Na Podkarpaciu powstaje film o wybitnym biologu – Rudolfie Weiglu

W Jaśle rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Telewizji Obiektyw. Tym razem jest to opowieść o wybitnym biologu – prof. Rudolfie Weiglu. Zdjęcia realizowane są pod roboczym tytułem „Zwyciężyć tyfus”. W obsadzie znaleźli się: Tomasz Stockinger, Mateusz Mikoś oraz Kamila Bestry-Kuźma. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki.

Historię Rudolfa Weigla poznajemy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Piotr wraca wspomnieniami do opowieści swojej matki, uratowanej w czasie wojny przez profesora Rudolfa Weigla – światowej sławy biologa, wynalazcy skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu.

– Pomysł na ten film zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku. Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, doszedłem do wnioski, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze, związany z Podkarpaciem, po drugie, dokładnie sto lat temu, w 1920 roku Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać – mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

W postać młodego Rudolfa Weigla wciela się Aleksander Talkowski. Na ekranie zobaczymy także m.in. Tomasza Stockingera, Mateusza Mikosia, Kamilę Bestry-Kuźmę, Adama Gołąba oraz Kubę Kaszowicza. W tym roku zdjęcia realizowane będą w Jaśle, sanockim skansenie oraz Żurawicy pod Przemyślem.

– W przyszłym roku, mam nadzieję, że z Arturem Dziurmanem w roli dojrzałego Rudolfa Weilga, rozpoczniemy drugą część zdjęć. Mamy kręcić wiosną. A premierę filmu planujemy na jesień 2022 roku – mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

Film powstaje w ramach realizowanego przez Telewizję Obiektyw cyklu „Polscy Wizjonerzy”, którego celem jest prezentacja wybitnych Polaków – mężów stanu, wynalazców i przedsiębiorców.

Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. Za zajęcia odpowiada Mariusz Konopka. Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Premiera zaplanowana jest na jesień 2022 roku.