Kartka z kalendarza: Karol Pollak

Sto czterdzieści lat temu 27 kwietnia w Sanoku zmarł Karol Pollak, drukarz, założyciel lokalnego wydawnictwa. Drukarnia działała na zasadzie spółki zawartej pomiędzy drukarzem i wydawcą. W pierwszych latach korzystano z jednej prasy drewnianej, jednak potem sprowadzono maszyny nowego typu, które działały do 1905.

Karol Pollak do Sanoka przyjechał w roku 1848, w burzliwym okresie Wiosny Ludów. W 1861  otworzył obok drukarni księgarnię komisową i wypożyczalnię książek, dysponującą 1760 pozycjami. Był wydawcą pisma „Reforma”, którego poziom pozytywnie ocenił sam Józef Ignacy Kraszewski. Łącznie od 1848 do 1870 drukarnia Karola Pollaka wydała ok. 125 tys. książek nakładem własnym i ok. 50 tys. pozycji z nakładów obcych. Funkcjonowanie drukarni miało znaczący wpływ na życie kulturalne mieszkańców miasta i okolic.

Karol Pollak został radnym miejskim, pełnił też obowiązki zastępcy burmistrza Sanoka Cyryla Jaksy Ładyżyńskiego. Został przewodniczącym komisji, powołanej w celu budowy kościoła na Posadzie Olchowskiej.

Karol Pollak zmarł 27 kwietnia 1880 roku i został pochowany na cmentarzu przy ul. Jana Matejki.

Syn Karola Pollaka – Michał – asesor przy c. k. Sądzie Obwodowym w Sanoku, był redaktorem „Gazety Sanockiej”a od 1895 roku „Tygodnika Ziemi Sanockiej”.

Szymona Jakubowskiego gawędy o przeszłości

Tygodnik Ziemi Sanockiej