Działalność oddziału dziecięcego niezagrożona

09:19:00

W mediach ogólnopolskich pojawiły się informacje, świadczące o tym, że odziały pediatryczne w całym kraju mają problemy z funkcjonowaniem, a wiele oddziałów ma zostać zlikwidowanych. W serwie informacyjnym pojawiła się mapka „Zagrożone oddziały pediatryczne”. Jednym z miast, które ma zawiesić swoją działalność jest rzekomo oddział pediatryczny w Sanoku. Starosta Sanocki dementuje te informacje i zapewnia, że funkcjonowanie oddziału dziecięcego jest niezagrożone.

W serwisach informacyjnych pojawiły się informacje, że szpitale w całej Polsce mają problemy organizacyjne, których głównym powodem jest brak personelu medycznego. Jednym z miast wskazanych w wiadomościach był oddział dziecięcy sanockiego szpitala. Według informacji, które przedstawił prowadzący aktualności oddział jest przewidziany do likwidacji. Starostwo już kilka miesięcy temu informowało mieszkańców powiatu sanockiego, że komunikaty o rzekomym zamknięciu oddziału są nieprawdziwe.

– Funkcjonowanie tego oddziału w najmniejszym stopniu nie jest zagrożone – dementuje Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Władze powiatu przesłały sprostowanie do wydawcy programu, w którym ukazały się nieprawdziwe informacje, ukazując Sanocki oddział pediatryczny jako zagrożony oraz wprowadzającą nieuzasadnioną obawę wśród rodziców dzieci, pracowników szpitala oraz lokalnej społeczności.

– Informujemy, że na terenie Sanoka istnieje Szpital Specjalistyczny Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, który w swojej strukturze posiada oddział dziecięcy. Oddział ten funkcjonował i funkcjonuje w Sanockim Szpitalu udzielając świadczeń zdrowotnych w trybie ciągłym całodobowym. Nigdy nie wystąpiły okoliczności wymuszające zawieszenie lub wygaszenie działalności oddziału, tym bardziej związanych z brakiem lekarzy – czytamy w sprostowaniu.

– Oddział posiada wykwalifikowaną kadrę lekarzy składającą się z 8 lekarzy, w tym 6 lekarzy specjalistów pediatrii i 2 w trakcie specjalizacji pediatrycznej. Oddział dziecięcy spełnia z naddatkiem wszystkie wymagania w zakresie kadrowym jak i wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny – wyjaśnia starosta.

dcz

Przeczytaj koniecznie:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 59 ust. 2 ustawy o działalność leczniczej z 2011 r. , w zakresie w jakim zobowiązuje jednostkę samorządu terytorialnego, będącą podmiotem tworzącym samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, do pokrycia jego straty netto, jest niezgodny z konstytucją.