Miejscowe gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” obchodziło rocznicę założenia swojej organizacji. W wielowątkowym programie pamiętano o idei patriotycznej i naczelnym haśle ruchu, od lat głoszącym słowa „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

W naszym mieście oddział – wówczas jeszcze Polskiego TG „Sokół” – został założony 28 czerwca 1889 r. Przez lata rozwijał się prężnie, wpierw w schyłkowym okresie zaboru, potem w niepodległej II Rzeczypospolitej. Po nastaniu PRL działalność została stłumiona, aż przyszedł czas na reaktywację pod koniec XX wieku.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego, po której poświęcono replikę sztandaru sanockiego gniazda. Następnie pochód przemaszerował pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono wiązanki i znicze. Dalej udano się pod Dom Sokoła, na ścianie którego wmurowano dwie tablice, honorujące dwie ważne osobistości z historii Polski.

Tak przemawiał w tym miejscu prezes sanockiego gniazda, druh Bronisław Kielar: – Dom Sokoła jest pomnikiem walki o niepodległość. Został wybudowany po to, żeby można było ćwiczyć i krzewić idee niepodległości w okresie zaborów. Powiesiliśmy już wiele tablic upamiętniających ważnych ludzi dla „Sokoła” i dla Sanoka. Dziś zwieńczamy ten zestaw tablicą ku czci generała Tadeusza Kościuszki, który jest patronem sokolstwa polskiego, i generała Józefa Hallera, który tworzył polowe drużyny sokole i wniósł duży wkład w walkę o niepodległość.

Tablice odsłonili europoseł Bogdan Rzońca i druh Piotr Harat z Miedzybrodzia Bialskiego, a aktu poświęcenia dokonał ks. Andrzej Skiba. Następnie na Placu Harcerskim odbył się pokaz umiejętności w wykonaniu mażoretek z Beska i orkiestry z Rymanowa. Potem starszyzna sokola złożyła kwiaty i znicze pod popiersiem ks. Zdzisława Peszkowskiego, a wszyscy zebrani stanęli do wspólnego zdjęcia.

Później uczestnicy zebrali się w oranżerii przy Domu Sokoła. Tam ogłoszono wyniki konkursu szkolnego pt. Historia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku w okresie 1889-2024. Laureaci otrzymali medale, dyplomy i bony.

Prezes Kielar dokonał dekoracji złotą honorową odznaką „Sokół” Sanok, którą otrzymali Andrzej Romaniak i ks. Roman Froń. Natomiast życzenia i upominki dla gniazda przekazali Grzegorz Nogaj w imieniu posła Piotra Uruskiego, wicestarosta Damian Biskup i wiceburmistrz Artur Kondrat.

Szef sanockiej organizacji sokolej przedstawił również zarys historii towarzystwa. Głos zabierali Krystyna Chowaniec oraz Bogdan Łańko. Na obchody przybyli sokoli i sokolice zrzeszeni w gniazdach TGS w Dynowie, Pilznie, Miedzybrodziu Bialskim, Dobrkowie, Mielcu, Rymanowie, Strachocinie i Zakopanem. Inne oddziały towarzystwa przesłały sanockim jubilatom życzenia i pozdrowienia.

Wyniki konkursu

Szkoły podstawowe

  1. Weronika Wolanin (SP8)
  2. Klara Szwarc (SP8)
  3. Patrycja Szczujko (SP Trepcza)

Szkoły ponadpodstawowe

  1. Paulina Koza (ZS2)
  2. Konrad Stawarczyk ZS2)
  3. Julia Domalik (ZS5)

Piotr Paszkiewicz

Fot. autor