Święto Wojska Polskiego –  „Zapraszamy do wojska”

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza na defiladę oraz  do wspólnego obchodzenia Święta Wojska Polskiego.

14 sierpnia o godzinie 19.30  na Powązkach Wojskowych pod Pomnikiem Poległych w 1920 r. odbędzie się tradycyjny capstrzyk połączony z odczytaniem apelu pamięci. Będzie to okazja do zadumy nad pamięcią o żołnierzach poległych w obronie wolnej Polski i wyrażenia wdzięczności za ich ofiarę.

15 sierpnia w południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart.

O godz. 14.00  ( 15.08. czwartek) zapraszamy  na warszawską Wisłostradę, na wyjątkową defiladę, w której weźmie udział ponad 2500 żołnierzy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP,  zapowiedzianych jest  56 pocztów sztandarowych. Będzie obecnych ponadto blisko  100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal kilkadziesiąt statków powietrznych i 220 jednostek najnowocześniejszego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu Wojska Polskiego:

  • K2 Czarna Pantera – koreański czołg nowej generacji
  • KRAB – samobieżna 155 mm armatohaubica produkowana w Polsce
  • KLESZCZ – wóz rozpoznawczy
  • RAK – moździerz samobieżny kalibru 120 mm
  • K9 Thunder –koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym
  • ROSOMAK – kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji
  • M1A1 Abrams –czołg zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego
  • HIMARS –  wyrzutnia rakietowa
  • ŻMIJA – lekki pojazd wykorzystywany przez żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych
  • System PATRIOT –  zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu
  • System MAŁA NAREW – przeciwlotniczy zestaw rakietowy do zwalczania zagrożeń na niedużych wysokościach
  • BWP Borsuk –  polski bojowy wóz piechoty
  • BAOBAB-K – zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego
  • BLACK HAWK – śmigłowiec wielozadaniowy, wykorzystywany do transportu i wsparcia pola walki
  • FA-50 FIGHTING EAGLE – lekki samolot bojowy

Tego dnia zapraszamy także do Muzeum Wojska Polskiego na warszawską Cytadelę,  gdzie w godz. 10.00 – 18.00 odbędzie się pokaz współczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w tym sprzętu armii sojuszniczych. Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla.

Tego dnia zaplanowaliśmy wiele atrakcji. Swoje umiejętności można będzie sprawdzić przemierzając saperski tor przeszkód, pokonując sportowy tor sprawnościowy czy celując w strzelnicy kontenerowej ZM Tarnów. Zapraszamy również do naszych punktów informacyjnych, gdzie będzie można zapoznać się ze specyfiką służby jednostek. Nie zabraknie stoisk promocyjno – informacyjnych, m.in. Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa czy Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego oraz wszystkich uczelni wojskowych.  Najmłodszym gwarantujemy świetną zabawę w strefie zabaw, a koneserów wojskowej grochówki zapraszamy do kasyna na  poczęstunek.   Będą tez filmy w kinie letnim.

Polecamy także zajrzeć na stoiska naszych partnerów: Poczty Polskiej, Agencji Mienia Wojskowego, Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego i przychodni CEPELEK oraz zachęcamy do oddania krwi w ambulansie Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

17 sierpnia br. przed budowaną obecnie siedzibą Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie odbędzie się plenerowa część obchodów Święta Wojska Polskiego. Zapraszamy na pokaz współczesnego sprzętu  i uzbrojenia wojskowego przygotowany przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i Komendę Główną Żandarmerii Wojskowej. Będą także występy orkiestry wojskowej. Stoiska informacyjno – promocyjne  przed muzeum zaprezentują jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa i instytucje wojskowe, muzea i uczelnie wojskowe.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!  Więcej informacji na stronach: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa  i www.wojsko-polskie.pl  oraz na resortowych kontach w mediach społecznościowych.

 

mn