Z nieludzkiej ziemi do Włoch – wystawa w sanockim zamku
W czwartek 17 października w Sali Gobelinowej sanockiego zamku odbył się wernisaż wystawy, która towarzyszy tegorocznym obchodom 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawa nosi tytuł „Z nieludzkiej ziemi do Włoch” i przedstawia prace Tadeusza Wojnarskiego – więźnia łagru, potem żołnierza armii generała Andersa.
Tadeusz Wojnarski miał 17 lat, gdy został aresztowany, a następnie zesłany na Syberię. Podczas wywózki, pobytu w łagrze za Uralem i potem, już jako żołnierz nie rozstawał się ze szkicownikiem, dokumentując niemal każdy etap swojego wojennego losu. Ten los – jak powiedział podczas prelekcji poprzedzającej otwarcie wystawy Tadeusz Wojnarski junior – jest losem jednego z tysięcy przeżywających gehennę zesłania i wojennej tułaczki.
Tadeusz Wojnarski po wojnie studiował malarstwo w Madrycie. Na stałe osiadł w Szwajcarii, tam angażował się w różne inicjatywy polonijne. Zmarł w roku 1999. O życiu ojca opowiadał syn, na sali były obecne wnuki – prelegent wskazał na podobieństwo twarzy wnuka z autoportretem dziadka, nie bez wzruszenia. Wspaniałą pointą wieczoru był mini koncert, w wykonaniu wnuczki zesłańca i żołnierza armii generała Andersa, z pieśnią „Maki spod Monte Cassino” w finale.
Ostatnie komentarze