MUZYCZNE JAM-SESSION W KROŚNIE PODCZAS FESTIWALU YOUNG ARTS

Już w poniedziałek 3 lipca, każdy będzie mógł zagrać podczas tegorocznej edycji festiwalu Young Arts w Krośnie, którego celem jest popularyzacja muzyki klasycznej. Organizatorzy uruchomili specjalną scenę na krośnieńskim rynku, na której będzie mógł zagrać, każdy uczestnik festiwalu, tworząc wyjątkowy uliczny jam-session.

Hasłem przewodnim drugiej edycji Young Arts Festival jest Improwizualizacja, czyli połączenie świata muzyki klasycznej i improwizowanej, a gwiazdami tegorocznej edycji jest dwójka niezwykłych artystów, mistrzów improwizacji: skrzypek jazzowy Adam Bałdych, a także jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Leszek Możdżer.

W tym roku jednak poza wielkimi gwiazdami w festiwalu będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, którym „muzyka w duszy gra”. Mała scena festiwalowa uruchomiona zostanie 3 lipca o godz. 19.00 na Rynku Miasta w Krośnie. Do wspólnego jam-session zaproszeni są wszyscy chętni. Wystarczy przynieś swój instrument i włączyć się w wspólne muzykowanie.

Uliczny jam-session

Uliczny jam-session to tylko jeden z elementów niezwykle ciekawego programu festiwalu Young Arts Festival, który już po raz drugi odbywa się w Krośnie w dniach 1-9 lipca 2017r.

W programie znajdziemy m.in. koncert plenerowy w parku historycznego Pałacu Polanka, w którym zastaną zaprezentowane dzieła epoki Ignacego Łukasiewicza; koncert muzyki barokowej skonfrontowanej z improwizacjami Adama Bałdycha w przestrzeni kościoła farnego  pw. Trójcy Świętej, czy arcydzieła muzyki polskiej w Centrum Dziedzictwa Szkła.

Na festiwalową publiczność czekają dwa niezwykłe koncerty które swoją lokalizacją z pewnością wzbudza spore zainteresowanie tj. koncert kameralny na Wieży Farnej i koncert znakomitego pianisty jazzowego Leszka Możdżera w industrialnej przestrzeni hangaru krośnieńskiego lotniska (Aeroklubu Podkarpackiego Szkoła Lotnicza). Drugą edycję Young Arts Festiwal zamknie koncert Orkiestry Young Arts pod dyrekcją wybitnego dyrygenta młodego pokolenia – Sebastiana Perłowskiego, w programie orkiestrowe fajerwerki Griega, Holsta i Bartoka. Dodatkowo przez cały czas trwania festiwali dla najmłodszych zaplanowano warsztaty muzyczne w Ogródku Jordanowskim.

Koncertom towarzyszą kursy mistrzowskie (Young Arts Masterclass) z udziałem znakomitych pedagogów i wirtuozów muzyki poważnej, a wśród nich Szymon Krzeszowiec, Dima Tkaczenko
– skrzypce, Piero Massa – altówka, Roberto Trainini – wiolonczela, Michał Francuz, Michał Sadzikowski
– fortepian.

Całość festiwalu utrzymuje formułę otwartą, bezpłatną dla publiczności, będąc wydarzeniem wkomponowanym w przestrzeń miejską oraz kuszącym nowoczesną oprawą wizualną.
***
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Możdżer nagrywał płyty, koncertował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi oraz międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Media – Złoty Spinacz przyznawaną przez ZFPR. Young Arts Festival został uznany za najlepiej promowane wydarzenie kulturalne w Polsce w 2016 roku pokonując m.in. kampanię, która towarzyszyła Weekendowi Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Pełen program wydarzenia na: www.youngarts.pl, www.facebook.com/fundacjayoungarts
Organizator: Fundacja Young Arts
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krosno, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego,
Partnerzy: Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Festiwal Emanacje, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Rzemiosła, Aeroklub Podkarpacki Szkoła Lotnicza, Hotel Nafta Krosno, Pałac Polanka, Posmakuj, TVP Kultura, Krosno 24, Drukarnia HEDOM
Sponsorzy: Krosno Miasto Szkła, Grupa Nowy Styl, Bank PBS, Krosno Glass, Splast, Akademia im. Leona Koźmińskiego

mn