II Przegląd Filmów Karpackich

Dnia 14.08.2021 r. w ciepły wakacyjny wieczór na placu nad rzeką Osławicą w Komańczy  odbył się  „II Przegląd Filmów Karpackich”.

Wydarzenie kulturalne rozpoczęło się  rozstrzygnięciem konkursu plastycznego pn. „Gmina Komańcza okiem Nikifora”, w którym udział wzięły dzieci i młodzież szkolna w przedziale wiekowym od 5 do 18 lat. Głównym celem konkursu było przedstawienie oczyma dzieci i młodzieży twórczości malarza prymitywisty – Nikifora, budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców gminy Komańcza, umożliwienie uczestnikom zaprezentowania swojego talentu plastycznego, pobudzenie i rozwój inwencji twórczej uczestników, popularyzacja działań plastycznych, a także poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych, kreatywny sposób spędzania czasu, budzenie pasji i rozwijanie zainteresowań. Warto wspomnieć, iż konkurs cieszył się zainteresowaniem i wpłynęło do nas aż 18 bardzo ciekawych prac.

Poniżej przedstawiamy laureatów:

Kategoria klasy 0-III:

 

I miejsce Ewa W. oraz Bruno B.

II miejsce Zuzanna B. oraz Hania M.

III miejsce Adam Ś. oraz Artur Ś.

 

Wyróżnienia:

Justyna B.

Maciej B.

Olena B.

Tatiana Cz.

Dawid H.

Mikołaj S.

 

Kategoria klasy IV-VI:

I miejsce Maria M.

II miejsce Mykhailo B.

III miejsce Marysia Cz.

 

Kategoria klasy VII-VIII

I miejsce Daryna B.

II miejsce Mateusz B.

III miejsce Dmytro B.

 

Po rozdaniu nagród nadszedł czas na projekcje filmów. W trakcie trwania przeglądu wyświetlone zostały cztery filmy:

 

„Wileżyński – alchemik ze Lwowa” – dokument fabularyzowany poświęcony Marianowi Wieleżyńskiemu – pionierowi polskiego gazownictwa i założycielowi pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. W filmie zobaczyć można m.in. Wojciecha Zielińskiego, Annę Cieślak oraz Marcina Kwaśnego. Jest to najnowsza produkcja Telewizji Obiektyw, której to premiera miała miejsce w czerwcu 2021 r.

 

„Łukasiewicz – nafciarz, romantyk” – fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Opowiada o jego życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej. Film obejmuje lata 1848 -1870 od momentu rozpoczęcia przez Łukasiewicza we Lwowie pracy farmaceuty do uruchomienia rafinerii w Chorkówce.

 

„Nikifor, moje drugie imię” – to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych. Film powstał w 2009 r. Opowiada o ostatnich dniach życia chorego na gruźlicę Nikifora. Artysta spędził je w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu koło Jasła.

 

„Jako w niebie, tak i w Komańczy” – to dokument fabularyzowany, który przybliża jednocześnie codzienne życie Prymasa, ale przede wszystkim przypomina jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, przesłania dla duchownych i wiernych dla całego Polskiego Kościoła, dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego”.

 

Warto wspomnieć, że projekcjom filmowym towarzyszył pokaz nieba nocą zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „HORYZONTY” w Rzeszowie, w ramach projektu „Karpackie Gwiezdne Niebo”, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak również wśród turystów.

 

Głównym organizatorem „II Przeglądu Filmów Karpackich” był Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, pod patronatem Gminy Komańcza, we współpracy z TV Obiektyw. Wsparli nas również: Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „HORYZONTY” w Rzeszowie, w ramach projektu „Karpackie Gwiezdne Niebo”, Fundacja Ramię w Ramię, OSP w Komańczy oraz Posterunek Policji w Komańczy, nowiny24, nowiny gazeta codzienna, Gazeta Bieszczadzka, KORSO.PL, PULS Podkarpacia, naszemiasto.pl, wBieszczady.pl, TrendyRadio, Echo Bieszczadów, isanok.pl. Głównym sponsorem wydarzenia kulturalnego był Operatoa Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie, w szczególności dzieci i młodzieży przebywającej na obozie w Sarepcie, za zaangażowanie w ogłoszonym przez nas konkursie plastycznym i liczny udział w trakcie trwania pokazów filmowych.