Projekt Młodzi-samodzielni sposobem na własna firmę

Podczas konferencji prasowej  8 marca, z udziałem starosty sanockiego Stanisława Chęć oraz dyrektor Podkarpackiej Akademii Przedsiębiorczości w Rzeszowie Katarzyny Podrazy przedstawiono założenia projektu pn. Młodzi-samodzielni, którego celem jest wzrost samozatrudnienia u ponad 110 młodych na terenie całego Podkarpacia.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój I Osi Priorytetowej Rynek pracy. Realizuje go Caritas Archidiecezji Przemyskiej, a jego wartość wynosi 4867 593,5 zł. Sanok i powiat sanocki będzie traktowany w tym projekcie priorytetowo, większe szanse na  akceptację wniosków będą mieć młodzi sanoczanie w stosunku do innych miast.

– Zależy nam bardzo na powodzeniu tego projektu w Sanoku, gdzie spora liczba absolwentów kończy każdego roku studia na Uczelnia Państwowa w Sanoku i rzesza absolwentów kończy szkoły średnie. To właśnie z myślą o młodych osobach, które chcą się osiedlić w Sanoku podejmujemy starania o budowę bloków mieszkalnych i  dbamy o wzrost gospodarczy. Młode osoby mające zamiar założyć działalność otrzymają wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji w kwocie 2350 zł/os., finansowego wsparcia pomostowego w kwocie 2280zł/mc wypłacanego przez 6 miesięcy,  szkoleń i zwrotu kosztów dojazdów na nie. Jest to bardzo atrakcyjna oferta,  zachęcam do zapoznania się z jej szczegółami i skorzystania z niej. Szczegółowych informacji udziela koordynator projektu p. Magdalena Kusaj pod nr tel. 6921763. – podsumowała projekt Katarzyna Podraza.

Szczegóły:

Projekt pt. „MŁODZI – SAMODZIELNI” ma na celu wzrost poziomu samozatrudnialności u 110 młodych osób bezrobotnych do 29 roku życia z terenu województwa podkarpackiego do 30.06.2023 r., poprzez utworzenie min. 100 miejsc pracy ze środków EFS na podjęcie działalności gospodarczej wśród osób młodych.

 

Celem projektu jest wzrost poziomu samozatrudnialności u 110 młodych osób bezrobotnych do 29 roku życia z terenu województwa podkarpackiego do 30.06.2023 r., poprzez utworzenie min. 100 miejsc pracy ze środków EFS na podjęcie działalności gospodarczej wśród osób młodych.

 

Do projektu zapraszamy osoby spełniające łącznie poniższe warunki:

Osoby fizyczne zamieszkujące lub uczące się na terenie województwa podkarpackiego (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego), w szczególności osoby nieuczestniczące w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET), z wyłączeniem osób należących do grupy docelowej określonej dla trybu konkursowego w poddziałaniu 1.3.1.

Oznacza to, że projekt skierowany jest do osób nieuczestniczących w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym rozumianym, jako kształcenie w formach szkolnych w trybie dziennym

i osób, które nie szkolą się, tj. nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy;

Osoby bezrobotne niezarejestrowane w powiatowych urzędach pracy;

Osoby w wieku 18-29 lat, tj. do dnia poprzedzającego dzień 30 urodzin.

W projekcie premiowane będą:

 

Kobiety;

Osoby zamieszkujące (w rozumieniu Kodeksu Cywilnego) miasta średnie lub miasta tracące funkcje społeczno – gospodarcze, tj. Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Łańcut, Mielec, Nisko, Przemyśl, Przeworsk, Ropczyce, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg.

Szczegóły dotyczące kryteriów rekrutacyjnych oraz wyłączeń z uczestnictwa w Projekcie opisane zostały w dokumentacji projektu.

 

Projektem objętych zostanie 110 osób, w tym 63 kobiet i 47 mężczyzn.

Projekt realizowany jest przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Wartość projektu: 4 867 593,50 PLN

Dofinansowanie ze środków europejskich: 4 102 407,80 PLN

Dofinansowanie ze środków dotacji celowej: 721 056,02 PLN

Szczegółowych informacji nt. projektu udziela P. Magdalena Kusaj, tel. 690 217 036

Projekt realizowany jest na terenie województwa podkarpackiego.

Istotne terminy:

Okres realizacji projektu: 01.02.2022 r. – 30.06.2023 r.
Planowany termin rekrutacji do projektu: marzec 2022 r. Zaplanowano jedną turę rekrutacji.
Planowany termin realizacji szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej: kwiecień – maj 2022 r.
Ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu na wsparcie finansowe w formie dotacji i finansowe wsparcie pomostowe: kwiecień – maj 2022 r.
Ogłoszenie wyników konkursu na wsparcie finansowe: maj 2022 r.
Planowany termin rejestracji działalności gospodarczej przez Uczestników projektu i podpisywania umów na udzielenie wsparcia finansowego i pomostowego: maj/czerwiec 2022 r.