Imię i nazwisko: Jerzy Ginalski

Data i miejsce urodzenia: 19 marca 1957 r., Krosno.

Wykształcenie: wyższe – Uniwersytet Jagielloński (archeolog).

Kariera zawodowa: Urząd Wojewódzki w Krośnie – Wydział Kultury i Sztuki, inspektor (1982-1985); Muzeum Okręgowe w Krośnie, adiunkt (1985-1988); Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków w Krośnie, kustosz (1989-1990); Państwowa Służba Ochrony Zabytków w Krośnie, starszy inspektor wojewódzki (1991-1999); Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli, dyrektor (1999-1999); Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, dyrektor (1999-2022); Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Archeologii, nauczyciel akademicki (2002-2003); Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku, nauczyciel akademicki (2004-2005); Uniwersytet Rzeszowski, przewodniczący Rady Uczelni (od 2021); Fundacja Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, prezes zarządu (od 2024).

Rodzina: partnerka życiowa – Katarzyna Winnicka, troje dzieci – córki Małgorzata (45 lat) i Katarzyna (40 lat) oraz syn Jan (20 lat).

Zainteresowania: archeologia, historia i kultura ludowa Karpat, ochrona zabytków, fotografia, turystyka rowerowa i motorowa, wędkarstwo.

Kadencje w radzie: pierwsza.

Wybrany z listy: KWW Koalicja Samorządowa Ludowcy i Demokraci.

Przynależność do komisji: Promocji, Kultury i Turystyki (przewodniczący) oraz Oświaty, Sportu i Rynku Pracy.

Postulaty w radzie:

Jestem zwolennikiem harmonijnego rozwoju regionu poprzez rozważne wykorzystanie jego wyjątkowych walorów kulturowych, turystycznych i ekologicznych. Uważam, że bezwzględnie należy kontynuować rozwój infrastruktury kultury poprzez wspieranie inwestycji w tym zakresie i modernizacje istniejących obiektów. Niemniej ważna jest także infrastruktura turystyczna, w tym dziedzictwa kulturowego. Należy więc czynić starania o odpowiednie doinwestowanie w zakresie rozwoju atrakcji turystycznych, w tym tematycznych ścieżek spacerowych oraz szlaków rowerowych uwzględniających miejsca zabytkowe i atrakcyjne krajobrazowo.

Nieodzowne w tym kontekście będzie także odpowiednie utrzymanie i wszechstronna promocja sieci szlaków turystycznych we współpracy z lokalnymi organizacjami turystycznymi, a także tworzenie nowych, łączących walory kulturowe, przyrodnicze i historyczne.

Będę wspierał wszelkie inicjatywy zmierzające do efektywnego rozwoju placówek kultury i oświaty, poprzez zapewnienie im godnego i bezpiecznego funkcjonowania oraz odpowiedniej promocji. Należy nią także objąć dokonania lokalnych twórców i artystów oraz organizację wydarzeń kulturalnych, w szczególności tych, które podkreślają niepowtarzalną markę naszego regionu.

Szansę startu życiowego wielu młodych ludzi widzę nie tylko w podniesieniu poziomu ich wykształcenia, ale przede wszystkim w odpowiednim jego ukierunkowaniu (m.in. w oparciu o Uczelnię Państwową w Sanoku).