Horrendalna opłata parkingowa. Klienci oburzeni

Do „Tygodnika Sanockiego” zgłosiła się czytelniczka skarżąc się, że za cztery godziny postoju na parkingu mieszczącym się przy Galerii Sanok zapłaciła 22 zł. Klientkę wzburzyła nie tyle opłata, jaką musiała ponieść, a mało czytelne informacje dotyczące ceny oraz sposobu płatności.

Kobieta spędziła w galerii blisko 4 godziny. Chcąc wyjechać z parkingu dowiedziała się, że musi uregulować jeszcze płatność, a ta dokonywana jest wyłącznie w sklepie FRAC. Wróciła więc na pierwszy poziom galerii, po czym odczekała „swoje” w kolejce. Tak zaczęły naliczać się kolejne minuty.
– Początkowo kasjerka policzyła mi 44 zł, później poprawiła się, że do zapłaty mam 22 zł. Jak to możliwe, że opłata jest tak wysoka, skoro pierwsze 2 godziny są darmowe! – mówi zdegustowana. – Będąc w Rzeszowie za każdą kolejną godzinę płaciłam 2 zł. 10 zł to stanowczo za dużo jak na Sanok!

Zdenerwowana sytuacją postanowiła porozmawiać z menadżerem sklepu.
– Usłyszałam jedynie, że w Katowicach ceny są znacznie wyższe, a za parking płaci się 100 zł. Ale Katowice to przecież nie Sanok – dodaje czytelniczka.

Kobietę zastanawia też, kto wjeżdżając na górny parking czyta zamieszczone na zakręcie informacje.
– Nikt przecież nie wraca się z samochodu, żeby zapoznać się z regulaminem. Dlaczego nie znajduje się on np. przy wejściu do galerii? – pyta oburzona.

To nie jedyny przypadek niezadowolonych klientów galeryjnego parkingu. Pracownicy sklepu FRAC niejednokrotnie muszą im tłumaczyć z czego wynikają opłaty.
– Problemem jest to, że ludzie nie czytają, a przecież nawet na bilecie jest napisane, że tylko dwie godziny są darmowe – tłumaczą.

Chcąc wyjaśnić sporny temat, czy opłata została naliczona prawidłowo oraz czy są inne możliwości dokonywania płatności skontaktowaliśmy się ze Zbigniewem Brają – członkiem zarządu spółki Galeria Sanok sp.z o.o.
– Klientka wjechała na teren parkingu o godz. 12.07 i dokonała opłaty o godz. 16.34, czyli korzystała z parkingu dłużej niż 4 godziny. W tej sytuacji opłata wynosi 22 zł: za pierwszą i drugą godzinę 0 zł, za trzecią 2 zł, za czwartą 10 zł i za rozpoczętą piątą godzinę 10 zł – wyjaśnia Braja.

Zarządca odniósł się także do zasad korzystania z parkingu.
– Opłaty zostały ustalone na podstawie analizy czasu, jaki potrzebny jest klientowi na dokonanie zakupów. To właśnie z myślą o nich ustalono 2 godzinny czas parkowania wolny od opłat. Na biletach parkingowych drukujemy, że klienci nie ponoszą opłat za 2 godziny parkowania. Z kolei, informacje o ich wysokości zawarte są w cennikach umieszczonych na każdym z parkingów oraz przy wjazdach – tłumaczy.

Zbigniewa Braję zapytaliśmy czy w przyszłości nie są planowane udogodnienia dla zmotoryzowanych klientów galerii.

– Przy wyjeździe mogłyby przecież stanąć kasy albo automaty – zasugerowała w rozmowie nasza czytelniczka.
– Regulamin parkingów i cennik opłat za korzystanie z parkingów Galerii Sanok został ustalony bezterminowo i aktualnie nie przewiduje się jego zmiany – odniósł się do tego zarządca.
Edyta Szczepek