Zbieramy „Nakrętki Nadziei”

Dobre z pożytecznym

Nie tylko Fundacja „Czas Nadziei” zbiera plastikowe nakrętki, ale w przypadku tej Fundacji nie mamy wątpliwości, że obok rozlicznych form pomocy i wsparcia, także finansowego, warto zbierać dla nich nakrętki i pamiętać, że te plastikowe drobiazgi, gromadzone jak grosz do grosza, mogą się zamienić w konkretną pomoc dla podopiecznych „Czasu Nadziei”.

Zbieramy nakrętki w domach, szkołach, w pracy. Jeżeli jeszcze tego nie robimy – warto zacząć, choćby od dziś. Przed nami lato, upały, w torebkach i plecakach nosimy butelki z napojami. Nie wyrzucajmy plastikowych nakrętek byle gdzie, tylko składajmy je, aż uzbiera się ich tyle, żeby warto było zawieźć je w jakieś, wyznaczone na zbiórkę, miejsce albo zadzwonić, by ktoś przyjechał po ich odbiór.

– Plastikowe nakrętki zbiera się po to, by je potem sprzedać – wyjaśnia prezes Fundacji „Czas Nadziei” Rafał Jasiński. – Indywidualnie trudno na tym zbić fortunę, ale jeśli dobrze wszystko zorganizować, zaangażować w zbiórkę wiele osób, wówczas to się może opłacić. 1200 zł. Można otrzymać za tonę tych drobiazgów.
Fundacja od dawna prowadzi akcję zbierania plastikowych nakrętek. – To żaden wysiłek ustawić niewielki pojemnik gdzieś w kącie kuchni i wrzucać do niego nakrętki. Potem trzeba tylko dostarczyć zebrane „dobro” w określone miejsce. Nasza Fundacja korzysta z uprzejmości pewnej rodziny, która zgodziła się gromadzić większe ilości nakrętek. Zanim jednak one tam trafią, możemy składować je, na przykład, w szkołach i stamtąd w większych ilościach, będą transportowane dalej. Dokąd? Zebrane nakrętki odbiera od Fundacji firma REPLAS, zajmująca się recyklingiem. Po zważeniu i przetransportowaniu nakrętek firma wpłaca pieniądze na konto Fundacji. Na co przeznaczamy pieniądze?Oczywiście na bieżące potrzeby naszych podopiecznych. Jeśli ktoś chce nakrętki przeznaczyć dla konkretnej osoby, fundusze ze sprzedaży tej konkretnej ilości trafiają bezpośrednio na subkonto wskazanego dziecka w naszej Fundacji – tłumaczy Rafał Jasiński.
Na koniec najważniejsze:

-Jak najprościej przekazać nakrętki Fundacji?

– Postanowiliśmy, że koordynatorem akcji „Nakrętka Nadziei” zostanie Dariusz Suchecki. Wszyscy, którzy chcą włączyć się w akcję lub po prostu oddać zgromadzone nakrętki, mogą skontaktować się z Darkiem pod numerem telefonu 781 138 314 – mówi prezes Jasiński.
Zbierając nakrętki nie tylko pomagamy dzieciom, ale też robimy coś pożytecznego dla środowiska. Tutaj nie trzeba wysiłku, wystarczy tylko odrobina uwagi – na początku, zanim wykształci się nawyk.
FZ