Spis treści: Porady specjalistów, Ilość miejsca; Warunki klimatyczne; Im bliżej ujęcia wody, tym lepiej; Czy można zamontować zbiornik hydroforowy na zewnątrz budynku?

Wybór miejsca montażu zbiornika hydroforowego nie może być kwestią przypadku. Będzie to decydować zarówno o trwałości hydroforu, jak i wygodzie przeprowadzania czynności konserwacyjnych, a nawet o sprawności całej instalacji wodnej oraz o kosztach jej wykonania. Zastanawiasz się, gdzie zamontować zbiornik hydroforowy? Zajrzyj do naszego artykułu i poznaj zasady, jakimi kierują się fachowcy.

Specjalista sugeruje: ”Jaka pojemność zbiornika hydroforowego?… W dużym uproszczeniu można napisać, że na potrzeby 3-4 osobowej rodziny wystarczający będzie zbiornik hydroforowy ocynkowany o pojemności 200 litrów lub przeponowy o pojemności 150 litrów. Hydrofor musi być odpowiednio większy w przypadku dużego zapotrzebowania na wodę (np. dwie łazienki oraz jednoczesne wykorzystywanie wody do podlewania ogrodu).” Źródło porady: https://sklep-hydros.pl/40-zbiorniki-hydroforowe

Ilość miejsca

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest montaż zbiornika hydroforowego wewnątrz budynku. Ma to liczne zalety, by wymienić tylko ochronę przed zamarzaniem i niekorzystnymi czynnikami pogodowymi.

Tutaj natomiast warto kierować się wytycznymi wykonawców instalacji, którzy dbają o to, aby pomieszczenie przeznaczone do montażu hydroforu miało przynajmniej 5 metrów kwadratowych powierzchni i wysokość co najmniej 2,2 metra. Pozwala to nie tylko na komfortową instalację zbiornika, ale również przeprowadzanie różnych czynności serwisowych i użytkowych (m.in. dobijanie ciśnienia).

Rada:

W pomieszczeniu, w którym montujemy hydrofor, warto dopilnować 1% spadku posadzki w kierunku studzienki kanalizacyjnej – zapobiegnie to zalaniu budynku w razie wystąpienia nieszczelności.

Powyższe warunki zwykle spełniają pomieszczenia techniczne i użytkowe, takie jak piwnica, kotłownia, pralnia czy garaż w bryle budynku.

Warunki klimatyczne

Wybierając miejsce montażu zbiornika hydroforowego należy się upewnić, że przez cały rok panuje w nim dodatnia temperatura, a jednocześnie latem nie przekracza ona 40 stopni Celsjusza.

Jeśli optymalnym miejscem montażu jest pomieszczenie ze stropem/podłogą o ograniczonej nośności, wówczas radzimy rozważyć zakup hydroforu ze stali nierdzewnej, który jest lżejszy w porównaniu ze standardowym hydroforem ocynkowanym czy przeponowym.

Jaka pompa zbiornika hydroforowego? Specjalista podpowiada: „Zaznaczamy natomiast, że rozważanie zakupu pompy hydroforowej ma sens wyłącznie wtedy, gdy lustro wody w studni czy w zbiorniku znajduje się na głębokości nie większej niż 8 metrów – i to w trakcie poboru. Jest to graniczna głębokość, z jakiej większość pomp hydroforowych jest w stanie zassać wodę.” Źródło: https://solumagroup.pl/nieruchomosci-i-budownictwo,ac176/pompa-hydroforowa-czy-to-dobry-zamiennik-dla-pompy-glebinowej,1983

Im bliżej ujęcia wody, tym lepiej

Fachowcy z reguły starają się montować hydrofory jak najbliżej studni, najlepiej tuż przy niej. Powód? Jest to rozwiązanie oszczędzające sporo pracy, a tym samym pieniędzy. Im krótszy odcinek rury doprowadzającej wodę ze studni do zbiornika hydroforowego, tym mniej będzie nas kosztować zakup materiałów i tym mniej czasu trzeba poświęcić na budowę instalacji. Ponadto krótkie odcinki rur minimalizują straty ciśnienia na złączkach, kolankach etc.

Rada:

Jeśli konieczne jest umieszczenie hydroforu z dala od ujęcia wody, to pamiętajmy, aby rurę zasilającą zbiornik zakopać poniżej poziomu przemarzania gruntu – zwyczajowo jest to 1,8 metra.

Czy można zamontować zbiornik hydroforowy na zewnątrz budynku?

Tak, taki montaż też jest praktykowany (np. w domu gospodarczym), natomiast wymaga bardzo dokładnego zabezpieczenia hydroforu przed działaniem mrozu. Nawet jeśli zbiornik nie będzie użytkowany w okresie zimowym (np. wykorzystuje się go tylko do systemu nawadniania ogrodu), to i tak należy chronić hydrofor przed ujemnymi temperaturami – można do tego wykorzystać chociażby obudowę ze styropianu czy obłożyć zbiornik wełną mineralną.

Ekspert podpowiada: „Jak wybrać zestaw hydroforowy dla domu? (…) Przy wyborze zestawu hydroforowego dla domu obowiązują dokładnie te same zasady, jakie trzeba uwzględnić dobierając np. osobno pompę głębinową i hydrofor przeponowy czy ocynkowany. Należy zwrócić uwagę na: Wydajność źródła wody; Realne zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym; Przeznaczenie zestawu hydroforowego (czy będzie również wykorzystywany do podlewania ogrodu);Maksymalny chwilowy i średniodobowy pobór wody.” Źródło: https://hydros.pl/porady-ekspertow,ac172/jak-wybrac-zestaw-hydroforowy-dla-domu,1828

Często spotykanym rozwiązaniem jest również montaż hydroforu w obudowie studni wykonanej z kręgów betonowych. Tutaj wskazane jest umieszczenie zbiornika poniżej poziomu przemarzania gruntu lub – w przypadku płytszej obudowy – zastosowanie izolacji termicznej, opcjonalnie kabli lub mat grzewczych niedopuszczających do spadku temperatury poniżej zera.