30 edycja harcerskiej akcji ekologicznej „Florek” zakończona
Trzydniowym zlotem harcerzy – ekologów, w dniach 24-26 maja 2019 r. w ośrodku „Berdo” w Myczkowcach, zakończyła się już 30 edycja Harcerskiej ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”, prowadzonej przez Hufiec Ziemi Sanockiej od 1989 roku.
Zlot poświęcony był głównie podsumowaniu kilkumiesięcznych działań 24 środowisk (gromady zuchowe, drużyny harcerskie, szkolne koła ekologiczne), które wykonały następujące zadania:
„Powrót do przeszłości” – w październiku 2018 r. odbyły się spotkania z seniorami w celu poznania dawnych krzewów przydomowych oraz ich wykorzystania w gospodarstwie domowym. Sadzono także krzewy róży cukrowej, bzy, jaśminy.
„Krzewy wokół nas” – w listopadzie organizowano wycieczki w celu poznania obecnie sadzonych krzewów przydomowych, sporządzono fotorelacje.
„Zarośla śródpolne” – w miesiącach zimowych, podczas zajęć terenowych i spotkań z leśnikami, młodzi ludzie poznawali znaczenie śródpolnych zarośli dla ekosystemu, jako miejsca gniazdowania ptaków i owadów. Przeprowadzali rozmowy z rolnikami na ten temat, prowadzili akcje informacyjne w swoim środowisku.
„Krzewiaste inspiracje” – z nasion, zasuszonych kwiatów i gałązek wykonywano dekoracyjne kom-pozycje. Uczono się wyplatać koszyki z wikliny, spotykano się z twórcami ludowymi, odwiedzano kwiaciarnie.
Zadanie dowolne – każdy zespół sam wymyślał zadanie związane z krzewami. A więc sporządzano zielniki, odbywały się wyprawy do lasów w celu poznania znaczenia podszytu oraz zbiórki na któ-rych pałaszowano przetwory z owoców różnych krzewów.
Na bieżąco do sztabu akcji „Florek”, gdzie pracowały Druhny Magdalena Zgódko i Agnieszka Polańska dostarczane były meldunki w formie elektronicznej, które prezentowano na https://www.facebook.com/HarcerskaOgolnopolskaAkcjaEkologicznaFLOREK/. W zlocie uczestniczyły reprezentacje zespołów, które wykonały wszystkie zadania i w terminie przesłały meldunki. Z przy-wiezionych materiałów, wykonanych podczas realizacji zadań, w hali sportowej ośrodka „Berdo” wykonano imponującą wystawę. W piątkowe popołudnie harcerze oraz ekolodzy wzięli udział w trzech różnych grach integracyjnych, a wieczorem każda z drużyn miała możliwość zaprezentowania swojej piosenki na festiwalu „Zza krzaka”. W sobotę rano leśniczy z Myczkowa Andrzej Buszta zabrał zuchy na wycieczkę do lasu, a reszta zlotowiczów wzięła udział w oryginalnych zajęciach, takich jak strzelanie z łuku do celu, upcyklingu – tworzeniu doniczek z zużytych puszek oraz pozna-wanie technik alpinistycznych. Przed południem miało także miejsce ważne wydarzenie – posadzono na terenie ośrodka „Berdo” kilkanaście krzewów róży cukrowej z okazji 30-lecia akcji. W samo południe do zlotowiczów przyjechali leśnicy z Nadleśnictwa Baligród, znani ze swoich pasji przyrodniczych, Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina, którzy opowiadali o swoich spotkaniach z niedźwiedziami i innymi dzikimi zwierzętami oraz poprowadzili gry tematyczne. Sobotnie popołudnie to za-jęcia w 3 grupach: zuchy malowały na drewnie, dziewczęta poznawały tajniki naturalnych kosmetyków, a chłopcy skonstruowali most linowy i ćwiczyli chodzenie po nim. Nie mogło obyć się też bez rekreacji na Jeziorze Myczkowieckim – na wodę wypłynęły kajaki oraz rowerki wodne. Dzień za-kończyło ognisko obrzędowe poprowadzone przez Mateusza Piekuta.
Niedziela, ostatni dzień zlotu, to czas podsumowań konkursów (na najlepiej wykonane zadanie oraz na najciekawszą ekspozycję prac i meldunków), ogłoszenia wyników, wręczenia nagród, dyplomów, odznak i upominków. O godz. 9.00 na uroczystym apelu komendant zlotu – Jakub Kwaśniewicz po-witał gości – Andrzeja Chrobaka członka Zarządu Powiatu Sanockiego, komendantkę Hufca Ziemi Sanockiej Krystynę Chowaniec, członka komendy Jerzego Kwaśniewicza oraz o. Stanisława Lelito, kapelana hufca i zameldował o wykonaniu zadania. Nagrody (m.in. walizki z zestawami do badań wody, gleby, apteczki z wyposażeniem, sprzęt sportowy, książki, gry planszowe) ufundowali: WFOŚiGW w Rzeszowie, Burmistrz Sanoka – Tomasz Matuszewski oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. Tegoroczne wyniki Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek” są następujące:
Kategoria zuchy:
I miejsce – 7 GZ „Leśne Ludki” z Parkosza (Hufiec ZHP Pilzno)
II miejsce – GZ „Promyczki” z Lipin (Hufiec ZHP Pilzno)
III miejsce – 51 GZ „Grzybowe Ludki” z Falejówki (Hufiec Ziemi Sanockiej)
IV miejsce – klas III „Leśne Duszki” ze SP w Trepczy
V miejsce – 15 GZ z Jaćmierza (Hufiec Ziemi Sanockiej)
Udział – 4 GZ „Słoneczne Promyki” z Ostrowa
Kategoria harcerze:
I miejsce – 1 PDH „Zielona Jedynka” im. E. Świerczek z Pilzna
II miejsce – 42 DH z Prusieka (Hufiec Ziemi Sanockiej)
III miejsce – 16 DH z Falejówki (Hufiec Ziemi Sanockiej)
IV miejsce – 9 DH z Sanoka
V miejsce – 5 DH z Lipin (Hufiec ZHP Pilzno)
VI miejsce – 9 DH z Krowicy Samej(Hufiec ZHP Lubaczów)
VII miejsce – 18 DH im. Szarych Szeregów z Myczkowa(Hufiec Bieszczadzki)
VIII miejsce – 15 DH z Jaćmierza (Hufiec Ziemi Sanockiej)
Udział: DH „Płomyki” z Haczowa i 2 BDH z Baligrodu
Kategoria harcerze starsi/ ekolodzy:
I miejsce – Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
II miejsce – 13 DH KWV „Zielone Berety” z Sanoka
III miejsce – 56 DH z Dobrkowa(Hufiec ZHP Pilzno)
Udział: 22 Podgórska Drużyna NS „Tornado” z Hufca Podhalańskiego, 6 Rw DH NS „Słoneczniki” z Rzeszowa, 27 PDH NS „Śtuderoki” z Nowego Targu, 2 DH „Diablice” z Mielca.
Natomiast zwycięzcami konkursu na najciekawszą wystawę prac i meldunków zostały ekipy z 51 GZ w Falejówce, 15 DH w Jaćmierzu i uczniowie z koła „Młodzi Zagorscy Ekolodzy” z Zagórza. Przyznano także specjalne odznaki pamiątkowe akcji „Florek”. Otrzymali je instruktorzy oraz osoby wspierające działania harcerzy:
– odznakę złotą: Aneta Kończak-Kucharz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Sanoka oraz phm. Alina Rychlicka-Indyk, drużynowa 51 GZ w Falejówce,
– odznakę srebrną: Burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, Grażyna Zagrobelna –Dyrektor RDLP w Krośnie oraz pwd. Beata Wojnarowska, drużynowa 5 DH w Lipinach,
– odznakę brązową: hm. Agnieszka Dereń, drużynowa 18 DH z Myczkowa, Agnieszka Polańska ze sztabu akcji, phm. Maria Kurkarewicz, drużynowa 9 DH z Sanoka.
Po wręczeniu nagród komendantka hufca podziękowała sztabowi zlotu i całej akcji „Florek” oraz hm. Markowi Zgódko, komendantowi ośrodka „Berdo” za przygotowanie i przeprowadzenie zlotu. Również opiekunowie poszczególnych zespołów otrzymali dyplomy i upominki książkowe.
Zwiedzanie wystawy prac i meldunków oraz msza św. zakończyły zlot, a także jubileuszową edycję harcerskiej akcji ekologicznej. Podczas mszy św. sprawowanej przez kapelana hufca młodzi ekolodzy dziękowali Panu Bogu za piękno tego świata, prosili o zachowanie naszego środowiska przyrodnicze, a także pamiętali o 15 rocznicy śmierci (25 maja) wieloletniego komendanta hufca hm. Czesława Borczyka.
Jubileuszowa edycja „Florka” zakończyła się, a sztab już rozpoczął pracę na regulaminem, kolejnej, 31 edycji akcji. Nie można przestać, ponieważ mimo wielu starań, stan środowiska ciągle się pogar-sza, a populacja roślin i zwierząt staje się coraz uboższa, giną kolejne gatunki. Ludzie za nic mają sobie wyniki badan i prognoz, nie wzięli sobie do serca słów Mahatmy Gadhi, które widnieją na legi-tymacji odznaki florkowej: „Ziemia jest w stanie zaspokoić potrzeby człowieka, ale nigdy nie zaspokoi jego chciwości”.
mn
Ostatnie komentarze