XVII MIĘDZYNARODWE FORUM PIANISTYCZNE „BIESZCZADY BEZ GRANIC”
Międzynarodowe FORUM PIANISTYCZNE „Bieszczady bez granic” ponownie gości na Podkarpaciu, w Sanoku. Na początku lutego Sanok stanie się Zimową Stolicą Pianistyki. W Bieszczady wyruszyły już transporty z instrumentami YAMAHA, na których zagrają Mistrzowie, ale i studenci i całkiem młodzi adepci pianistyki. Forum „Bieszczady bez granic” będzie dysponowało prawie 20 instrumentami najwyższej klasy, wartymi ponad 5 mln złotych. Prawie wszystkie miejsca w hotelach w obrębie 50 km są zarezerwowane. Organizatorzy spodziewają się około 500 gości. Również Polskie Linie Lotnicze LOT są zadowolone, gdyż w dniach 5-14 lutego większość pasażerów na trasie Warszawa-Rzeszów-Warszawa to uczestnicy i goście największego projektu w Euroregionie Karpat – „BIESZCZADY BEZ GRANIC”.
Większość koncertów i nadzwyczajnych wydarzeń będzie transmitowana bezpośrednio „online” i słuchacze na drugim końcu świata będą mogli śledzić występy swoich bliskich i przyjaciół. Relację przeprowadzi również TVP3 Rzeszów, TVP Kultura oraz Polskie Radio Rzeszów, Polskie Radio program II oraz Radio Dla Ciebie.
Zapraszamy Państwa w sobotę 5 lutego o godz.19:30 na koncert Inaugurujący XI Mistrzowską Szkołę Pedagogiki Fortepianowej, podczas której przed zgromadzoną publicznością na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Sanoku wystąpi wybitny duet fortepianowy „Książek Piano Duo” – Złoty Parnas 2010 i zdobywca I nagrody w kategorii zespoły kameralne II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie oraz zdobywcy Grand Prix Międzynarodowego Konkurs do lat 13 „Młody Wirtuoz”.
W niedzielę 6 lutego o godz. 19:30 zapraszamy wszystkich do Sanockiego Domu Kultury na Galę Inaugurującą XVII Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”. To niezwykła i niepowtarzalna okazja, aby na żywo wysłuchać Evy Gevorgyan tegorocznej laureatki nagrody publiczności na XVIII Konkursie Fryderyka Chopina w Warszawie, która zachwyca publiczność nie tylko swoją urodą, ale talentem i wrażliwością muzyczną.
W poniedziałek 7 lutego o godz. 19:30 w Sanockim Domu Kultury zaprosimy Państwa na kolejny koncert tym razem portugalskiego zespołu Still Life: Joao Silva & Margherita Abita. To niezwykłe połączenie wokalu, elektroniki i skrzypiec. Ich występ tworzy magnetyczną atmosferę, w której ożywiają proste melodie o czystych znaczeniach i emocjach. Teksty piosenek nawiązują do natury i pierwotnych emocji a ich celem jest dzielenie się pełnym nadziei przesłaniem, zawartym w wyrażeniu „Still Life”. Artyści przyjadą do Polski tylko na jeden koncert do Sanoka dzięki partnerskiej współpracy z PGNiG.
Z kolei 8 lutego spotkamy się w Sanockim Domu Kultury, na kolejnym niezwykłym koncercie z serii muzycznych rodowodów. Przed Państwem wystąpi niezwykle utalentowany młody kompozytor i pianista Elisey Mysin. Znany światu ze swojej niezwykłej muzycznej dojrzałości, która znacznie przekracza jego lata. Przez cały świat nazywany jest cudownym dzieckiem. W tym dniu będziemy mogli usłyszeć jeszcze występ Natalii Trull, która zdobyła srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Pełna kontrola gry i fantastyczna wirtuozeria Natalii Trull sprawiają, że jest ona klasą samą w sobie. Koncerty z jej udziałem cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Warto dodać, że Nataliia Trull jest też wybitnym pedagogiem, wykształciła wiele muzycznych talentów a wśród nich Eve Gevorgyan i Eliseya Mysina.
A to jeszcze nie koniec, bowiem 9 lutego niezmiennie o 19:30 w koncercie Forum Miastu występ legendarnej grupy „Accantus” w składzie Kasia Mazur (piano), Natalia Piotrowska-Paciorek, Sylwia Przetak, Paweł Skiba, Adrian Wiśniewski. Podczas kameralnego występu będzie można usłyszeć piosenki z repertuaru musicalowe-filmowego. Studio Accantus to grupa artystów, której misją jest szerzenie muzyki musicalowej i filmowej. W błyskawicznym tempie zyskała serca młodych i starszych odbiorców a na ich koncerty sale koncertowe zapełnione są po brzegi. Ten koncert jest współorganizowany przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
W czwartek 10 lutego o godz.19:30 w Sanockim Domu Kultury odbędzie się koncert dyrygentury dla pianistów z maestro Bogdanem Olędzkim następnie przy udziale Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Szymanowskiego odbędzie się benefis 85-lecia Narodowego Artysty Rosji legendarnego Mikhaila Voskresenskiego, który wykona koncert F. Chopina f-moll op.21. Mikhail Voskresenskii należy do czołowych rosyjskich pianistów i grona najwybitniejszych pedagogów fortepianu na świecie a spod jego skrzydeł wyszła m.in. Natalia Trull.
Na zakończenie 11 lutego podczas Gali Finałowej 250-lecia urodzin Beethovena swoje umiejętności zaprezentuje Lwowska Orkiestra Kameralna „Akademia” pod dyr. Igora Pylatyuka przy udziale solistów. Jako pierwszy zespół tego typu na Ukrainie i już od ponad pół wieku pozostaje ozdobą swojej alma mater. Jest także zespołem szanowanym i docenianym poza granicami Lwowa, który stale koncertuje i bierze udział w rozmaitych imprezach artystycznych.
Koncerty w dniach 05, 06, 10 i 11 lutego będą transmitowane na żywo na fanpage Fundacji w serwisie Facebook oraz YouTube. Na naszej stronie internetowej https://interpiano.pl znajdą Państwo linki, które za pomocą jednego kliknięcia odsyłają do poszczególnych wydarzeń.
Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” jest jedynym projektem w Euroregionie Karpat, który udostępnia tak szeroki zasób wiedzy od zajęć zdrowotnych (lekarze i rehabilitanci z kliniki LIRA) po wykłady z podstaw biznesu w promocji kultury. Udział w projekcie poszerza wiedzę o zajęcia niedostępne
w kształceniu podstawowym i motywuje do stawiania odważnych kroków w swojej edukacji. Młodzi pianiści korzystają z wiedzy blisko 30 Mistrzów. Zajęcia łączą w sobie szeroki zakres wiedzy specjalistycznej
i psychologicznej z praktyką estradową. Pogłębianie różnych środków ekspresji w budowaniu dramaturgii dzieła muzycznego.
W ramach tegorocznej edycji Forum uczestnicy biorą udział w:
-
lekcjach pokazowych i indywidualnych z Mistrzami Forum
-
kursie „Dyrygentury dla pianistów” z Maestro Bogdanem Olędzkim
-
kursie „Klawesynowym dla pianistów z prof. Urszulą Bartkiewicz
-
kursie „Podstawy gry na organach dla pianistów” z prof. ośw. Januszem Ostrowskim
-
kursie „Kameralistyki wokalnej” z prof. Andrzejem Tatarskim i prof. Urszulą Krygier
-
kursie „Kameralistyki instrumentalnej” z prof. Arturem Mykitką i prof. Igorem Pylatiukiem
-
kursie „Podstaw improwizacji i jazzu dla pianistów” z dr Dominkiem Wanią
-
kursie tańców barokowych i chopinowskich „ZANIM ZAGRASZ–ZATAŃCZ” z Romaną Agnel
-
konkursie pianistycznym „MŁODY WIRTUOZ”
-
wykładach tematycznych z zaproszonymi gośćmi
- dla laureatów Forum nagrody, stypendia lub równorzędne „Złote Parnasy 2022”
- udział z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej i Lwowskiej Orkiestry Kameralnej „AKADEMIA”
W tych trudnych dla młodzieży pianistycznej czasach, Forum „Bieszczady bez granic” staje się szczególnie ważnym i potrzebnym. Kandydatom do Konkursu Chopinowskiego umożliwia kontakt z orkiestrą i Mistrzami, a pozostałym Uczestnikom daje impuls do dalszej, ciężkiej pracy nad kształtowaniem swojego talentu.
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu MKiDN, NIMIT, Yamaha Music Europe – oddział w Polsce, głównego sponsora PGNiG S.A. i sponsora strategicznego Sanok Rubber Company S.A., oraz naszych mecenasów i partnerów: Pass Polska Sp. z.o.o., Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., Fundacja Prosty Gest, Herb, Impexrur, Izostal, Automet, Proma, Slovrur, San-Soft, Do-met, Hotel Boss, AVinci-Art., Sklep Pasja, Gmina Sanok, Gmina Bukowsko, Powiat Jarosławski, Miasto Sanok, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Zapraszamy Państwa do wirtualnej sali koncertowej. Będziemy ogromnie wdzięczni za komentarze i pomoc w udostępnianiu wydarzenia innym melomanom.
Niech nasza pianistyczna młodzież zagra na największej estradzie świata.
Ostatnie komentarze