Rzecznik Praw Dziecka prosi o stanowisko w sprawie zmian w opłatach za przedszkole
Rzecznik Praw Dziecka zainteresował się zmianami w opłatach przedszkolnych. I prosi resort edukacji oraz Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych o stanowisko.
Po zmianie charakteru opłat przedszkolnych z cywilnoprawnych na publicznoprawne pojawia się pytanie, jakie konsekwencje rodzi to i dla samorządów, i dla rodziców. M.in. czy oznacza to, że nie jest już stosowana zasada zwrotu opłaty za czas nieobecności dziecka w przedszkolu?
Zmianami w prawie zainteresował się Marek Michalak. „Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o wyjaśnienia w sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej i Krajowej Rady Izb Obrachunkowych” – poinformowała Beata Sobocińska, dyrektor Zespołu ds. Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.
„Jak tylko zapytanie Rzecznika do nas wpłynie, oczywiście zajmiemy się sprawą” – komentuje Grażyna Wróblewska, przewodnicząca KR RIO.
Mirosław Obrębski, dyrektor Zespołu Administracji Szkół i Przedszkoli w Olsztynku, jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na artykuł 52 ust. 15 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, która obowiązuje od początku tego roku. Jest w niej wprost napisane, że opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w placówkach prowadzonych przez JST stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym. Do tej pory sądy wskazywały na cywilnoprawny charakter tych opłat.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP
Ostatnie komentarze