Sobótka Bukowska – zaproszenie
Sobótka Bukowska nawiązywać będzie do tradycji ognia i ziół.
Tegoroczne lato rozpoczniemy wyjątkowo wijąc wianki i ucząc się znaczenia i mocy ziół, śpiewając i tańcząc przy ognisku wraz z obrzędową Grupą Teatralną „Na Tak” i Kapelą Ludową Bukowianie.
Potem przyjdzie czas na wyjątkową potańcówkę w wiacie, tuż obok Domu Ludowego w Nagórzanach z rodzinną Kapelą Maliszów z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, którą tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Nowa muzyka Maliszów, jest
wciąż pełna wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i bardziej dojrzałego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład „nowej muzyki wiejskiej”. Zespół grający na największych festiwalach folkowych w kraju i za granicą.
Po zmroku swoim słowiańskim spektaklem ognia zaczaruje nas Teatr Ognia Aurora. Zobaczymy magiczny pokaz przepełniony światłem i radością, będący kontynuacją świętojańskiej tradycji naszych przodków.
W tym wyjątkowym dniu skosztujemy kuchni tradycyjnej przygotowanej przez Koło Gospodyń Nagórzanki, oraz przysmaków z grilla w strażackim bufecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagórzanach. Druhowie z jednostki Nagórzany będą ponadto czuwali nad bezpieczeństwem uczestników zgromadzonych wokół rozpalonego ogniska. Panie z Centrum Usług Społecznych zapewnią moc atrakcji i animacje świętojańskie, nie tylko dzieciom, ale również chętnym dorosłym.
Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców naszej gminy oraz gości do wspólnej zabawy. Wierzymy mocno, że dzięki tej nocy odrodzi się w Gminie Bukowsko nie tylko tradycja Nocy Świętojańskiej, ale także letnich potańcówek do muzyki czerpiącej ze źródeł.
Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Bukowskiej w ramach projektu ” Kwiat Paproci w Bukowsku” ! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje 2023.
Wydarzenie ma charakter otwarty.
mn
Ostatnie komentarze