Uczniowie z Podkarpacia zwycięzcami Szkolnych Mistrzostw Menedżerskich
Drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie zwyciężyli w Szkolnych Mistrzostwach Menadżerskich. Wielki finał konkursu zorganizowany został w dniach 12 i 13 czerwca 2018 roku, w murach WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. SMM zorganizowane zostały przez Revas Business Simulation Games, Fundację INUP oraz Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej. Konkurs otrzymał honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.
Podczas finału Szkolnych Mistrzostw Menadżerskich uczniowie przez dwa dni zarządzali wirtualnymi warsztatami samochodowymi oraz biurami podróży. Najlepszy w kategorii liceów ogólnokształcących okazał się zespół PolishMight z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie pod opieką Pani Marty Kaczmarczyk, natomiast tytuł lidera w kategorii techników i szkół zawodowych zdobył zespół FASTCAR z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Brzozowie pod opieką Pani Elżbiety Leń.
Kolejne miejsca na podium w kategorii Licea Ogólnokształcące zajęli Mikołaj Smok, Jakub Kubat, Kacper Goraj oraz opiekun Grzegorz Kaszewski z I LO w Olkuszu (II miejsce) oraz Jan Ślifirczyk, Mateusz Rosa, Mateusz Krojec i opiekun Elżbieta Mizio z II LO w Lubartowie (III miejsce). Wśród uczniów Techników i szkół zawodowych II miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu w składzie Tomasz Kozłecki, Przemysław Świder, Michał Neznal z opiekunem Małgorzatą Matląg. Na trzecim miejscu znaleźli się reprezentanci Ekonomika w Zamościu: Adam Kasprowicz, Michał Baniel, Mateusz Pieczykolan i opiekun Barbara Czajczyk.
Według zwycięzców, wygrana w Szkolnych Mistrzostwach Menadżerskich to ogromna satysfakcja. – Należy pamiętać, że prowadziliśmy nasza wirtualną firmę przez kilka miesięcy. To był ogrom pracy i czasu poświęcony na eliminacje. Żeby wygrać finał, trzeba było mieć trochę szczęścia. Pamiętajmy, że nie wszystko można zaplanować. Wiele decyzji musieliśmy przeanalizować, przeliczyć i sprawdzić i upewnić się, czy nie popełnimy błędu, który będzie skutkował przegraną. To było bardzo ciekawe doświadczenie i cenna nauka na przyszłość – tłumaczą uczniowie z ZSE w Brzozowie.
– Konkurs wymaga bardzo dużo myślenia, przeliczania, umiejętności ekonomicznych. Nie można liczyć na szczęście, trzeba kalkulować. Dzięki temu symulacja rozwija logiczne myślenie i planowanie. A do tego bardzo wciąga i nie jest prosta, więc się nie nudzi – dodaje Paweł Maziarz z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle.
Konkurs „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie” znakomicie wpisuje się w potrzeby kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży oraz przedstawienia biznesu jako jednej ze ścieżek rozwoju kariery zawodowej.
– Głównym celem projektu jest wykształcenie postaw przedsiębiorczych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych – wyjaśnia Elżbieta Szczepaniak z Revas Business Simulation Games, koordynator konkursu. – Każdy z finalistów podkreśla, że dzięki konkursowi zrozumieli, że prowadzenie biznesu jest bardzo trudne i wymagające, natomiast daje wiele satysfakcji z osiąganych wyników. Mamy nadzieję, iż udział w konkursie spowoduje, że uczniowie wybiorą studia związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem lub założą własny biznesy i będą go prowadzić z powodzeniem – dodaje Elżbieta Szczepaniak.
Konkurs z wykorzystaniem symulacji biznesowych to ciekawa alternatywa do tego, co zwykle się dzieje na lekcjach. – Uczniowie mogą w praktyce zastosować to, czego my ich uczymy teoretycznie. Podczas konkursu uczniowie przeżywali niesamowite emocje, zdarzały im się fantastyczne wzloty, ale również bolesne upadki. Ważne, że zawsze analizowali swoją sytuację, szukali przyczyny takich wyników i wyciągali wnioski – tłumaczy Anna Andrzejczak, nauczyciel z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie.
Na czym polega ogólnopolski konkurs „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie”
Konkurs był podzielony na 3 etapy. Pierwszy to specjalne szkolenie dla nauczycieli pozwalające poznać im zasady gry i możliwości symulatorów biznesowych. Drugi etap to trwająca dwa miesiące uczniowska rozgrywka eliminacyjna prowadzona przez Internet. Podczas tej części każdy zespół musiał podejmować decyzje biznesowe w tygodniowych okienkach decyzyjnych. Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie były rozgrywane w dwóch kategoriach Licea ogólnokształcące oraz Technika i szkoły zawodowe.
Do finału, spośród 119 zespołów uczniowskich biorących udział w eliminacjach zakwalifikowało się 16. W finale udział wzięli uczniowie z Brzozowa, Krakowa, Bytomia, Chełma, Zamościa, Nowego Sącza, Jasła, Tczewa, Chrzanowa, Przemyśla, Rzeszowa, Boguchwały, Nałęczowa, Olkusza, Lubartowa i Łańcuta.
Konkurs był realizowany z wykorzystaniem symulacji biznesowych „Warsztat samochodowy” oraz „Biuro podróży” przygotowanych przez rzeszowski start-up Revas, a uczniowie biorący w nim udział wcielali się w zarządy wirtualnych przedsiębiorstw, podejmując realistyczne decyzje biznesowe.
– Branżowe symulacje biznesowe, naśladują konkurencyjny, ciągle zmieniający się rynek. W odróżnieniu od nauki tradycyjnej, opartej na podręcznikach teoretycznych, ćwiczenie symulacyjne umożliwia uczniom czy menedżerom naukę i zdobywanie doświadczenia poprzez podejmowanie realistycznych decyzji biznesowych. Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie zarządzali wirtualnymi przedsiębiorstwami, zdobywając przy tym realne kompetencje – tłumaczy Wojciech Pitura z Revas Business Simulation Games, administrator konkursu.
– Konkurs pokazał, że uczniowie biorący udział w finale mają predyspozycje do zarządzania własnym biznesem. Poziom ich wiedzy jest bardzo wysoki, a ich decyzje biznesowe były bardzo mocno przemyślane i dobrze przeanalizowane. Wydaje mi się, że doświadczenie zdobyte w Szkolnych Mistrzostwach Menadżerskich pomogą tym uczniom założyć i z powodzeniem prowadzić własny biznes – mówi Rafał Witkowski współorganizator finału oraz opiekun Kliniki Przedsiębiorczości WSPIA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie: https://www.revas.pl/pl/smm/
Materiały nadesłane
Ostatnie komentarze