Sanok większy o Bykowce, Trepczę i Zabłotce? Wiele zależy od radnych…

 

Projekt uchwały o poszerzeniu granic

Sanok większy o Bykowce, Trepczę i Zabłotce? Wiele zależy od radnych…

 

Wiemy już, które sołectwa zostały wskazane w projekcie uchwały w sprawie poszerzenia granic miasta, złożonym przez burmistrza do biura Rady Miasta. Zabłotce, Trepcza i Bykowce będą wpisane do wniosku, który trafi na biurko wojewody podkarpackiego. Zanim to jednak nastąpi, 25 marca podczas sesji zwyczajnej Rady Miasta odbędzie się w tej sprawie głosowanie.

Bykowce, Trepcza, Zabłotce

Bykowce, Trepcza i Zabłotce będą wskazane we wniosku o poszerzenie granic Sanoka do wojewody podkarpackiego. Wcześniej decyzję burmistrza potwierdzić powinna w głosowaniu Rada Miasta. Najbliższa sesja odbędzie się w czwartek 25 marca.

 

Rozwój budownictwa i tereny pod inwestycje

Jakie argumenty przemawiają za poszerzeniem granic miasta? Przede wszystkim rozwój budownictwa mieszkaniowego jedno- i wielorodzinnego, lokalizacja nowych inwestycji, które dadzą pracę zarówno sanoczanom, jak i mieszkańcom sąsiednich gmin, których spory odsetek już dziś dojeżdża do pracy w Sanoku. Istotne będzie też zagospodarowanie i rozwój terenów zielonych, rekreacyjnych i sportowych.

Korzyści dla mieszkańców sołectw

Przyłączenie proponowanych terenów do Sanoka podniesie jakość życia ich mieszkańców. Nieruchomości prywatne – zgodnie z obowiązującym na rynku trendem – w granicach miasta zyskają na wartości. Mieszkańcy przyłączonych terenów zyskają swobodny dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół oraz transportu publicznego. Obszar dotychczasowych sołectw zostanie objęty działaniem Straży Miejskiej.

Sanok w regionie

Sanok jest największym miastem regionu bieszczadzkiego, a tym samym jest ośrodkiem stymulującym rozwój ościennych miejscowości i gmin, a także rozwój i realizację zadań własnych Powiatu Sanockiego. Tendencja do urbanizacji obszarów otaczających Sanok wynika z potrzeby poszukiwania przez miasto w swym najbliższym otoczeniu terenów, na których można usytuować obiekty wymagające szczególnych warunków lokalizacyjnych. Naturalnymi obszarami, gdzie rozprzestrzeniają się funkcje miasta, są miejscowości wskazane do przyłączenia do Sanoka  w projekcie uchwały, nad którym radni miejscy pochylą się na najbliższej sesji.

Dlaczego Trepcza?

„Istotną kwestią dla mieszkańców Sanoka jest stan zlokalizowanych w Trepczy strategicznych dla miasta instalacji: ujęcia wody i miejskiej oczyszczalni ścieków. Funkcjonowanie ujęcia wody i oczyszczalni ścieków w granicach administracyjnych Sanoka przyczyni się nie tylko do usprawnienia procedur i postępowań mających na celu realizację zadań inwestycyjnych, ale również do konkretnych korzyści finansowych związanych z odprowadzaniem podatków do miejskiego budżetu” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dlaczego Zabłotce?

Dogodne położenie nowych terenów inwestycyjnych z dostępnością do drogi krajowej DK 28 i dalej do S 19, z możliwością wykonania pełnego uzbrojenia terenu, zdecydowanie podniesie atrakcyjność inwestycyjną Sanoka. Procedura korekty granic miasta umożliwi pozyskanie terenów inwestycyjnych bez większego drastycznego uszczerbku powierzchni gminy sąsiedniej.

Dlaczego Bykowce?

W Bykowcach nie ma szkoły podstawowej i z tej miejscowości najwięcej dzieci dojeżdża do sanockich szkół. Są tam tereny sprzyjające rozwojowi budownictwa jednorodzinnego i atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Decyzja należy do radnych

„Włączenie obszaru sołectw z gminy wiejskiej pozostających w bezpośredniej styczności administracyjnej z miastem jest działaniem przemyślanym i dobrze zorganizowanym. Zmiana granic Sanoka zapewni terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe, a także znacząco podniesie zdolność realizacji zadań publicznych” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

W najbliższy czwartek radni miejscy zdecydują o możliwości poszerzenia Sanoka. Ich decyzja przesądzi ostatecznie o złożeniu przez burmistrza wniosku w tej sprawie do wojewody podkarpackiego.

Red.