Krośnieńscy policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem dotyczącym wychłodzonego mężczyzny. Funkcjonariusze udzielili pierwszej pomocy i przetransportowali do szpitala nietrzeźwego 42-latka.

Wczoraj przed godz.19, na numer alarmowy zatelefonował mężczyzna, który prosił o pomoc. Twierdził, że leży na ziemi, nie jest w stanie podnieść się o własnych siłach i jest mu bardzo zimno. Zgłaszający był kompletnie zdezorientowany i nie potrafił wskazać miejsca, w którym aktualnie przebywa.

Ustalono, że mężczyzna znajduje się na krośnieńskich Białobrzegach, jednak zgłaszający nie potrafił wskazać żadnego charakterystycznego punktu, dzięki któremu policjanci mogliby szybciej do niego dotrzeć. Skierowane na miejsce policyjne patrole sprawdzały ulice i przydrożne zarośla, w których mógł znajdować się mężczyzna. Na ulicy Drzymały, obok ogrodzenia jednej z prywatnych posesji, funkcjonariusze zauważyli leżącą osobę.

Mężczyzna znajdował się pod wyraźnym wpływem alkoholu, trudno był nawiązać z nim kontakt, trząsł się z zimna. Po chwili stracił przytomność, jego oddech stawał się coraz płytszy, a tętno ledwo wyczuwalne. Na przyjazd wykwalifikowanych medyków trzeba było poczekać kilka minut, gdyż tej nocy ratownicy mieli dużo zgłoszeń.

Stan mężczyzny z każdą chwilą pogarszał się, a jego tętno przestało być wyczuwalne. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy i podjęli decyzję o konieczności jak najszybszego przetransportowania do szpitala. Na pomoc ruszyli funkcjonariusze z innego patrolu, udało się przywrócić funkcje życiowe mężczyzny. Po dotarciu do szpitala, został przekazany lekarzom.

42-letni mieszkaniec gminy Jedlicze miał około 2 promili alkoholu w organizmie. Skuteczne działanie policjantów prawdopodobnie zapobiegło tragedii.

Apelujemy o zwracanie uwagi na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok wałęsających się nietrzeźwych, samotnych lub bezdomnych. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze oraz niestosownie ubrane do pory roku. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.

 

źródło: KMP Krosno