Skansen jako huculska wioska. Na Podkarpaciu powstaje film fabularny o profesorze Rudolfie Weiglu

Skansen jako huculska wioska. Na Podkarpaciu powstaje film fabularny o profesorze Rudolfie WeigluRudolf Weigl to wynalazca pierwszej w historii szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu.  Dzięki szczepionce uratowano życie milionom ludzi. To jego postać postanowił przypomnieć producent Bogdan Miszczak w swoim najnowszym filmie z cyklu o polskich wizjonerach. Jednym z miejsc, gdzie były kręcone sceny, jest nasze Muzeum Budownictwa Ludowego. Skansen zamienił się w huculską wioskę, w której profesor prowadził szczepienia.

 

Film opowiada o losach Rudolfa Weigla w latach międzywojennych i wojennych. Punktem wyjścia jest historia pięcioosobowej rodziny, która zostaje uziemiona w domu z powodu pandemii koronawirusa. Nestor rodziny, Piotr, w którego wcieli się znany z „Klanu” Tomasz Stockinger, opisuje wnukom historię swojej matki uratowanej przez Rudolfa Weigla.

W rolę młodego Rudolfa wcielił się Aleksander Talkowski („Boże Ciało”, „Na chwilę, na zawsze”), zaś dojrzałego profesora zagrał Marcin Kwaśny („Wyklęty”, „Wieleżyński. Alchemik ze Lwowa”), który zastąpił w tej roli Artura Dziurmana. W produkcji pojawią się również: Peter Lucas („Kiler-ów 2-óch”) jako prof. Henryk Hilarowicz oraz Mateusz Mikoś i inni aktorzy z Teatru im. W. Siemaszkowej i Teatru Maska z Rzeszowa. W zdjęciach wzięła też udział grupa rekonstrukcyjna z Rzeszowa oraz statyści – w tym wielu sanoczan.

 

Film reżyseruje Marcin Głowacki, za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka, zaś scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Scenariusz powstał na podstawie książek o prof. Weiglu i dokumentów z Instytutu we Lwowie. Producentem jest Bogdan Miszczak. Film pod roboczym tytułem „Zwyciężyć tyfus” powstaje w ramach realizowanego przez Telewizję Obiektyw cyklu „Polscy Wizjonerzy”.

„Zwyciężyć tyfus”, podobnie jak inne produkcje Telewizji Obiektyw, będzie pokazywany w małych, studyjnych kinach oraz w telewizji. Premiera prawdopodobnie będzie miała miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

ew

—– 

Rudolf Stefan Jan Weigl, także Weigel (ur. 2 września 1883 w Przerowie, zm. 11 sierpnia 1957 w Zakopanem) to polski biolog, wynalazca pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu, prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli bakterii wywołującej tyfus. Prof. Weigl dokonał rewolucji w medycynie. Szczepionka przeciw tyfusowi uratowała  miliony osób w Europie, Chinach i Afryce. Instytut Weigla w trakcie drugiej wojny światowej ocalił także życie paru tysiącom ludzi, wydając glejty, dzięki którym byli chronieni przed Niemcami.