Sanockie partnerstwo dla książki. Spotkania w Autorskiej i MBP

Miejska Biblioteka Publiczna sięgnęła po pieniądze na popularyzację czytelnictwa. Już od kwietnia rozpocznie się w Sanoku cykl spotkań autorskich znanych i cenionych pisarzy. Ministerialny projekt pod nazwą „Partnerstwo dla książki” ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa, ale także mobilizowanie instytucji, które istnieją, by popularyzować książki i czytelnictwo na lokalnym rynku. MBP będzie realizowała „Partnerstwo dla książki” wspólnie z księgarnią Autorską.

– Program powstał, by wspierać biblioteki i księgarnie w wypełnianiu misji, jaką jest promocja czytelnictwa. Zaproponowałem, by autorzy dobrych książek mogli się spotkać z czytelnikami w księgarni i w bibliotece. W Autorskiej odbędą się spotkania kameralne, przy kawie, w atmosferze sprzyjającej swobodnym rozmowom, kiedy można autora poprosić o autograf, natomiast wieczorem w Bibliotece zorganizujemy spotkania otwarte dla publiczności, ale już w nieco innej konwencji – mówi dyrektor MBP Leszek Puchała. – Na ten cel dostaliśmy 17 tysięcy zł.

Pisarze, zaproszeni do Sanoka w związku z projektem „Partnerstwo dla książki”, to w większości autorzy Wydawnictwa Znak. Spotkania będą organizowane od II połowy kwietnia do października, z przerwą na wakacje. – Czekamy na potwierdzenie przyjazdu takich autorów, jak Joanna Bator, Michał Rusinek, Jacek Cygan, Marek Krajewski, Anna Seniuk, Wojciech Jagielski i ksiądz Adam Boniecki – zapowiada Leszek Puchała.

„Partnerstwo dla książki” to jeden z dwóch projektów, przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną dla sanoczan, którzy lubią książki. Drugi będzie kontynuacją spotkań z Antonim Liberą i Januszem Szuberem, ale tym razem zacni prelegenci nie będą rozmawiać o teatrze, a o czym będą toczyły się uczone dysputy z udziałem publiczności – napiszemy za tydzień. Tymczasem cytujemy wersy Józefa Czechowicza: „Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”.

msw