Nowe książki Muzeum Historycznego w Sanoku
Z drukarni dotarły nowe publikacje wydane nakładem Muzeum Historycznego w Sanoku. Książka „Sanok ukryty pod ziemią” oraz książka „Fotografie archiwalne – tom IV. Sanok” autorstwa Andrzeja Romaniaka
Książka „Sanok ukryty pod ziemią” jest swoistym popularnonaukowym podsumowaniem prac archeologicznych prowadzonych na terenie Sanoka przez Autorkę Marię Zielińską, a także innych badaczy. Rzecz zredagowana przez Ewę Kasprzak oraz dr. Jarosława Serafina i opracowana graficznie przez Artura Olechniewicza „dedykowana jest mieszkańcom Sanoka” – podkreśla Autorka.
Maria Zielińska (ur. 10 lutego 1945 r. w Sanoku) jest absolwentką archeologii na UMCS w Lublinie. W 1967 r. rozpoczęła pracę w Muzeum Historycznym w Sanoku – przepracowała w nim ponad 53 lata. Jej praca zawodowa to m.in. interwencje na terenie zagrożonych zniszczeniem stanowisk archeologicznych i historycznych, ich inwentaryzacja, a także badania wykopaliskowe w Sanoku i jego okolicach. Wspomina, że opracowywanie pozyskanych w ich wyniku zabytków było odczytywaniem swoistego alfabetu, którym opisano życie przodków. Wyniki tych badań były na bieżąco publikowane w wydawnictwach specjalistycznych. Wykopaliska prowadzone w obrębie miasta były dla niej – sanoczanki z dziada pradziada – także przygodą i zaspokajaniem ciekawości. Swoją wiedzą dzieli się teraz z innymi.
Redakcja: Ewa Kasprzak, dr Jarosław Serafin i Andrzej Romaniak; opracowanie graficzne: Artur Olechniewicz; przygotowanie fotografii do druku: Dariusz Szuwalski i Artur Olechniewicz. Format A4, druk barwny, stron 80, oprawa twarda. Książka jest już dostępna w muzealnym sklepiku (kasa zamku) w cenie 38 zł
Książka „Fotografie archiwalne – tom IV. Sanok” autorstwa Andrzeja Romaniaka – kierownika działu historycznego w Muzeum Historycznym w Sanoku jest katalogiem zbiorów fotografii archiwalnych oraz negatywów przechowywanych w naszym muzeum. Z autorskiego wstępu: „Niniejszy tom jest kontynuacją publikowania kolejnych fotografii archiwalnych z muzealnych zbiorów. 581 fotografii w nim udostępnionych przedstawia Sanok – jego panoramy, place, ulice i budynki. Jest to więc nawiązanie do tomu I i w pewnym sensie jego kontynuacja. Większość z publikowanych zdjęć została wykonana przez znanych z nazwiska fotografów – m.in.: Stanisława Potockiego, Zdzisława Beksińskiego, Zbigniewa Kaszyckiego, Romualda Biskupskiego czy Dariusza Szuwalskiego”. Większość prezentowanych zdjęć zostanie opublikowana po raz pierwszy; wiele z nich to prawdziwe unikaty ‒ zeskanowano je wprost z negatywu. Wydawnictwo może zainteresować nie tylko historyków i regionalistów, ale też młodszych i starszych sanoczan. Tym bardziej że są w tej książce ukazane całe kwartały miasta, których już nie ma ‒ dzielnica żydowska, zapodziane w czasie i przestrzeni budynki oraz przesączone w niebyt urokliwe uliczki…
Redakcja: Ewa Kasprzak, dr Jarosław Serafin; opracowanie graficzne: Artur Olechniewicz; przygotowanie fotografii do druku: Dariusz Szuwalski i Artur Olechniewicz. Format: 23 x 29 cm. Druk czarno-biały. Stron 540. Oprawa twarda. Książka jest już dostępna w muzealnym sklepiku (kasa zamku) w cenie 95 zł.
MH
Ostatnie komentarze