11 listopada 2018 mszą św. w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Pisarowcach sprawowaną przez ppor. ks. proboszcza Wiesława Busztę rozpoczęły się lokalne obchody 100-lecia Niepodległości w Pisarowcach. Następnie na sali WDK odbyło się okolicznościowe spotkanie „Łączy nas to co najważniejsze”, którego organizatorami były SP im. Marii Konopnickiej
w Pisarowcach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sanoku oraz Biblioteka Gminna w Pisarowcach.

W to słoneczne niedzielne popołudnie mieszkańcy Pisarowiec mogli wysłuchać  prelekcji p. Ireny Florczak i p. Katarzyny Podolak na temat historii odradzania się niepodległej oraz zwiedzić specjalnie przygotowane na ten dzień wystawy tematyczne.

Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego zadeklarowały swój patriotyzm recytując i śpiewając, zaś chłopcy z klas starszych zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w formie karaoke. Wiktoria Kwolek oczarowała swoim głosem i zaśpiewała wspaniale „Ojczyzno ma”, a gość honorowy p. Czesława Opalińska (99 l.) prawie równolatka Niepodległej zachwyciła deklamacją z pamięci wiersza „Grunwald” oraz wspomnieniami z czasów służby u Państwa Tchórznickich dawnych właścicieli dworu w Pisarowcach. (Obecnie w budynku mieści się miejscowa szkoła, a boisko sportowe, budynek Wiejskiego Domu Kultury i kościół zajmują obszar części folwarku dworskiego).
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu państwowego, a zakończyła się odśpiewaniem Roty.
Warto dodać,że ogromnie wzruszającym był momentem odśpiewania „Sto lat” dla Gościa honorowego jednak została przearanżowane na „200 lat”.

Tego też wszyscy obecni na uroczystościach równolegle życzą naszej OJCZYŹNIE, niech rozwija się wspaniała.
Okolicznościowa wystawa jest do końca miesiąca udostępniona dla zainteresowanych w godzinach pracy Biblioteki Gminnej w jej pomieszczeniach.

 

materiały nadesłane