Zakończyła się 29 edycja Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”

XXI Zlotem Harcerzy – Ekologów, który odbył się w dniach 25-27 maja w bazie „Berdo” zakończyła się już 29 edycja Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”. Od września 2017 r. do końca kwietnia 2018 r. 30 środowisk, głównie z Podkarpacia, realizowało następujące zadania:

Zadanie 1. Gospodarstwa ekologiczne (termin realizacji do 31.10.2017) celem zadania było poznanie zasad funkcjonowania gospodarstw ekologicznych. Uczestnicy akcji „Florek” mieli odwiedzić gospodarstwo ekologiczne i porozmawiać z jego właścicielem na temat zasad prowadzenia takiego rodzaju działalności, dowiedzieć się jakie napotyka trudności i jakie ma sukcesy.

Zadanie 2. Czym są produkty organiczne? (termin – do 20 grudnia 2017). Realizując to zadanie mieli odpowiedzieć na pytania: jak powstają produkty organiczne. Jakie zasady obowiązują przy produkcji, transporcie i przechowywaniu ich? Gdzie można je kupić? Jak się je oznacza na opakowaniach? Kto i dlaczego je kupuje? Czy rzeczywiście są zdrowsze czy to tylko chwyt marketingowy służący wyciąganiu od nas coraz większych pieniędzy na żywność?

Zadanie 3. Wady i zalety GMO (do 28 lutego 2018). Celem tego zadania było poznanie problemu żywności modyfikowanej genetycznie. Młodzi harcerscy ekolodzy naprzód dowiadywali się w jakim celu modyfikuje się rośliny uprawne, poznawali stanowiska zwolenników i przeciwników, a potem zorganizowali debatę na ten temat. Upowszechnili również informację na temat oznakowania produktów z GMO w sprzedaży.

Zadanie 4. Zbiórka kulinarna (do 31 marca) – zadanie polegało na wspólnym przyrządzaniu potraw z produktów ekologicznych oraz z produktów kupowanych w sklepach. Porównywano m.in. smak jajecznicy z jajek od kur hodowanych w klatkach i jajecznicy z jaj od „szczęśliwych kurek”, swobodnie biegających po podwórkach. Smak majonezu własnej produkcji i smak majonezu ze sklepu.

Zadanie 5. Jak można zlikwidować problem głodu na świecie? (zadanie należało zrealizować do końca kwietnia 2018 r.)młodzi ludzie nie tylko mieli dowiedzieć się, jak najwięcej, na temat tego bardzo ważnego, globalnego, problemu, ale także zaproponować różne rozwiązania.


Sprawozdania i meldunki z realizacji zadań przekazywano na bieżąco do sztabu akcji „Florek”, którym kierowała hm. Magdalena Zgódko. Informacje te były umieszczane w www.facebook.com/HarcerskaOgólnopolskaEkologicznaAkcjaFLOREK.

Wszystkie zadania zrealizowały 23 zespoły i one otrzymały zaproszenie na XXI Zlot Harcerzy Ekologów. Program zlotu, oprócz wymiany doświadczeń, pokazu prezentacji i filmów z realizacji zadań, obejmował warsztaty terenowe, które przeprowadził leśniczy Andrzej Buszta oraz wykonanie wystawy prac i meldunków, a także, w sobotni wieczór, ognisko harcerskie pod hasłem „Bieszczady w poezji i piosence” poprowadzone przez komendantkę sanockiego hufca. Podczas zlotu odbył się także konkurs na najciekawszą wystawę prac i meldunków. Ostatni dzień zlotu to prezentacja wystawy, uroczysty apel z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród oraz kończąca zlot polowa msza święta, odprawiona przez kapelana hufca – o. Stanisława. Modlitwa przy akompaniamencie ptasich treli ma szczególny wymiar.

Sponsorami nagród (w miarę możliwości wartościowych, to przecież za kilka miesięcy pracy np. za I miejsca – teleskop) byli: WFOŚiGW w Rzeszowie, Pan Tadeusz Pióro – Burmistrz Sanoka, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Nadleśnictwo Lesko. Organizatorzy zlotu – Hufiec Ziemi Sanockiej i Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” – wsparli go także w zakresie pokrycia kosztów zakwaterowania, wyżywienia i transportu. Pragnę dodać, że cała praca merytoryczna i organizacyjna akcji „Florek” i XXI Zlotu Harcerzy Ekologów została wykonana przez wolontariuszy. Szczególnie należy wyróżnić sztab zlotu w składzie: phm. Edyta Bielak – komendantka sztabu, Druhnie Iwona Brząska – zastępca komendanta zlotu, członkowie sztabu: pwd. Paulina Myćka, pwd. Mateusz Kaczkowski (oboźny zlotu), pwd. Jakub Kwaśniewicz (kwatermistrz zlotu), h. Anna Czubek, dh. Hubert Kikiela i dh. Mateusz Kwaśniewicz. A hm. Marek Zgódko, komendant ośrodka „Berdo” zapewnił uczestnikom zlotu bardzo dobre warunki pobytu i pomógł w realizacji programu zlotu.

W trzydniowym zlocie uczestniczyło 120 osób z 16 środowisk. Zaproszenie na zlot otrzymało 23 zespoły, bo tyle zrealizowało wszystkie zadania w terminie i przesłało meldunki do sztabu akcji. A oto wyniki XXIX edycji:


Kategoria zuchy:
I miejsce – Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” z Parkosza
II miejsce – Gromada Zuchowa „Promyczki” z Lipin
III miejsce – 51 Gromada Zuchowa „Grzybowe Ludki” z Falejówki
IV miejsce – 4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” z Ostrowa
V miejsce – 15 Gromada Zuchowa „Płonące Iskierki” z Krowicy Samej
VI miejsce – 1 Gromada Zuchowa ” Zuszki Duszki” z Nowej Dęby
VII miejsce – 1 Pilzneńska Gromada Zuchowa „Zielone Żabki” z Pilzna

Kategoria harcerze:
I miejsce – 1 Pilzneńska Drużyna Harcerska „Zielona Jedynka”
II miejsce – 15 Drużyna Harcerska Jaćmierz im. mjr Jana Piwnika PONUREGO z Jaćmierza
III miejsce – 16 Drużyna Harcerska z Falejówki
IV miejsce – 9 Drużyna Harcerska z Krowicy Samej
V miejsce – 2 Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Diablice” z Mielca
VI miejsce – 42 Drużyna Harcerska z Prusieka
VII miejsce – 2 Drużyna Harcerska „Bytnarówka” z Ostrowa
VIII miejsce – 18 Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów z Myczkowa
IX miejsce – 6 Rzeszowska Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „SŁONECZNIKI”

Kategoria harcerze starsi-ekolodzy
I miejsce – Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
II miejsce – 77 Drużyna Starszoharcerska „Czarne Orły” Parkosz
III miejsce – 11 Drużyna Harcerska Bukowsko
IV miejsce – 5 Drużyna Harcerska z Lipin
V miejsce – 56 Drużyna Harcerska im. III Zgrupowania AK „POCISK” z Dobrkowa

Natomiast w konkursie na najciekawszą ekspozycję prac i meldunków, wykonaną podczas XXI Zlotu Harcerzy Ekologów, poszczególne miejsca zajęli:

Kategoria zuchy:

  1. 51 Gromada Zuchowa z Falejówki
  2. 7 Gromada Zuchowa „Leśne Ludki” z Parkosza
  3. 4 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” z Ostrowa
  4. 1 Pilzneńska Gromada Zuchowa „Zielone Żabki” z Pilzna

Kategoria harcerze:

  1. 5 Drużyna Harcerska z Lipin
  2. 1 Pilzneńska Drużyna Harcerska „Zielona Jedynka”
  3. 16 Drużyna Harcerska z Falejówki
  4. 42 Drużyna Harcerska z Prusieka

Kategoria harcerze starsi/koła ekologiczne:

  1. 77 Drużyna Starszoharcerska „Czarne Orły” z Parkosza
  2. Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
  3. 11 Drużyna Harcerska z Bukowska
  4. 56 Drużyna Harcerska z Dobrkowa

Podczas apelu wręczono także dyplomiki i upominki (książki) opiekunom i drużynowym, a niektórzy z nich otrzymali indywidualne odznaki akcji „Florek”. Odznakę złotą, za co najmniej 5–letni okres udziału w akcji „Florek”, otrzymały: phm. Anna Hawrylak – drużynowa 15 Gromady Zuchowej „Płonące Iskierki” z Krowicy Samej, phm. Elżbieta Oleszycka – drużynowa 9 Drużyny Harcerskiej Staży Granicznej   z Krowicy Samej i pani Krystyna Witowicz – opiekun Koła „Młodzi Zagórscy Ekolodzy”. Srebrną (3 lata pracy) – pwd. Jakub Kwaśniewicz ze sztabu zlotu oraz pwd. Agnieszka Baranowska – drużynowa 16 DH w Falejówce. Brązowe odznaki (za 2 lata) wręczono: pwd. Dorocie Sarad – drużynowa 56 DH z Dobrkowa, pwd. Grażynie Anioł – drużynowa GZ z Lipin, phm. Grażynie Balawander – drużynowa 4 GZ z Ostrowa, Dh. Elżbiecie Bara – drużynowa ! GZ w Pilźnie, pwd. Paulinie Myćka – drużynowa 42 DH w Prusieku, dh. Annie Jaje – drużynowa GZ „Lesne Ludki” z Pilzna, hm. Marii Smoła – Wójcik, drużynowej z 1 Pilzneńskiej Drużyny Harcerskiej i phm. Ewie Kseniak, drużynowej 11 DH z Bukowska. Apel był także okazją do podziękowania Panu Andrzejowi Buszcie za kilkuletnie wspieranie działań sanockich harcerzy w zakresie edukacji ekologicznej – hm. Jerzy Kwaśniewicz, przewodniczący kapituły odznaki honorowej hufca i komendantka hm. Krystyna Chowaniec wręczyli odznakę „Zasłużony dla Hufca Ziemi Sanockiej”.

XXI Zlot Harcerzy – Ekologów przeszedł do historii, zakończył kilkumiesięczną pracę, umożliwił poznanie piękna okolic Jeziora Myczkowieckiego, a także był inspiracją do dalszych działań – podczas spotkania kadry instruktorskiej planowano już następną, jubileuszową XXX edycję, Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”.

Opr. hm. Krystyna Chowaniec