Akcja pod kryptonimem „Infrastruktura” potwierdziła – nielegalna praca się nie opłaca
Wspólne działania Funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG oraz Straży Ochrony Kolei doprowadziły do ujawnienia 8 cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych w firmie modernizującej linię kolejową w Medyce.
Strażnicy graniczni z placówki w Medyce oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Przemyśla przeprowadzili w kwietniu br. wspólne działania w ramach akcji „INFRASTRUKTURA”. Czynności prowadzone były pod kątem legalności zatrudnienia cudzoziemców wykonujących prace przy modernizacji linii kolejowej.
Konsekwencją działań było wszczęcie kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Funkcjonariusze ustalili, że jedna z firm wykonujących prace remontowe oraz modernizacyjne linii kolejowej na trasie Przemyśl – Medyka, nielegalnie zatrudniała 8 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy wykonywali prace związane z rozbiórką starych szyn i podkładów kolejowych nie posiadając stosownych zezwoleń na pracę.
Wykonujący nielegalnie pracę cudzoziemcy zostali zatrzymani i zobowiązani przez Straż Graniczną do opuszczenia Polski wraz z zakazem ponownego wjazdu na terytorium państw Schengen przez najbliższy rok.
Sankcje dotkną również polskiego pracodawcę zatrudniającego pracowników torowo-budowlanych. Za nielegalne powierzenie wykonywania im pracy, według Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, grozi mu grzywna od 1 000 zł do 30 000 zł. W tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie pracodawcy do Sądu Rejonowego w Przemyślu.
Kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. W pierwszych trzech miesiącach 2018 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego OSG przeprowadzili ponad 40 kontroli legalności zatrudnienia, podczas których skontrolowano ponad 550 osób. W wyniku kontroli funkcjonariusze ujawnili ponad 100 cudzoziemców, którzy nielegalne wykonywali pracę lub prowadzili działalność gospodarczą.
Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Ostatnie komentarze