Zwolnienia podatkowe obciążą budżet?
Wprowadzone tzw. „spec” ustawą przepisy pozwalają gminom, w ramach ich autonomii podatkowej, wprowadzić rozwiązania w zakresie podatku od nieruchomości, które nakierowane będą na pomoc dla przedsiębiorców.
Pierwsze z tych rozwiązań umożliwia gminom wprowadzenie za część roku 2020 zwolnienia z podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazanym grupom przedsiębiorców. Drugie z proponowanych rozwiązań umożliwi przedłużenie, w drodze uchwały rady gminy, terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. – nie dłużej niż do 30 września tego roku. W przypadku osób fizycznych rozwiązanie to dotyczyć będzie raty podatku płatnej do dnia 15 maja, natomiast w przypadku osób prawnych, rat podatku płatnych do: 15 kwietnia, 15 maja i 15 czerwca 2020 r.
– Nie ukrywam, że przy bardzo trudnym obecnym budżecie miasta, z uwagi na występującą minimalną nadwyżkę bieżącą (dochody bieżące – wydatki bieżące), każde uszczuplenie
w dochodach budżetu wpłynie na pogorszenie tych relacji. Przypomnę, że planowane dochody własne budżetu wynikające z podatków i opłat lokalnych (podatek od nieruchomości, wpływy z czynszów) wynoszą 24,5 mln zł, co stanowi 14,1 procent dochodów bieżących i 27,2 procent dochodów własnych budżetu. Cześć wydatków bieżących budżetu są tzw. wydatki sztywne , których nie można przesunąć na inny okres, które muszą być zrealizowane w bieżącym roku budżetowym. Są to wydatki na oświatę, na pomoc społeczną, wynagrodzenia pracowników. Musimy najpierw określić skalę potencjalnych ulg z wniosków, które wpłyną do urzędu miasta. Dopiero wówczas podjęte zostaną decyzje Burmistrza w zakresie wielkości udzielonych ulg podatkowych, aby nie spowodowały one znacznego pogorszenia płynności finansowej budżetu – uważa skarbnik miasta Bogdan Florek.
ew
Ostatnie komentarze