Ogólnopolski konkurs dedykowany Zdzisławowi Beksińskiemu
Liceum Plastyczne im T. Brzozowskiego w Krośnie po raz trzeci zorganizowało Ogólnopolskie Biennale „ W stronę Fantazji i Wyobraźni”, dedykowane Zdzisławowi Beksińskiemu. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół plastycznych z całej Polski. Głównym jego celem jest zainteresowanie młodzieży narracyjnymi formami plastycznymi, odwołującymi się do fantazji i wyobraźni. Pokonkursową wystawę od 14 lutego można oglądać w Galerii Zdzisława Beksińskiego w sanockim zamku.
Organizatorzy oczekują, że uczniowie liceów plastycznych zaprezentują swoje indywidualne poszukiwania dla wyrażenia różnorodnych treści fabularnych i chcą, aby młodzi twórcy poznali specyfikę twórczości Zdzisława Beksińskiego i jemu podobnych postaw twórczych.
Prace, eksponowane na zamku w Sanoku, to interesujące plastyczne rozmowy z koncepcjami malarskimi Zdzisława Beksińskiego. Dialog jest prowadzony na wielu płaszczyznach: między innymi nastroju, tematu, skojarzeń, interpretacji oraz formy. Żadna z prac nie jest bierną imitacją.
W jaki sposób uzdolniona plastycznie młodzież rozmawia dziś ze Zdzisławem Beksińskim? Mamy temat rozkładu i nieuchronności śmierci. Pojawia się dosłowność w interpretowaniu koszmaru i okrucieństwa (na jednym z obrazów oglądamy obozowe pasiaki), jest „Drzewiec”, obraz autorstwa Agnieszki Łazińskiej, który kojarzy się z poetyckim i językowym eksperymentem Bolesława Leśmiana, są barwne kompozycje, w formie dość swobodnie spokrewnione z twórczością patrona konkursu – i ma się wrażenie, że kolorowa skorupa lada moment pęknie i zacznie się z niej wykluwać coś, co czyha na nas, a myśl o tym czymś – przeraża.
Warto przyjść na wystawę do zamku. Będzie czynna do 10 marca.
msw
Ostatnie komentarze