1 urodziny grupy Urban Sketchers Sanok
Urban Sketching to ruch artystyczno-społeczny, założony w 2007 roku przez artystę i dziennikarza Gabriela Campanario, polegający na tym, że ludzie spotykają się w grupach, aby wspólnie rysować, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych. Miejscem jest zazwyczaj miasto stąd początek nazwy – nie jest to jednak tylko sama architektura, ale przede wszystkim klimat danego miejsca, uchwycona ulotna atmosfera chwili – najczęściej w jakimś kontekście sytuacyjnym z udziałem ludzi.
Rysunki przybierają formę swobodnych szkiców, które są bliższe intuicji i spontanicznemu ruchowi ręki niż wiernemu odwzorowaniu tego, co widzimy. Jednym z najbardziej przyciągających aspektów tego przedsięwzięcia jest to, że zachęca ono do rysowania ludzi, którzy niekoniecznie posiadają wyuczone zdolności rysunkowe: jednym słowem, rysować może każdy. Liczy się wspólne spotkanie, doświadczenie danego miejsca, uchwycenie atmosfery.
Genezy grupy Urban Sketchers Sanok należy szukać w … Szymbarku k. Gorlic gdzie w dniach 29.07-31.07.2022 r. odbył się plener malarsko- rysunkowy zainicjowany przez Justynę Wojnowską i Dorę Pindur. Pomysł był prosty i genialny jednocześnie – zakładał rysunkowe podróże śladami młodocianych artystycznych eskapad przez tereny Małopolski i Podkarpacia odbytych przez Stanisława Wyspiańskiego. Projekt przywiódł do Szymbarku ludzi związanych z ruchem Usk i miłośników rysunku. Dodatkowo wziął w nim udział badacz szkicowników młodopolskiego artysty pan Tadeusz Łopatkiewicz.
— Podczas rozmów i warsztatów z twórczyniami projektu oraz pracy w plenerze pomyślałem dlaczego by nie przeszczepić idei rysowania na żywo na teren Sanoka – miasta , w którym sztuka współczesna żyje na równych prawach z bogatą tradycją i sztuką dawną. Od pomysłu do realizacji jednak droga nie była prosta – okazuje się , że wcale nie jest tak łatwo wyjść na ulicę i zacząć tworzyć. Pierwsze nieśmiałe próby odbywały się z wnętrza samochodu , kolejne przy wsparciu córek – ostatecznie 14 lipca 2023 roku na Placu Świętego Michała w Sanoku pierwsze oficjalne spotkanie Urban Sketchers Sanok stało się faktem, podczas którego oprócz rysowania na żywo zostało zaprezentowane oficjalne logo grupy i program zgodnie pokrywający się z programem ruchu Usk na całym świecie – tym samym grupa Urban Sketchers Sanok stała się częścią ogromnego artystycznego światowego ruchu promującego radość z tworzenia na żywo – opowiada o początkach, lider grupy, artysta, Sebastian Brożyna.
– W ciągu pierwszego roku naszej działalności z naszą grupą związało się wiele osób: niektóre przygodnie, inne na stałe i z zaangażowaniem. Jak do tej pory jesteśmy jedyną grupą Usk działającą na Podkarpaciu śmiało współpracującą i rywalizującą z innymi grupami w Polsce i na świecie. Od samego początku nasze spotkania mają charakter otwarty i oprócz realizacji programu światowego ruchu Usk jako lokalna grupa promujemy w świecie nasze miasto, jego zabytki, ludzi, kulturę i tradycje – dodaje Sebastian.
Manifest ruchu Usk , którego przestrzegają sympatycy:
- Rysujemy na miejscu (na zewnątrz lub w budynkach) starając się uchwycić to, co widzimy w wyniku naszej bezpośredniej obserwacji,
- Nasze rysunki opowiadają historię naszego otoczenia, miejsc , w których żyjemy i gdzie podróżujemy
- Nasze rysunki są kroniką konkretnego czasu i miejsca
- Wiernie oddajemy sceny , których jesteśmy świadkami
- Korzystamy z wszelkich materiałów i pielęgnujemy nasz indywidualny styl
- Wspieramy się wzajemnie i rysujemy wspólnie
- Pokazujemy swoje prace w Internecie
- Pokazujemy świat przez każdy kolejny rysunek , który tworzymy.
– Najczęściej jeśli tylko pozwala na to aura prowadzimy warsztaty w plenerze na terenie Sanoka i okolic (rysowaliśmy między innymi. na sanockim deptaku, na rynku i w okolicach zamku, w ogrodzie miejskiej biblioteki i w parku, na rynku galicyjskim i pod międzybrodzką cerkiewką), natomiast w porze jesienno-zimowej znaleźliśmy bezpieczne schronienie w sanockim zamku gdzie również szkicujemy na żywo inspirując się zbiorami sanockiego Muzeum Historycznego (zorganizowaliśmy tam między innymi. warsztaty poświęcone twórczości Mariana Kruczka , tematyce ikon , rzeźby i sztuki sakralnej). W minionym roku oprócz Sanoka braliśmy udział w spotkaniach w Krakowie , Iwoniczu Zdroju i w najważniejszym polskim festiwalu USk w Świdnicy. W tym roku współtworzyliśmy program Weekendu Z Kulturą w Sanoku, a 13 lipca organizujemy urodzinowe warsztaty. Niezmienne twierdzimy , że Sanok ma jeszcze wiele ciekawych miejsc i zakątków wartych narysowania i namalowania – kończy opowieść artysta.
Sebastian serdecznie zaprasza do udziału w spotkaniach i śledzenia działań grupy na Facebooku.
Ostatnie komentarze