Mogłoby się wydawać, że o roletach i plisach napisano już w internecie wszystko. Tymczasem wciąż wiele osób urządzających po raz pierwszy swoje mieszkania czy domy boryka się z doborem rolet lub trafia na niedokładne informacje, które narażają je na niepotrzebne koszty. Dlatego w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy zebrać te, które najczęściej się powtarzają i pokrótce na nie odpowiedzieć.

Jak wymierzyć okna pod rolety?

To zależy od tego, jaki sposób montażu planujesz. Zwykłe rolety lub plisy montowane do ramy okna powinny po rozwinięciu zasłaniać szybę i około połowy ramy po obu bokach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu szukasz rolet montowanych do wnęki okiennej, rolety powinny mieć jej szerokość, by w ogóle dało się je zamontować. Jeszcze inaczej powinieneś przygotować się do pomiarów rolet mocowanych nad wnęką okienną – na ścianie lub suficie. W tym przypadku rolety powinny być od niej szersze o około 10 cm z każdej strony, aby ograniczyć wpadnie promieni słonecznych bokami. Masz problem z wykonaniem pomiarów? Zrób zdjęcie okna i poproś o pomoc producenta. Większość z nich chętnie podpowiada, co i jak należy zmierzyć.

Czy przy montażu rolet trzeba wiercić w ramach okiennych?

To zależy – przed zakupem zastanów się, jaki montaż preferujesz i wybierz przeznaczone do niego rolety. Rolety, które montuje się, ingerując w ramę okienną, nazywane są roletami inwazyjnymi. Ich montaż nie jest trudny, lecz jeśli martwisz się o uszkodzenie okien, zleć go profesjonaliście. W przypadku nowych okien upewnij się też, że montując rolety inwazyjne, nie stracisz gwarancji na okna. Montaż inwazyjny uważany jest za najsolidniejszy.

Istnieje jednak wiele rolet do montażu bezinwazyjnego, niewymagającego wiercenia, które zyskały sobie sporą popularność. Rolety mają być użytkowane w standardowy sposób, w warunkach domowych? Montaż bezinwazyjny z pewnością okaże się absolutnie wystarczająco trwały.

Jakie są rodzaje rolet?

Producenci mogą mieć różne oferty, zazwyczaj jednak w każdej z nich znajduje się kilka podstawowych typów. Jak już zostało wspomniane, rolety mogą różnić się sposobem montażu, ale też – właściwościami.

Podstawowa wersja to oczywiście zwykłe rolety z ekonomicznej tkaniny. Tkanina może mieć jednak też właściwości termoregulacji powietrza (rolety „plastry miodu”) lub też w 100% nie przepuszczać światła (tzw. rolety zaciemniające). Sporą popularnością cieszą się rolety dzień-noc, zbudowane z dwóch warstw tkaniny w naprzemienne układające się pasy tkaniny przezroczystej i nieprzezroczystej. W zależności o ustawienia nakładania się na siebie tkanin roleta może całkowicie przesłonić okno lub tylko częściowo. Warto również wspomnieć o plisach, czyli „harmonijce” zamocowanej na dwóch równoległych sznurkach. Plisa przylega do okna, co sprawia, że świetnie sprawdza się m.in. na oknach dachowych. Plisą można też przesłonić okno od dołu, co jest szczególnie pożądane na parterze. Jeśli chodzi o rolety bardziej dekoracyjne, warto sprawdzić, czym są rolety rzymskie, składające się do ozdobnych fałd materiału.

Czy rolety lub plisy są w stanie zastąpić firany i zasłony?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wiele zależy od indywidualnego gustu. Karnisz z firanami i zasłonami niewątpliwie wprowadza do wnętrza przytulny klimat, który jednak nie jest szczególnie pożądany np. w nowoczesnych loftach. Tam rolety czy plisy wiszące solo są pożądanym akcentem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w oknie oprócz karnisza zamontować również rolety. To właśnie rolety są skuteczniejsze, jeśli chodzi o zapewnienie 100% dyskrecji lub też dokładne zaciemnienie sypialni.

Czy roletami da się przesłonić okno o nietypowym kształcie?

Tak! I to bez problemu! Wystarczy pomyśleć o zakupie rolet wolno wiszących, montowanych do ściany lub sufitu i dopasować ich szerokość do maksymalnej szerokości okna (np. w przypadku okna trójkątnego roleta powinna być około 20 cm szersza od „podstawy” trójkąta).

Lepiej wybrać rolety z prowadnicami czy bez?

Prowadnice, jak sama nazwa wskazuje, stanowią granicę dla obu brzegów rozwiniętej rolety. To w nich roleta zsuwa się i rozsuwa. Dzięki nim tkanina trzyma się blisko okna, a po jej bokach nic nie prześwituje. Prowadnice świetnie chronią brzegi rolety, zapewniając jej dłuższą żywotność.

Co ważne, prowadnice montuje się z roletą w kasecie (czyli w specjalnej obudowie osłaniającej zwinięty materiał tak, że w tkaniny w ogóle nie widać). Kaseta i prowadnice powinny mieć kolor ramy okiennej.

Czy zwykła roleta bez kasety jest gorszym wyborem? Niekoniecznie. W nowoczesnych aranżacjach zwinięte, kolorowe rolety bez kaset stanowią ciekawą dekorację okien. Co ważne, są też tańsze od rolet z kasetami i prowadnicami.

Czy rolety są lepsze niż żaluzje?

Rolety z pewnością łatwiej utrzymać w czystości niż lamele żaluzji. Trudno jednak powiedzieć, by któreś z rozwiązań było lepsze lub gorsze. Różnią się one od siebie wyglądem, sposobem użytkowania i wnoszą do wnętrz inny klimat. W tym wypadku wybór, które rozwiązanie jest lepsze, to kwestia indywidualna.