Miejscowe gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” obchodziło rocznicę założenia swojej organizacji. W wielowątkowym programie pamiętano o idei patriotycznej i naczelnym haśle ruchu, od lat głoszącym słowa „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.
W naszym mieście oddział – wówczas jeszcze Polskiego TG „Sokół” – został założony 28 czerwca 1889 r. Przez lata rozwijał się prężnie, wpierw w schyłkowym okresie zaboru, potem w niepodległej II Rzeczypospolitej. Po nastaniu PRL działalność została stłumiona, aż przyszedł czas na reaktywację pod koniec XX wieku.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego, po której poświęcono replikę sztandaru sanockiego gniazda. Następnie pochód przemaszerował pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożono wiązanki i znicze. Dalej udano się pod Dom Sokoła, na ścianie którego wmurowano dwie tablice, honorujące dwie ważne osobistości z historii Polski.
Tak przemawiał w tym miejscu prezes sanockiego gniazda, druh Bronisław Kielar: – Dom Sokoła jest pomnikiem walki o niepodległość. Został wybudowany po to, żeby można było ćwiczyć i krzewić idee niepodległości w okresie zaborów. Powiesiliśmy już wiele tablic upamiętniających ważnych ludzi dla „Sokoła” i dla Sanoka. Dziś zwieńczamy ten zestaw tablicą ku czci generała Tadeusza Kościuszki, który jest patronem sokolstwa polskiego, i generała Józefa Hallera, który tworzył polowe drużyny sokole i wniósł duży wkład w walkę o niepodległość.
Tablice odsłonili europoseł Bogdan Rzońca i druh Piotr Harat z Miedzybrodzia Bialskiego, a aktu poświęcenia dokonał ks. Andrzej Skiba. Następnie na Placu Harcerskim odbył się pokaz umiejętności w wykonaniu mażoretek z Beska i orkiestry z Rymanowa. Potem starszyzna sokola złożyła kwiaty i znicze pod popiersiem ks. Zdzisława Peszkowskiego, a wszyscy zebrani stanęli do wspólnego zdjęcia.
Później uczestnicy zebrali się w oranżerii przy Domu Sokoła. Tam ogłoszono wyniki konkursu szkolnego pt. Historia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku w okresie 1889-2024. Laureaci otrzymali medale, dyplomy i bony.
Prezes Kielar dokonał dekoracji złotą honorową odznaką „Sokół” Sanok, którą otrzymali Andrzej Romaniak i ks. Roman Froń. Natomiast życzenia i upominki dla gniazda przekazali Grzegorz Nogaj w imieniu posła Piotra Uruskiego, wicestarosta Damian Biskup i wiceburmistrz Artur Kondrat.
Szef sanockiej organizacji sokolej przedstawił również zarys historii towarzystwa. Głos zabierali Krystyna Chowaniec oraz Bogdan Łańko. Na obchody przybyli sokoli i sokolice zrzeszeni w gniazdach TGS w Dynowie, Pilznie, Miedzybrodziu Bialskim, Dobrkowie, Mielcu, Rymanowie, Strachocinie i Zakopanem. Inne oddziały towarzystwa przesłały sanockim jubilatom życzenia i pozdrowienia.
Wyniki konkursu
Szkoły podstawowe
- Weronika Wolanin (SP8)
- Klara Szwarc (SP8)
- Patrycja Szczujko (SP Trepcza)
Szkoły ponadpodstawowe
- Paulina Koza (ZS2)
- Konrad Stawarczyk ZS2)
- Julia Domalik (ZS5)
Piotr Paszkiewicz
Fot. autor
Ostatnie komentarze