Z wodą nie ma żartów

Ratownicy co roku alarmują, że wystarczy minuta, aby przyjemne spędzanie czasu nad wodą zakończyło się tragedią. Chcąc propagować bezpieczeństwo nad wodą, gmina Solina, GOKSiT oraz Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej w przystani Białej Floty zorganizowali wielki piknik.

W sobotę, 11 sierpnia od godzin porannych na Jeziorze Solińskim odbywały się pokazy ratownictwa zatytułowane „Kręci mnie bezpieczeństwo na wodzie”. Celem pokazów było odzwierciedlenie zagrożeń czyhających na akwenach wodnych. Podczas nich zaprezentowano sposoby udzielania pomocy osobom tonącym oraz wyjaśniano jak bezpiecznie spędzić czas nad wodą. Podkreślano, że lekkomyślność oraz brak nadzoru osób najbliższych niejednokrotnie może doprowadzić do nieszczęścia.

W ramach wielkiego pikniku odbył się maraton pływacki zrealizowany w dwóch kategoriach na dystansie 400 m. Rywalizowali młodsi i starsi – łącznie około 30 osób. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, m.in. wycieczki zagraniczne oraz spływy pontonami. Kobiety mogły wystartować w turnieju rzutu kuchennym wałkiem do celu. Kolejne konkursy to rzut rzutką ratowniczą i kołem ratowniczym. Bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodzin, cieszył się wyścig rowerków wodnych.

W akcję włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Lesku, która zorganizowała czas dla najmłodszych.

Wiele atrakcji czekało również na turystów. Dostępne były kule zorbingowe oraz ścianka wspinaczkowa. Chętni mogli wybrać się na przejażdżkę łodzią motorową, która na co dzień służy do ratowania ludzi.

Organizatorzy jednogłośnie podkreślali, że warto promować tego typu imprezy, tym bardziej, że z wodą nie ma żartów.

Edyta Szczepek