Zaproszenie na wystawę EKSLIBRISY Ryszarda Bandosza

 

Ryszard Bandosz Urodzony w 1947 roku w Gryficach. Z wykształcenia jest politologiem. Pochodzi z rodziny kolejarskiej od trzech pokoleń. Ważne miejsce w zainteresowaniach Ryszarda Bandosza zajmuje historia, tradycja i współczesność kolejnictwa (jest emerytowanym rzecznikiem prasowym Polskich Linii Kolejowych w Warszawie). Od 1974 roku tworzy ekslibrisy w technice linorytu. W dorobku posiada ponad 750 księgoznaków.

Miał liczne wystawy zbiorowe i indywidualne w kraju i zagranicą, brał udział w konkursach i imprezach związanych z ekslibrisem. W 1986 roku zorganizował I Międzynarodową Wystawę Ekslibrisu Kolejowego w Bydgoszczy oraz kilkanaście podobnych ekspozycji w innych miastach Polski. Ekslibrisy o motywach kolejowych prezentował również w Senacie RP w 1999 roku. Różnorodność tematyczna, pewna kreska, oryginalne pomysły, ale przede wszystkim konsekwentne przestrzeganie „kanonu ekslibrisowego”, to cechy charakterystyczne dla twórczości warszawskiego grafika. Ryszard Bandosz kolekcjonuje ekslibrisy o motywach kolejowych, heraldycznych i związanych z judaizmem. Jest współautorem książek: „Turystyka i sport w ekslibrisie polskim”, „Motywy warszawskie w ekslibrisie” oraz wielu katalogów wystaw tematycznych, np.: „Z ekslibrisem przez stulecia” „Panta rhei – 500 lat ekslibrisu polskiego”. Współredagował czasopismo kolekcjonerów i twórców ekslibrisów „Ex Bibliotheca”, wydawane przez Warszawską Galerię Ekslibrisu. Z Warszawską Galerią Ekslibrisu współpracuje od samego początku jej istnienia, wspierając jej przedsięwzięcia. Za działalność artystyczną i kulturalną został wyróżniony tytułem „Aktywny Senior Ochoty 2009” oraz odznaką „Honoris Gratia”, przyznaną przez władze miasta
Krakowa.
Sanocką wystawę zorganizowano z okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin warszawskiego artysty, przyjaciela Sanockiej Galerii Ekslibrisu.
Zbigniew Osenkowski

Otwarcie wystawy: 23 czerwca (piątek) godz. 17.00, Galeria 20, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, ul. Lenartowicza 2. Wystawa czynna do 31 lipca br.