W dniach 8-19 lipca zespół pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadził prace poszukiwawcze w Olchowcach, gdzie w latach 1942-1944 funkcjonariusze gestapo oraz żandarmerii niemieckiej rozstrzelali kilkudziesięciu więźniów zakładu karno-śledczego w Sanoku.

Badania podjęto w celu zweryfikowania informacji o pochówkach ofiar niemieckich zbrodni w dawnym miejscu straceń. Sprawdzono teren położony bezpośrednio za głównym wałem tzw. starej strzelnicy oraz w obrębie istniejącego upamiętnienia tj. tzw. „mogiły rozstrzelanych”.

W informacji podsumowującej poinformowano, że w trakcie prac nie natrafiono na groby ofiar ani ich pozostałości oraz nie stwierdzono też śladów wcześniejszych ekshumacji. We wniosku przyjęto, że ów teren – choć mógł stanowić część miejsca straceń – nie był wykorzystywany do potajemnego grzebania ciał pomordowanych.

Przyjmuje się, że wśród zamordowanych w Olchowcach byli zarówno cywile, jak i członkowie organizacji konspiracyjnych, a nazwiska większości z nich do dzisiaj pozostają nieznane.

Badania IPN prowadzono w obszarze leśnym powyżej Cmentarza Olchowieckiego przy ul. Kółkowej. Poniżej, przy ul. Przemyskiej istnieje odsłonięty w 1975 r. pomnik upamiętniający ofiary zbrodni niemieckich.

opr. Piotr Paszkiewicz

Fot. autor