W Sanockim Domu Kultury zorganizowano uroczystość podsumowującą trzy dekady współpracy Sanoka z niemieckim miastem. W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie Tomasz Matuszewski i Manuel Feick, a także przedstawiciele miejscowej Rady Miasta oraz osoby zaangażowane w krzewienie przyjaźni międzymiastowej.
Obchodzona w tym roku rocznica odnosi się do umowy o partnerstwie miast, podpisanej przez burmistrzów obu jednostek w dniu 13 maja 1994 r. w Reinheim. Był to pierwszy tego typu akt porozumienia, podjęty przez władze Sanoka po 1989 r.
Na uroczystości w SDK pojawili się przedstawiciele władz obu miast, a także mieszkańcy, w tym także ci przybyli z Hesji, którzy od lat pozostają zaangażowani w pielęgnowanie współpracy z Grodem Grzegorza.
Na wstępie odbyła się część artystyczna, zapewniona przez Zespół Pieśni i Tańca „Sanok”, którego artyści wykonywali kolejno tańce: polonez (ubrani w stroje w barwach flag Polski i Niemiec), mazur, a dalej rzeszowskie i lubelskie.
Później nastąpiły przemowy. Jako pierwszy burmistrz Tomasz Matuszewski witał przybyłych gości i zaznaczał sens przyjaźni obu miast: – Nasze partnerstwo to nie tylko formalne porozumienie, ale przede wszystkim żywa więź między naszymi społecznościami. Przez lata zrealizowaliśmy wiele inicjatyw, które przyniosły korzyści zarówno mieszkańcom Sanoka, jak i Reinheim.
Włodarz naszego miasta przypominał materialną pomoc Niemców (płynęła dla Towarzystwa im. Brata Alberta i dla Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia w postaci sprzętu medycznego), realizację wymiany młodzieży i doświadczeń, wspólnych projektów czy spotkań mieszkańców. Zaznaczył, że współdziałanie i przykład Niemców były znaczące na drodze do wstąpienia Polski w grono członków Unii Europejskiej.
Matuszewski wymienił też osoby z Reinheim zaangażowane w partnerstwo i pomoc dla Sanoka, wśród których byli i są: Anna i Henryk Malek, Christa i Wilhelm Kirchner, Helga Deichmann, Helmut Körner, Rosemary Rainals, Helmut Steinbring, Manfred Mack, Hedwig i Christian Radolla oraz Karl Hartmann (burmistrz Reinheim w latach 1985-2019) i jego małżonka Linda Licata. Ponadto przywołał burmistrzów Sanoka, którzy kontynuowali dzieło: Witolda Przybyłę (podpisał umowę w 1994 r.), Edwarda Olejkę Zbigniewa Daszyka i Wojciecha Blecharczyka. Wymienił też inne osoby, które przez lata wspierały ideę partnerstwa: Tomasza Jadczyszyna, Marię Sokół, Karolinę Serafin, Marię Chorążak i Leszka Tomaszkiewicza.
Potem głos zabrał burmistrz Reinheim, Manuel Feick, który sprawuje urząd od 2019 r. Skupił się głównie na podjętej w 2022 r. wspólnej pomocy obu miast na rzecz Ukrainy. Także on wspominał o działalności nieocenionej Anny Malek, zaś o samej współpracy dwóch miast mówił: – Nasza przyjaźń z Sanokiem jest bliższa niż kiedykolwiek wcześniej. Kontakty w ciągu ostatnich kilku miesięcy stały się bardziej intensywne i będziemy je kontynuować.
Podając konkretne przykłady współpracy (wizyty, wymiany, nagrody szkolne, wyjazdy sportowe) mówił o roli swoistych latarni morskich, które służą do zapewnienia ruchu pokojowego, gwarantującego zbliżenie narodów. Pozostając w tym duchu wymienił sens istnienia Rady Gmin i Regionów Europy. Podobnie jak Matuszewski, także on wyraził nadzieję na kultywowanie partnerstwa na wielu płaszczyznach, przekonując że tylko wspólnota może stworzyć coś naprawdę wielkiego.
Przemawiał jeszcze Manfred Mack – drugi przewodniczący Związku Partnerstwa z Reinheim (pierwszy – Reinhold Kegel – z powodu choroby nie mógł przybyć do Sanoka). Przywołał trzy etapy współpracy między miastami, polegającej na pomocy humanitarnej, początkowo kierowanej do naszego miasta, a ostatnio do Ukrainy. Odnosząc się do minionych 30 lat przyjaźni zaintonował polskie „sto lat” na kolejny czas.
Później Agnieszka Trebenda odczytała list od posłanki na Sejm RP Joanny Frydrych do burmistrza T. Matuszewskiego. Nie mogąc osobiście uczestniczyć w uroczystości parlamentarzystka zapewniła o wsparciu idei międzynarodowego partnerstwa miast i związanej z tym budowy mostów między społecznościami.
Na koniec uczestnicy spotkania stanęli do zbiorowego zdjęcia na scenie SDK. Goście z Reinheim pozostali w naszym mieście na kilka kolejnych dni, pielęgnując zapoczątkowane przed trzema dekadami przyjaźnie i więzi.
Piotr Paszkiewicz
Fot. Dariusz Suchecki
Ostatnie komentarze