Do Sanoka płynie dobra energia…
PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, podpisała z władzami Sanoka oraz Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej, List Intencyjny zakładający rozwój istniejącego systemu ciepłowniczego i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła w mieście. W czwartek 18 czerwca w Sali Gobelinowej deklarację współpracy podpisali Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła, burmistrz Tomasz Matuszewski i prezes SPGK Dominik Witek.
PGE Energia Ciepła realizuje program współpracy z samorządami z całej Polski, którego celem jest modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych, umożliwiających mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego, co przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów.
Na podstawie podpisanego listu intencyjnego, PGE Energia Ciepła przygotuje szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną określającą potrzeby i możliwości inwestycji w rozwój istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Sanoku. Jednym z rozpatrywanych przez PGE Energia Ciepła scenariuszy jest budowa niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego, produkującego ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Rozwiązanie to jest jednym z kluczowych narzędzi do walki z problemem niskiej emisji.
Prezes Przemysław Kołodziejak, mówiąc podczas konferencji prasowej w Sali Gobelinowej o inwestycjach PGE Energia Ciepła i doświadczeniu na rynku ciepłowniczym, zaznaczył, że Grupa współpracuje z samorządami na wielu płaszczyznach, włączając się m.in. w programy wspierania kultury i sportu.
Dominik Witek zwrócił uwagę na sytuację Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej: – Dzisiaj musimy zmierzyć się z modernizacją systemu ciepłowniczego w mieście w celu osiągnięcia statusu systemu efektywnego i zabezpieczenia dostaw ciepła dla miasta. Budowa i modernizacja lokalnych aktywów ciepłowniczych jest podyktowana europejskimi i krajowymi regulacjami środowiskowymi. Dla Spółki oznacza to czas odpowiedzialnych i koniecznych decyzji w zakresie modernizacji źródeł wytwarzania energii cieplnej, inwestycji zwiększających udział odnawialnych źródeł energii oraz wzrostu efektywności energetycznej.
Burmistrz Tomasz Matuszewski wspomniał o rozmowach z kierownictwem PGE, które trwały przez kilka miesięcy i zaowocowały spotkaniem w Sali Gobelinowej i podpisaniem Listu Intencyjnego. – Mam nadzieję, że popłynie do nas dobra energia. Współpraca z partnerem, jakim jest PGE Energia Ciepła, to jeden z etapów rozwoju miasta, uwzględniający bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców poprzez stosowanie odnawialnych źródeł energii i niską emisję dwutlenku węgla. Jest to zadanie długofalowe, wychodzące naprzeciw dyrektywom Unii Europejskiej, a przy tym uwzględniające coraz wyższe wymagania i potrzeby odbiorców – mówił burmistrz.
Więcej na temat konferencji i współpracy miasta z PGE Energia Ciepła napiszemy w jutrzejszym wydaniu „Tygodnika Sanockiego”.
Tymczasem zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
Bardzo dobry i trafny komentarz
Wreszcie w Sanoku robi się coś, co robiły od dawna dziś fajnie rozwijające się miasta. To znaczy – samo się nie robi, ale jest właściwy facet na krześle burmistrza. Czy Sanok do takiego zarządzania dorósł? To już inna sprawa… W debacie o Sosenkach wychodzi 'sanockosc’ sterowana opiniami leśnych dziadków i politykierów. Może mlodzi w końcu się obudzą?