Ósmoklasiści rozpoczęli egzaminy

Dzisiaj, 16 czerwca w całej Polsce do egzaminów przystąpili ósmoklasiści. Uczniowie podeszli do dwugodzinnego sprawdzianu z języka polskiego. Przed nimi jeszcze matematyka i język nowożytny.

Ósmoklasiści przystąpili do egzaminów dwa miesiące później niż jak było to zaplanowane wcześniej. Wstępnie egzaminy miały odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, jednak ze względu na sytuacje epidemiologiczną w naszym kraju musiały zostać przesunięte.

Uczniowie zmagali się nie tylko ze stresem związanym z egzaminem, ale także wynikającym z obostrzeń. Zdający musieli przestrzegć zasad bezpieczeństwa, które przygotowały Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Egzamin będzie trwać trzy dni. Od 16 do 18 czerwca. Uczniowie mają już za sobą język polski, przed nimi jeszcze matematyka, z która mogą zmagać się 100 minut oraz język nowożytny, na którego napisanie mają 90 minut. W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków egzaminu, czas egzaminu z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony odpowiednio o 60 minut (język polski), 50 minut (matematyka) oraz 45 minut (język obcy nowożytny). Wypełnione przez ósmoklasistów testy zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie otrzymają zaświadczenia o jego wynikach.

W 2020 roku do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 347 700 uczniów z ponad 12 400 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych. Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych. Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. dcz

Podczas egzaminu ósmoklasisty obowiązuje przestrzeganie wytycznych sanepidu i ministerialnych.

W egzaminie mogą wziąć udział tylko osoby zdrowe oraz te, które nie przebywają z osobami objętymi kwarantanną. Na terenie szkoły mogą przebywać tylko osoby zdające, opiekunowie i obsługa szkoły. Zdający powinni korzystać z własnych przyborów. Podczas oczekiwania na egzamin uczniowie powinni zachować odstęp. Wejście na teren szkoły jest możliwe po zdezynfekowaniu rąk i z zakrytymi ustami oraz nosem. W trakcie pisania egzaminu uczeń może zdjąć maseczkę.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

15 czerwca rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.  Wnioski o przyjęcie wraz z dokumentami można składać do 10 lipca. Do 22 czerwca br. będą przyjmowane wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych. Do 10 lipca należy dostarczyć świadectwo ukończenia szkoły, zaś do 4 sierpnia br. zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Od 31 lipca do 4 sierpnia br. będzie czas na uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia br. Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany, należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego.

Szkoła

Liczba uczniów

klas VIII ogółem

Liczba uczniów piszących egzamin ósmoklasisty

Liczba uczniów zwolnionych

z egzaminu ósmoklasisty / tytuł zwolnienia

Szkoła Podstawowa Nr 1

82

82, w tym: 5 arkuszy dostosowanych ze względu na niepełnosprawność ucznia

0

Szkoła Podstawowa Nr 2

74

73, w tym: 4 arkusze dostosowane ze względu na niepełnosprawność ucznia

1 – ze względu na niepełnosprawność

Szkoła Podstawowa Nr 3

58

56 w tym: 4 arkusze dostosowane ze względu na niepełnosprawność ucznia

2 – laureat

Szkoła Podstawowa Nr 4

105

103 w tym: 8 arkuszy dostosowanych ze względu na niepełnosprawność ucznia

2 – ze względu na niepełnosprawność

Szkoła Podstawowa Nr 6

21

20 w tym 1 arkusz dostosowany ze względu na niepełnosprawność ucznia

1 – ze względu na niepełnosprawność

Szkoła Podstawowa Nr 8

26

26

0

Szkoła Podstawowa Nr 9

10

9

1 – laureat

Razem:

376

369 w tym 22 arkusze dostosowane ze względu na niepełnosprawność ucznia

3 laureatów konkursów kuratoryjnych , 4 – ze względu na niepełnosprawność uczniów