Kultura i Sztuka jest Kobietą

 Weekend pełen inspiracji i estetyki

“Pretty woman, I couldn’t help but see

Pretty woman, that you look lovely as can be”

Ostatnie dni czerwca upłynęły pod znakiem kobiecości. Centrum Usług Senioralnych Caritas w Sanoku rozbrzmiewało kreatywnością i energią kobiet podczas wydarzenia pod hasłem „Kultura i Sztuka jest Kobietą”, którego inicjatorką była Ewa Sieradzka.

Piątkowy wieczór oczarował publiczność recitalem „Panowie Paniom”, w którym wystąpili utalentowani muzycy: Mateusz Mikoś, Mateusz Marczydło, Maksymilian Stalec i Tomasz Jachym. Ich melodyjne dźwięki wprowadziły uczestników w wyjątkową atmosferę, dając przedsmak kolejnych dni pełnych inspiracji.

Sobota rozpoczęła się od prezentacji lokalnych przedsiębiorców, którzy przedstawili swoje produkty i usługi, oferując uczestnikom możliwość odkrycia lokalnych talentów i rozwijającego się biznesu.

Pokaz Mody oczarował publiczność różnorodnością stylów i kreacji prezentowanych przez kobiety z powiatu sanockiego. Był to prawdziwy pokaz mody na żywo, ukazujący piękno i pewność siebie kobiet w każdym wieku.

Precz z wyobrażeniem, że moda zarezerwowana jest tylko dla szczupłych i wysokich modelek! Ten fragment wydarzenia udowodnił, że piękno można dostrzec w każdym rozmiarze, wieku, sylwetce. Na wybiegu zaprezentowały się mieszkanki powiatu sanockiego reprezentujące różne zawody np. pielęgniarka, dietetyczka, urzędniczka, nauczycielka czy dziennikarka. W pokazie uczestniczyły również dwie licealistki.

Przed pokazem panie miały możliwość i szczęście (!) nauki poruszania się i prezentowania z Agnieszką D. Michalczyk. Otrzymały wiele cennych porad, które „zwykłym” kobietom w natłoku zajęć często umykają i na pewne szczegóły nie zwracają uwagi. Wartościową lekcją były porady dotyczące obuwia. Dziewczyny zgodnie stwierdziły, ze rzeczywiście nasze nogi zasługują na to by traktować je po królewsku.

Inicjatorka wydarzenia miała problem ze znalezieniem fryzjera. Tu na pomoc przyszła Emilia Wilk, uczennica Zespołu Szkół nr 5 im. Ignacego Łukasiewicza. Uczennica, która skończyła dopiero drugą klasę, poradziła sobie z ułożeniem fryzur dwunastu modelkom, mimo iż miała na początku tremę. Szkoła może być dumna z umiejętności młodej pensjonarki.

To wyjątkowe wydarzenie miało na celu przełamanie stereotypów i pokazanie, że każda kobieta jest piękna na swój sposób. Organizatorzy akcji chcieli przypomnieć, że moda to nie tylko perfekcyjne sylwetki, ale przede wszystkim pewność siebie i radość z życia.

I chyba właśnie ta radość życia, każdej z modelek zaraziła publiczność do rytmicznych  oklasków w takt „Pretty woman” i wielkich braw na koniec pokazu.

 

A pokaz mody  był prawdziwą ucztą dla oczu. Modelki prezentowały się w kreacjach „Kobiecowo”  udowadniając, że modne ubrania dostępne są dla kobiet w każdym rozmiarze. Atmosfera podczas wydarzenia była pełna radości i pozytywnej energii. Publiczność z entuzjazmem reagowała na każdy ubiór, a modelki emanowały pewnością siebie i dumą ze swoich ciał.

Pokaz mody to nie było tylko wydarzenie modowe, ale również ważny manifest na rzecz akceptacji dla różnorodności. To apel do wszystkich kobiet, aby kochały swoje ciała i nie dały się zamykać w schematach narzucanych przez media.

 

 

 

 

 

Debata prowadzona przez Agnieszkę D. Michalczyk, autorkę programu Debiutantki i konkursu Młoda Polka, poruszyła ważny temat roli kobiet w różnych dziedzinach życia codziennego. Uczestnicy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami, a także dowiedzieć się więcej o inspiracjach i wyzwaniach stojących przed kobietami w dzisiejszym świecie. W debacie uczestniczyły:

– Dorota Kisielewicz-Pyrcak, znana właścicielka restauracji NoBo znajdującej się na Szlaku kulinarnym Podkarpackie Smaki. Opowiadała o swojej kulinarnej pasji i zmianach w życiu, które działy się po otworzeniu restauracji.

– Renata Śnieżek Dyrektor Okręgu dla OVB Alfinanze. Mama, żona, kobieta która pracowała w branży samochodowej, a przeszła do branży finansowej.

– Alicja Wojtkowska pracująca również w OVB Alfinanse, która opowiadała o porzuceniu etatu na rzecz pracy na własny rachunek.

– Małgorzata Tarnawska, właścicielka „Kobiecowo.pl” , która przedstawiła swoją pasję zmieniającą  jej życie i życie mnóstwa klientek. Opowiedziała o zupełnie innym podejściu do kobiet i ich stylizacji innej niż w sieciówkach.

– Ewa Sieradzka, inicjatorka eventu, wiceprzewodnicząca Rady Miasta IX kadencji, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Bukowsku, zwróciła uwagę na to jak kobiety mogą się nawzajem wspierać i powinny doceniać swoja energię.

Wieczorem publiczność rozgrzały dwa wyjątkowe koncerty: Pauliny Wójciak „Pa Lua” i Magdaleny Kobrzyńskiej. Artystki oczarowały widownię swoimi głosami i muzyką, tworząc niezapomniane wrażenia artystyczne.

Na wydarzenie przybyło wielu gości ze świata biznesu, polityki w tym poseł Piotr Uruski, patronujący eventowi. Po zakończonym programie artystycznym wszyscy zgodnie stwierdzili, że czekają na następną edycję.

Patronatem honorowym wydarzenie objęła europoseł Elżbieta Łokuciewska oraz słynna sanoczanka Ilona Adamska właścicielka Europejskiego Klubu Kobiet Biznesu i Imperium Kobiet

Wydarzenie „Kultura i Sztuka jest Kobietą” zostało zorganizowane przez Ewę Sieradzką przy wsparciu lokalnych przedsiębiorstw i środowisk społecznych. Było to święto kreatywności, talentu i siły kobiet, które zainspirowało i zachwyciło wszystkich uczestników. A dla dwunastu pań utwór „Pretty woman” będzie już zawsze kojarzył się z tremą, którą pokonały, pokazując że w każdym wieku, niezależnie od figury, koloru oczu i sylwetki… Można zdobywać świat! Czego szczerze życzę wszystkim kobietom!

 

Edyta Wilk

Foto: Kuba Radożycki