Waldemar Szybiak – Sanocki Dom Kultury – z przytupem w nowy rok
Szefowie miejskich placówek kulturalnych podsumowują miniony rok i opowiadają o planach na przyszłość
Koncerty jazzowe, opery, seanse filmowe, spektakle teatralne oraz plejada najwybitniejszych artystów teatralnych oraz muzycznych niejednokrotnie gości na deskach Sanockiego Domu Kultury. Ubiegły rok był dla placówki niezwykle udany. Poprosiliśmy Waldemara Szybiaka, dyrektora SDK-u o podsumowanie 2019 roku oraz przedstawienie planów na obecny.
Ubiegły rok należał do bardzo udanych. Zorganizowaliśmy sporo ciekawych imprez. Naszą placówkę odwiedziło wielu gości, którzy doceniają bogatą ofertę artystyczną. W 2019 roku łącznie z seansami filmowymi, koncertami, spektaklami, warsztatami artystycznymi oraz innymi wydarzeniami w Sanockim Domu Kultury odbyło się 1008 imprez, w których uczestniczyło około 100 tysięcy osób. Seansów kinowych było 770. Pozostałą część w liczbie 240 stanowią imprezy pozafilmowe. Jesteśmy zadowoleni, że działania kulturalne odbywają się przy wypełnionej sali.
Udało się przedstawić kilka interesujących spektakli teatralnych. Szczególnym wydarzeniem był spektakl teatralny „Nasze żony” z udziałem najlepszych polskich aktorów: Wojciecha Pszoniaka, Jerzego Radziwiłowicza czy Wojciecha Malajkata. Na uwagę zasługują również dwa spektakle w ramach akcji w której bierzemy udział czyli „Teatr Polska”. Spektakl Teatru Ochota „Kyś” na podstawie książki Tatiany Tołstoj czy teatr tańca „Lorem Ipsum” grupy Vagabond Physical Collective.W znakomitym wieczorze Jerzy Trela wygłaszał wspaniałe monologi z romantycznych z dzieł Mickiewicza, Wyspiańskiego czy Norwida.
Z wystaw prezentowanych w holu SDK największą popularnością cieszyły się prace Antonio Marinettiego, znanego i cenionego artysty, który tworzy komiksy. Od 12 lat mieszka w naszym mieście, a jego prace wystawiane są we Francji i we Włoszech. Według naszych szacunków prace Włocha obejrzało ponad 2 tysiące osób.
Na wyróżnienie zasługuje przegląd filmów w ramach cyklu „Mistrzowie Polskiego Kina”. Pokazaliśmy filmy Krzysztofa Kieślowskiego. To bardzo cenna inicjatywa. Co roku w kwietniu bierzemy udział w festiwalu filmowym „Wiosna filmów” gdzie możemy oglądać najwybitniejsze filmy z całej Europy.
Z koncertów poza festiwalowych na wyróżnienie zasługuje Piotr Machalica, który wraz ze swoim zespołem przedstawił recital „Mój ulubiony Młynarski” oraz Michał Bajor z programem „Od Kofty… do Korcza”.
Naszym oczkiem w głowie są dwa festiwale. Marcowy, czyli „Gwiazdy Jazzu w Sanockim Domu Kultury”, o którym mówi się, że jest jednym z najlepszych festiwali na południu naszego kraju, a uczestniczą w nim najwybitniejsi przedstawiciele tego gatunku muzycznego. W ubiegłym roku gościliśmy m.in. Adama Makowicza, Urszulę Dudziak, Adama Bałdycha, Karen Edwards. To wielkie osiągnięcie, że na koncerty jazzowe przychodzi po 400 osób.
Festiwal im. Adama Didura to, jak zwykle, różnorodność form artystycznych. Została zaprezentowana muzyka polska: „Krakowiacy i Górale” „ Straszny dwór”. Niewątpliwie jednym z ważnych punków programu było wystawienie „Don Pasquale” w reżyserii Jerzego Stuhra, który przyjechał do Sanoka i zagrał w przedstawieniu Notariusza. Publiczność nagrodziła go gromkimi brawami, a on sam chwalił wysoki poziom artystyczny całej imprezy. Znakomity koncert dał Włodek Pawlik interpretując na sposób jazzowy muzykę Stanisława Moniuszki.
Nie możemy zapominać jednak o podstawowej działalności SDK-u czyli o amatorskim ruchu artystycznym. Zespoły z Sanockiego Domu Kultury dają samodzielne koncerty, reprezentują miasto. W czerwcu organizowane są wieczory artystyczne podczas których przedstawiamy dorobek naszej placówki. Zawsze miło jest popatrzeć jak dzieci i młodzież uczestniczą w różnych zespołach, formach artystycznych a są to: Zespół Tańca Ludowego „Sanok”, Formacja Tańca Towarzyskiego „Flamenco”, Grupa Tańca Współczesnego „Progres”, Zespół Smyczkowy „Con Amore”, Grupa teatralna „Dekonstrukcje”, zespół bębniarski, ludowy i wokalny zespół dziecięcy, koła plastyczne z różnych technik. Prowadzimy cykliczne warsztaty artystyczne.
Rok 2020 rozpoczęliśmy z przytupem. 18 stycznia odbędzie się koncert jednego z najlepszych skrzypków w Europie Piotra Pławnera. 31 stycznia zaplanowany jest noworoczny koncert operetkowy. Wystąpią soliści, pary baletowe i Orkiestra Lwowska „Royal Struass Orchestra”. 16 lutego w pięciu miastach polskich w tym również w Sanoku wystąpi Maria Emilia z koncertem muzyki Fado. Ten koncert to kolejna odsłona „Siesty w drodze”. Końcem lutego zagoszczą u nas Skaldowie, którzy obchodzą jubileusz powstania. Ten rok należy do Ludwiga van Beethovena, dlatego też 15 marca zaplanowaliśmy koncert z jego najwybitniejszymi dziełami: V Symfonią oraz Koncertem skrzypcowym D-dur. Utwory zaprezentuje Filharmonia Podkarpacka. Od 24 do 29 marca już po raz 10 odbędzie się Festiwal „Gwiazdy jazzu w Sanockim Domu Kultury”. Zdradzę, że wystąpi m.in. Jazz Band Młynarski/Masecki. Pozostałą punkty programu przedstawimy niedługo. Przygotowujemy się również do Festiwalu im. Adama Didura. W tym roku przypada jubileusz 30-lecia jego istnienia.
Ostatnie komentarze