynku stanęły pierwsze domki wystawiennicze. Organizatorzy pragną, aby forma tegorocznego jarmarku była nieco inna niż w ubiegłych latach – to ikona znajdzie się w centrum wydarzeń, a nie scena.

W najbliższą sobotę i niedzielę, rynek, deptak i przyległe ulice zapełnią się twórcami, którzy zaprezentują proces powstawania ikon. Pojawią się też artyści zajmujący się rzemiosłem, malarstwem i tkactwem. Będzie to świetna okazja do zakupu lokalnych wyrobów, a także do skosztowania regionalnych przysmaków. Całości dopełniać będą uliczni muzycy oraz lirnicy. W niedzielę na rynku pojawią się rozśpiewani Cyganie. Podczas jarmarku zorganizowane będą darmowe warsztaty artystyczne.

W kościele ojców franciszkanów odbędzie się koncert muzyki sakralnej, natomiast muzykę cerkiewną w prawosławnej świątyni zaprezentuje zespół „Widymo”. Przez dwa dni Cerkiew Świętej Trójcy będzie otwarta, a zwiedzający będą mogli skorzystać z usług przewodnika. W sobotni wieczór na dziedzińcu zamkowym wystąpi Joachim Mencel Quintet-Artisen, który zagra na lirze korbowej.

W programie imprezy nie zapomniano o najmłodszych. Przez dwa dni na Ogródku Jordanowskim funkcjonować będzie strefa dla dzieci. Znajdą się tam dmuchańce, basen wodny, który ochłodzi przed skwarem oraz wiele innych atrakcji. Będzie można kupić watę cukrową, popcorn oraz zabawki dla dzieci.

Organizatorzy nie kryją planów na przyszłe lata. Pragną, aby docelowo „Jarmark Ikon” sięgał od rynku aż do dziedzińca zamku i cerkwi, a więc miejsc nieodzownie związanych z ikonami. Poniekąd zamysł ten będzie realizowany już na tegorocznym święcie ikon. Ustalono również stałą datę imprezy – będzie to weekend poprzedzający 15 sierpnia.

W tym roku, niezależnie od „Jarmarku Ikon” będą odbywać się „Karpaty zaklęte w drewnie”.
– To nie przypadek. Myślę, że całość świetnie się uzupełnia – tłumaczy pan Rafał, licząc, że w przyszłości może uda się połączyć te dwie imprezy.

Dla osób, które w niedzielę chciałyby odwiedzić zarówno rynek, jak i skansen będzie dostępna darmowa ciuchcia przewożąca ludzi w jedną i drugą stronę.

ESZ