Akcja „Laurka” w podkarpackich przedszkolach

Apel do rodziców: badajcie się

Zakończyła się akcja „Laurka” – Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się!, która z inicjatywy Elżbiety Łukacijewskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS wystartowała 27 marca 2017 r.

Projekt miał na celu upowszechnienie korzystania z badań profilaktycznych wśród rodziców przedszkolaków. Świadomość wykonywania badań profilaktycznych w polskim społeczeństwie jest bardzo niska. Skutkuje to zbyt późnym wykrywaniem wielu chorób, kiedy to czas na zastosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia już minął. Wiele osób nie przeprowadza badań profilaktycznych, czego przykładem są dane dotyczące nowotworów piersi, jajników, szyjki macicy, nowotworu płuc czy jelita grubego. Prośba dziecka, aby zarówno jego Mama jak i Tata poddali się badaniom profilaktycznym może uzmysłowić obojgu Rodzicom potrzebę tych badań.
Do udziału w Akcji Laurka zgłosiło się 46 przedszkoli z terenu województwa podkarpackiego. Ostatecznie w akcji udział wzięło 4116 dzieci, z których każde przygotowało dla swoich rodziców laurkę z okazji Dnia Matki i Ojca. Laurka nosiła przesłanie Mamo! Tato! Kochasz? Zbadaj się!. Dzieci, które wzięły w niej udział, dowiedziały się o potrzebie stosowania profilaktyki.

– Jeśli chociaż kilkoro rodziców, którzy otrzymali od swoich iskierek laurkę, pomyślało i udało się na profilaktyczne badania, jest to duży sukces akcji – mówi Anna Nowakowska ze Stowarzyszenia SANITAS.

W ramach akcji laurka ogłoszono również konkurs dla przedszkoli na najpiękniejsze prace
z hasłem akcji. Wśród zwycięzców znalazły się Samorządowe Przedszkole w Przecławiu, Przedszkole Samorządowe w Hoczwi, Przedszkole Samorządowe im. Misia Uszatka w Korczynie. W związku ze szczególnym wkładem w wykonanie prac oraz promocję akcji, organizatorzy postanowili dodatkowo wyróżnić Parafialne Przedszkole im. Św. Rocha w Rzeszowie.
Do wszystkich laureatów zostaną przesłane nagrody w postaci gier, zabawek, książek oraz materiałów edukacyjnych, ufundowanych przez Elżbietę Łukacijewską.

FZ