„Nadobnica na gigancie” – nie tylko dla ciała

„Nadobnica na gigancie” – zawody zjazdowe, które poruszyły nie tylko ciało. Za nami II edycja popularnych zawodów. 17 lutego na stoku narciarskim przy Ośrodku „Bystre” emocje sięgały zenitu. Organizatorem zawodów było Nadleśnictwo Baligród.

W tegorocznych zmaganiach pod znakiem nadobnicy alpejskiej zawodnicy wystartowali w 1 z  5 kategorii wiekowych od maluchów po seniorów. Łącznie wzięło udział 153 zawodników. Najmłodszy zawodnik miał 5 lat i dumnie stanął na podium, trzymając puchar i przepięknego pluszaka.

Dlaczego NADOBNICA? Jest tyle dostojnych, niezwykłych i imponujących zwierząt w baligrodzkich lasach, więc dlaczego owad? Ewa Wydrzyńska-Scelina, która od pomysłu do realizacji czuwała nad przebiegiem zawodów, mówi: – No cóż, nadobnica alpejska jest mała i dla wielu osób wręcz nieistniejąca. Niedźwiedzie, wilki czy łosie – o nich zawsze jest głośno i dodatkowej reklamy im nie trzeba. Natomiast owad przez nas wybrany jest bardzo cenny i dobrze świadczący o stanie lasu – a my go mamy. Poza wszystkim: nadobnica  jest ładna…

Parę słów o niebieskim owadzie: Nadobnica alpejska (Rosalia alpina) należy do rodziny kózkowatych. Bardzo trudno pomylić ją z jakimkolwiek innym chrząszczem. Osobniki dorosłe mają spłaszczone ciała o charakterystycznym, niebieskim kolorze i długości 15-35 mm. Poza granicami Polski spotyka się również okazy o innym ubarwieniu. Na pokrywach błyszczących skrzydeł tych owadów zawsze występują po trzy czarne plamy – środkowe są najrozleglejsze i tworzą przepaskę. Owalna, czarna plamka jest widoczna też na przedpleczu. Dzięki żywym kolorom chrząszcz przypomina kamień szlachetny, stąd jego zwyczajowa nazwa: kamiennik. Nadobnica alpejska zamieszkuje podgórskie i górskie tereny południowo-wschodniej Europy. Obszary jej występowania wysunięte najdalej na północ to południowe krańce Szwecji, na wschód zaś – Kaukaz i Zakaukazie. W Polsce najłatwiej ją spotkać w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach Zachodnich.

Chrząszcze żyją w drzewostanach bukowych i mieszanych z przewagą buka, rosnących na wysokości 600-1000 m n.p.m., ale niekiedy obserwuje się je na terenach położonych 1500 m n.p.m. W południowej Europie owady osiedlają się również na grabie, jesionie, klonie, lipie, wiązie, kasztanie jadalnym oraz orzechu włoskim. Pełen cykl rozwojowy kamiennika zależy od pogody, zwłaszcza od warunków termicznych, i trwa 2-3 lata lub dłużej. Chrząszcze roją się od połowy czerwca do początku września, w ciepłe, słonecznie dni. Najintensywniejsza rójka ma miejsce w sierpniu. W tym czasie na starych bukach można zaobserwować samice, które składają jaja w zagłębieniach i szczelinach na powierzchni pni. W pierwszym okresie swojego życia larwy przegryzają się przez korę i żerują pod nią. Następnie drążą tunele w głębszych warstwach tkanki, między drewnem bielastym a twardzielowym. Ponieważ w jednym pniu może rozwijać się kilka generacji nadobnicy alpejskiej, istnieje ryzyko, że silnie opanowane drzewo obumrze.

Zawody

Pogoda była znakomita do śnieżnych wojaży. Rywalizacja trwała do ostatnich sekund. Nadleśniczy Wojciech Głuszko kibicował uczestnikom. Podkreślał, że tego typu imprezy pozwalają spędzić miło i aktywnie czas całym rodzinom. Nie są tylko imprezą sportową, ale także edukacyjną. Jej tematyka i promowanie wiedzy przyrodniczej przybliżają człowieka do lasu, do natury.

Nie zabrakło leśników z okolicznych nadleśnictw: Lutowiska, Stuposiany, Komańcza, Cisna, Dukla, a nawet Głogów czy Dąbrowa Tarnowska. Kibicowali swoim faworytom, jak i sami zmagali się „na gigancie”.

A oto zwycięzcy:

MALUCHY KOBIETY

Magdalena Łącka

MALUCHY MĘŻCZYŹNI

Piotr Krechlik

Alan Chorzepa

Kacper Bednarz

JUNIOR MŁODSZY KOBIETY

Aleksandra Kościelniak

Anna Scelina

Lena Miśkowiec

JUNIOR MŁODSZY MĘŻCZYŹNI

Ksawery Początek

Kamil Potyra

Jakub Putyra

JUNIOR STARSZY KOBIETY

Małgorzata Kopczyńska

Jolanta Kopczyńska

Katarzyna Chomycz

JUNIOR STARSZY MĘŻCZYŹNI

Jakub Kościelak

Rafał Fisher

Mikołaj Strojek

 

MŁODZIEŻ KOBIETY

Patrycja Chmura

Barbara Wróbel

Barbara Kopczyńska

 

MŁODZIEŻ MĘŻCZYŹNI

Dominik Krok

Andrzej Hartman

Michał Koncewicz

 

SENIOR KOBIETY

Edyta Dworaczek

Bożena Bobula

Paulina Szpiech

 

SENIOR MĘŻCZYŹNI

Bartłomiej Kościelniak

Maciej Koza

Wiktor Chojnacki

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

AP