Nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych
Podczas V posiedzenia Rady Miasta VIII kadencji podjęto uchwałę o podwyższeniu opłat za wywóz odpadów komunalnych. Zaproponowano stawki: 14 zł (od osoby) za odpady segregowane i 28 zł za odpady zmieszane.
„System gospodarki odpadami jest systemem, który powinien się sam bilansować” – mówił wiceburmistrz Paweł Hydzik. To prawda. Trudno jednak przekonać do zasadności poddania się rygorom rachunku ekonomicznego społeczność, którą państwo od kilku lat przyzwyczaja do różnego rodzaju ulg i osłon. Rachunek ekonomiczny odszedł razem z profesorem Leszkiem Balcerowiczem.
Państwo polskie chlubi się, że jest państwem opiekuńczym. Z rachunkami ekonomicznymi muszą się uporać lokalne samorządy. Tak było z kosztami reformy oświaty. Właśnie przychodzi czas, i to dotyczy nie tylko Gminy Miasta Sanoka, lecz większości gmin w kraju, kiedy odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców musi się bilansować.
Stawki są wysokie. Bez ich uchwalenia niemożliwe byłoby przystąpienie do przetargu, który wyłoni firmę odpowiedzialną za odbiór i wywóz odpadów komunalnych z terenu Sanoka.
Radni głosowali w następujący sposób: na 20 głosujących 7 opowiedziało się „za” uchwałą o podwyższeniu stawek, 4 „przeciw”, natomiast aż 9 wstrzymało się od głosowania. Głosy „wstrzymujące”, chociaż najliczniejsze, jednak przesądziły o przyjęciu uchwały. Były to głosy oddane „przeciw”, a nawet trochę „za”.
Eksperci zastanawiają się, w jaki sposób sprawić, by gospodarka odpadami nie była aż takim obciążeniem dla mieszkańców. Podczas ogólnopolskiej konferencji, jaka odbyła się niedawno, podkreślano, że Polacy dwukrotnie płacą za odpady – po raz pierwszy, kiedy z półek sklepowych wybierają towary w atrakcyjnych opakowaniach. Być może producenci powinni przejąć na siebie jakiś promil ciężaru finansowego systemu gospodarki odpadami? Nad takimi rozwiązaniami mogą się pochylić posłowie. Samorządowcy na szczeblach lokalnych będą czekać na ich decyzje.
msw
https://biznes.newseria.pl/news/40-proc-polskiego-rynku,p1392422276
Wstrzymując się od głosu radni oddali głos „za” przyjęciem uchwały.
Czy ktoś pokusił się o realne koszty odbioru odpadów.
Nie znam takiego opracowania ale znam opracowanie Uniwersytetu Ekonomicznego Katedry Ekonomii Egologicznej z 2011 roku gdzie stwierdzono że oddanie rynku odpadów wielkim firmom zza Odry, Renu itd. spowoduje kompensację kosztów ekonomicznych i ekologicznych oraz wzrost kosztów obsługi na terenie polski powyżej kosztów obsługi na terenie „starej unii”.
Czyli Niemcy, Francuzi itd. będą windować ceny aby zwiększyć swój zysk pokrywając niskie zyski na terenie swoich krajów.
Teraz właśnie mamy takie skutki polityki . Polskie firmy są małe i często dochodzi do przejęcia lokalnych rynków, tych bardziej opłacalnych.
Burmistrzowi gratulujemy uchwały a radnym i burmistrzowi gratulujemy obniżenia kosztów.
WYBORCOM Gratuluję wyboru.